Konzervatoristé také čtou dětem

Studentka 3. ročníku oboru Dramatické umění ostravské Janáčkovy konzervatoře Jana Ondrušková předčítá dětem hospitalizovaným na Klinice dětské neurologie Fakultní nemocnice v Ostravě–Porubě. Ona a její spolužáci z 3., 4. a 5. ročníku se zapojili do kampaně Celé Česko čte dětem už na podzim roku 2006 a chodí malým pacientům pravidelně číst z dětských knih.

Přehrabování se v popelnicích je v Ostravě krádež, odpadky patří městu

Za přehrabování se v popelnicích hrozí v krajském městě pokuta. Nejčastěji ji strážníci udělují za znečišťování okolí. Přilepšit si vybíráním odpadků z popelnic může přijít draho. V Ostravě už šest let platí vyhláška, podle níž jde o přestupek, tato činnost může být považována i za krádež. Strážníci v krajském městě proto řeší každoročně několik stovek takových přestupků. „Vloni jsme řešili asi dvě stovky přestupků v souvislosti s přivlastňováním si odpadu,“ řekla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová. Upřesnila, že podle vyhlášky o sběru komunálního odpadu z roku 2002 je veškerý obsah popelnic a kontejnerů majetkem města. Jednání je možné proto posuzovat jako krádež. Nejčastěji však strážníci pokutují bezdomovce a další chudé lidi, kteří si takto přilepšují, hlavně kvůli tomu, že odpadky z popelnice vyhazují a znečišťují tak veřejné prostranství.

Těžní věž v centru Ostravy občas „zdolají“ nezvaní odvážlivci

Historická těžní věž u Hotelového domu Jindřich na Nádražní ulici v Ostravě patří k symbolům města. Čas od času přitahuje také pozornost lidí, kteří se na ni chtějí vyšplhat. „Šla jsem večer okolo Hotelového domu Jindřich a zahlédla jsem, jak nějaký člověk šplhá na těžní věž. Všimla jsem si ho jenom náhodou, když jsem se podívala nahoru. Byl asi v půlce a pomalu lezl nahoru,“ popsala svědkyně. Podle místních obyvatel nebývají takové výjevy časté, přesto se občas najde nějaký odvážlivec, který se na věž vydá. Několikrát už zasahovala kvůli nim také městská policie. V únoru 2005 zasahovala hlídka městské policie u věže, když na ni vylezli v podvečerních hodinách tři mladíci. Přivolaná hlídka je legitimovala, poučila a pokutovala.