Lékaři zjistili, že pes má v míše velkou cystu. Tu při operaci vydrenovali a její obsah vyvedli pomocí hadičky pod tvrdou plenu mozkovou. Operace trvala tři a půl hodiny a spolupracovali při ní tři lékaři – veterinář, neurochirurg a anesteziolog, kterým asistovaly dvě sestry.

„Podle konzultace s veterinární univerzitou v Brně, což je vrcholné pracoviště v našem oboru, šlo o první takovou operaci psa v České republice,“ uvedl Jan Nytra, ostravský zvěrolékař a jeden z členů lékařského týmu. Běžně se toto onemocnění léčí jen konzervativní cestou, a když už léky přestanou zabírat, pes se musí utratit.

Dva a půl roku starý pes Kazimír, který náročnou operaci absolvoval, patří americkému profesorovi a jeho ženě. Žijí v Ostravě a jsou to nadšení chovatelé kavalírů. „Prvního jsem si koupil už v roce 1987,“ uvedl profesor Edward Peter Fitzsimmons. Dát Kazimíra operovat pro ně nebylo těžké rozhodnutí. „Věděla jsem, že by ho čekalo ochrnutí, jeho stav se rapidně zhoršoval,“ uvedla jeho paní Marcela.

Cystu lékaři zjistili z magnetické rezonance. „Šlo pravděpodobně o první rezonanci pejska v našem kraji,“ podotkl Nytra. Zatímco v Brně jsou tato vyšetření zvířat běžnější, protože tamní univerzita má smlouvu s Fakultní nemocnicí svaté Anny, v Ostravě veterináři tyto možnosti nemají. „Magnetickou rezonancí bylo prokázáno poměrně vzácné onemocnění, syringomyelie, což je cystózní útvar v míše, který byl abnormálně velký. Táhl se od prvního až k pátému obratli,“ uvedl zvěrolékař Jan Nytra.

Zvěrolékař se proto spojil s ostravským neurochirurgem Tomášem Nytrou. „Nejprve se díval na kostru pejska a její odlišnosti, poté jsme zákrok vyzkoušeli na uhynulém zvířeti,“ popsal Jan Nytra přípravu na operaci. Osmicentimetrovou hadičku, kterou lékaři psovi zavedli, bude mít už trvale v těle a bude odvádět případný nový sekret z cysty do mozkomíšního moku, kde se vstřebá.

Se současným zdravotním stavem psa jsou lékaři spokojeni. Už druhý den po operaci pes pil, vzal si piškot a chodil. Jeho rekonvalescence ale bude trvat týdny až měsíce, než se celá oblast krční páteře srovná. Spokojení jsou i majitelé Kazimíra. „Báli jsme se, jestli operace dobře dopadne, je to člen naší rodiny. Už teď ale chodí lépe, hodně se to lepší,“ sdělila majitelka psa.