Ředitel tohoto ústavu Vladimír Plaček vysvětlil, že tělesně postižení lidé nebyli od povinnosti platit poplatky osvobozeni a nevztahuje se na ně situace takzvané hmotné nouze. „Dvě třetiny našich klientů toto nařízení přivádí do existenčních problémů. Jsou u nás lidé, kteří mají invalidní důchod okolo 7600 korun, přitom tato částka sotva stačí na úhradu služeb v našem zařízení. Někteří nemají vůbec žádný příjem nebo jenom minimum. Přitom léčba mnohých z nich vyžaduje časté návštěvy u lékaře, někteří potřebují i okolo osmi druhů léků. Poplatky nejsou schopni zaplatit,“ uvedl Plaček.

Situaci v ústavu proto vzali do svých rukou lékaři. „Poplatky sice podle zákona od pacienta požadují, ale nebudou je od nich poté, co odmítnout zaplatit, vymáhat,“ konstatoval Plaček. Věří, že se nakonec podaří prosadit, aby tělesně postižení poplatky hradit nemuseli. V ústavu kvůli tomu koluje i petice.

Plaček má podporu také u svých stranických kolegů. Například lídr ČSSD do krajských voleb Jaroslav Palas míní, že zavedení poplatků u lékaře je nesystémové. „U tělesně postižených je navíc velmi problematické, u nich by určitě měla existovat výjimka,“ tvrdí Palas. Prohlásil, že sociální demokraté budou usilovat v Poslanecké sněmovně o komplexní zrušení poplatků ve zdravotnictví­.