Do akce se kromě ostravské městské policie zapojil také magistrát a jednotlivé obvody. Impulsem byl růst počtu zločinů, kdy se neznámí podvodníci pod různými záminkami vetřeli do bytů důvěřivých důchodců. Mnohdy jim pak vzali celoživotní úspory. „Tento projekt má našim seniorům zajistit větší pocit bezpečí při komunikaci sneznámými lidmi,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová stím, že montáž řetízků bude pokračovat ivletošnímroce.

Senioři za tuto službu nic neplatí. Nákup řetízků financuje město a jednotlivé obvody, bezplatnou instalaci zajišťují strážníci. Zájemci však musejí splnit několik kritérií. „Je to věk nad pětašedesát let. Uosob tělesně či jinak zdravotně postižených se věk posuzuje individuálně. Dále je to trvalé bydliště vdomě bez pečovatelské služby na území města Ostravy. Musí jít oosobu, která žije sama vdomácnosti. Udvou a více osob starších pětašedesáti let žijících ve společné domácnosti budou žádosti posuzovány individuálně,“ vysvětlila Klišová. Strážníci navíc seniorům předávají leták sradami, čeho je nutné sevyvarovat, na co si dát pozor a co dělat vpřípadě ohrožení.

Díky bezpečnostním řetízkům důchodci získají čas, aby si vklidu mohli rozmyslet, koho vpustí do svého bytu čidomu. Zločinci totiž dokážou využít momentu překvapení. Jakmile se jim podaří vstoupit do dveří, mají vyhráno. Odpoutají pozornost nájemníků a vnestřeženém okamžiku jim ukradnou mnohdy celoživotní úspory. Často se vydávají také za opraváře nebo pracovníky energetických společností vracející přeplatky. Jejich vyplacení však podmiňují rozměněním pětitisícové bankovky. Pak jen sledují, odkud senioři berou peníze.

Vminulých týdnech ostravští policisté zaznamenali hned několik takových případů. Seniory okradli falešní vodaři, plynaři či energetici, kteří se do jejich bytů se vloudili pod záminkou, že provádějí pravidelné roční odpočty. Jeden ze zločinů se stal vdomě na ulici Sokolovské vOstravě-Porubě. Udveří čtyřiaosmdesátileté důchodkyně zazvonil muž, který se představil jako úředník zajišťující odpočet tepla. Žena jej vpustila dovnitř. Později zjistila, že jí návštěvník vzal šest tisíckorun.

Ještě hůře dopadla šestasedmdesátiletá paní bydlící vdomě na ulici Edisonově vOstravě-Hrabůvce. Stala se obětí podvodníka, jenž tvrdil, že účtuje spotřebu za teplo a vodu. Ženě, která se zpočátku tvářila podezíravě, řekl, že jí chce vrátit přeplatek. Vnestřeženém okamžiku jí však ukradl téměř sedmdesát tisíckorun.

Podle policistů by lidé měli nečekané návštěvníky požádat opředložení zaměstnaneckých průkazů, které je možno si ověřit. Bezpečnostní řetízky by po celou dobu měli nechat zapnuté. Tím zabrání tomu, aby nezvaní hosté vnikli do bytu.

Jak nenaletět zlodějům a násilníkům

  • Nevpouštějte do bytu cizí osoby, nikomu neznámému neotvírejte. Komunikace snezvanými může probíhat ipřes zavřené dveře nebo pootevřené dveře zajištěné řetízkovým zámkem.
  • Záminek, pod kterými se podvodníci dostanou do bytu či domu, je nespočet. Nejčastěji se představují jako pracovníci společností provádějících odečet plynu či vody. Jiní tvrdí, že jsou řemeslníci, které si majitel objednal na opravu toalet, elektrického vedení apod. Oblíbenou fintou je také vydávání se za sociální pracovníky.
  • Ani sympatický, slušně oblečený člověk nemusí mít vždy dobré úmysly.
  • Pracovníci různých společností, kteří kročnímu vyúčtování potřebují údaje zbytu, musejí být předem ohlášeni například vývěskou vdomě. Mají také povinnost se na požádání prokázat zaměstnaneckým průkazem.