„Obchody sice některým lidem chybějí, ale skončily kvůli nezájmu. Většina lidí raději dojíždí do velkých supermarketů,“ říká starosta Plesné Jan Bochňák. Podle starosty dříve někteří obyvatelé zřídili malé prodejny přímo ve svých rodinných domcích. „Přestože nemuseli platit nájem, došli do stadia, že se jim provozování této živnosti nevyplatilo,“ uvedl starosta.

Iobec se snaží podpořit otevření místního obchodu. Nabízí prostory, kde by se mohla prodejna zřídit, za výhodný nájem. Žádný podnikatel se však dosud nepřihlásil. Radnice tedy alespoň domluvila spekárnou, že bude denně do Plesné přivážet čerstvý chleba a pečivo. To se prodává přímo zauta vurčených časem na několika místech vobci.

Ani jeden obchod spotravinami není také vměstském obvodě Ostrava-Martinov. Dříve tam fungovala velká prodejna potravin, kterou postavili lidé vtakzvané akci Z. „Ta ale chátrá, zatéká tam, je vhrozném stavu. Byl jsem se tam podívat, podle mě se bude muset zbourat,“ uvedl starosta Martinova Karel Civín. Prodejna, která nefunguje už přes deset let, přitom mívala tržby dosahující dvanáct milionů korun ročně. „Milion korun měsíčně na takový malý obvod bylo hodně, chodili tam ale nakupovat ilidé zmasokombinátu,“ říká starosta Civín. Později ještě vMartinově otevřeli malý obchod vrodinném domě. „Ten ale fungoval jen chvilku, asi se jim to nevyplatilo,“ míní starosta. „Starým lidem ale místní obchod určitě chybí, teď musejí jezdit na nákupy autobusem do Poruby,“dodal.

Lépe jsou na tom například obyvatelé Petřkovic. Vobci, která je na trase autobusu spojující Ostravu sHlučínem, nedávno rekonstruovali prodejnu potravin. „Tento obchod je zaběhnutý a chodí sem nakupovat například ilidé zKoblova či Antošovic,“ sdělil starosta Petřkovic Jiří Dřevjaný stím, že vobvodě svíce než čtyřmi tisíci obyvatel fungují už jen jedny malé potraviny. „Dříve tu bylo obchodů ještě více, ale je jiná doba než bývala, lidé teď jezdí za nákupy do hypermarketů,“ podotkl starosta.

Jeden obchod se udržel ivměstské části Proskovice. „Kromě něj tu další čtyři podnikatelé zkoušeli provozovat obchod spotravinami, různě dlouho vydrželi, ale postupně všichni skončili. Ten poslední zavřel loni,“ konstatoval starosta Proskovic Jiří Matěj.