„Nyní čekáme na příhodné počasí. Předpokládáme, že kvypuštění Hanky dojde někdy koncem února,“ sdělil Petr Orel ze záchranné stanice vBartošovicích, který je vedoucím projektu Návrat orla skalního do české přírody.

Díky unikátnímu projektu, jehož cílem je vrátit populaci orla skalního po sto letech zpátky do České republiky, bylo do přírody vypuštěno už sedm mláďat orlů skalních. Předloni ochranáři vypustili první čtyři mláďata, která dostala isvá jména. Anču, Babku, Cecilku a Davida, kteří mají na těle připevněny miniaturní vysílačky, ochránci stále monitorují. Loni ochranáři vypustili vpolovině srpna tři samice– Gabču, Filoménu a Hanku. Právě Hanka se ale tři týdny po vypuštění ztratila ze signálu. Přes původní domněnku, že nezkušená orlice doplatila na útok na lišku, ji ochranáři našli ve fóliovníku muže ve Starých Hamrech. Orlici, která se chytila na jeho návnadu, překrmoval a neměla dostatek pohybu.

„Když jsme ji přivezli, měla skoro pět a půl kila. Taková váha jí způsobovala značné problémy, to je jako by člověk vážil sto padesát kilogramů,“ uvedl Orel stím, že oproti normální váze měla zhruba odva kilogramy více. Hanka proto vždy dvakrát vtýdnu držela hladovku a dostala se opět do dobré kondice. „Nejdříve měla problémy ijen skočit na odsedávku, teď už jde sváhou dolů a vpohodě přelétává voliérou,“ řeklOrel.

Ochranáři věří, že koncem února, pokud nebude sněhová kalamita nebo například silný vítr, Hanku převezou do vypouštěcí voliéry vBeskydech. Tam pobude zhruba pět dní a poté rozšíří počet orlů skalních ve volné přírodě.

Ve voliéře záchranné stanice vBartošovicích zůstane nadále samec Evžen, který čeká na nové opeření. Evžen je poslední ze čtveřice loňských mláďat, která ochranáři přivezli ze Slovenska. Měl zlámaná obě křídla po pádu zhnízda a bez ornitologů by nepřežil. Do projektů ochranáři zařazují imladší ze sourozeneckých dvojic orlů. Ani ti by za normálních podmínek nepřežili. Uorlů se totiž projevuje takzvaný kainismus. „Starší mládě mladší zabije, nebo vytlačí na okraj hnízda, kde prochladnou,“ vysvětlil Orel. Celkem chtějí ochranáři vypustit do Beskyd do roku 2010dvacet orlů skalních a doufají, že zhruba za pět let vyvedou první mláďata.