Dosavadní rekord přitom činil 10,1stupňů Celsia a meteorologové ho naměřili vroce 2007.VOpavě meteorologové naměřili dokonce 11,6stupňů Celsia, což je odesetinu více než byl dosavadní rekord.

„Rekordy padly ioden dříve, a to na stanicích vPorubě a vBělotíně,“ dodala Mirka Mrázková zostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Vostatních místech se teploty těm rekordním blížily, překonány ale nebyly, protože mimořádně vysoké teploty vČesku vládly touto dobou iloni. Nejteplejším dnem měsíce byl tehdy 19.leden na jižní Moravě, kdy vLednici dosáhla teplota 18stupňů.

Také v pondělí se ještě držely vyšší teploty – před třetí hodinou se teplota vyšplhala na deset stupňů Celsia, historické maximum zteplého loňského ledna činilo 10,8stupňů. Není proto divu, že uprostřed ledna na některých místech Ostravy vykvetly kočičky, které jsou unás symbolem jara.

Podle meteorologů se ale vnejbližších dnech počasí změní. „Vúterý čekáme výrazné ochlazení, zrána by se mohly teploty pohybovat ještě kolem sedmi osmi stupňů, odpoledne však klesnou na čtyři a večer se dostanou až knule. Takové teploty vydrží ive středu a čtvrtek,“ uvedl meteorolog Tomáš Ostrožlík.