„Je mi z toho smutno, že jsou tady takoví lidé, pro které je zábavné zničit, na co přijdou,“ zoufá si v těchto dnech Vlasta Henchozová, ředitelka waldorfské školy, která se před dvěma lety přestěhovala na fifejdské sídliště z centra Ostravy.

„V centru jsme měli také novou fasádu, ale nic se neničilo. Proto mě překvapila agresivita tohoto sídliště. Kdo jiný by to obložení mohl ničit, než ve večerních hodinách výrostci z okolí?“ zamýšlí se dále nad problémem ředitelka.

Prokopnout díru do nových obkladových desek je přitom velmi jednoduché. Pod deskou se totiž skrývá dutina vyplněná pouze měkkým zateplovacím materiálem. Škody způsobené na obložení místními výtržníky už ale kvůli tomu dosahují stovek tisíc korun.

„Z počátku jsme to opravovali, ale nemělo to smysl. Nová deska vydržela třeba den, přitom pořízení a instalace jednoho kusu přijde na tři tisíce korun,“ říká ještě Henchozová.

Stejně bezradně se v tomto případě cítí i Jan Veselý, ředitel ZŠ Gen. Píky, která se nachází ve stejném komplexu jako škola waldorfská.

„Škola je rok a půl po celkové rekonstrukci. Zprvu sem tam někdo ukopl kus nějaké desky, ale mezi vánočními svátky už to tady vandalové zničili pořádně. Nikdo ale zatím nebyl chycen. Sídliště je anonymní lokalita, a teď je navíc brzy tma, což provádění takovýchto výtržností nahrává,“ přidává svůj názor Veselý s tím, že obě školy se snaží řešit problém ve spolupráci s městskou policií.

Podle Dany Klišové, mluvčí ostravských městských strážníků, je v současnosti okolí zmiňovaných škol pod zvýšeným dohledem mužů zákona.

„Během prosince nám bylo hlášeno několik případů poškození budov škol na ulici Gen. Píky v Ostravě-Fifejdách. V těchto místech jsme proto zavedli zvýšený dohled strážníky městské policie. Zatím to však bohužel žádné dopadení vandalů ani jiné poznatky k tomuto případu nepřineslo,“ uvádí na dotaz Deníku Dana Klišová.

Jak se tedy dá ještě tento problém řešit? Nejspíše novými technologiemi použitými při výměně obkladů. „Trápí nás to a musíme na to reagovat,“ tvrdí Pavel Hudec, vedoucí investičního odboru městské části Moravská Ostrava a Přívoz, a dále vysvětluje: „Projektant dané řešení obkladů vylepší. Povrch zřejmě zůstane stejný, ale podklad se změní, aby byly desky vyztužené. Technické řešení se nyní hledá. Výměnu bychom však chtěli provést do konce března.“