„Šla jsem večer okolo Hotelového domu Jindřich a zahlédla jsem, jak nějaký člověk šplhá na těžní věž. Všimla jsem si ho jenom náhodou, když jsem se podívala nahoru. Byl asi v půlce a pomalu lezl nahoru,“ popsala svědkyně. Podle místních obyvatel nebývají takové výjevy časté, přesto se občas najde nějaký odvážlivec, který se na věž vydá. Několikrát už zasahovala kvůli nim také městská policie.

V únoru 2005 zasahovala hlídka městské policie u věže, když na ni vylezli v podvečerních hodinách tři mladíci. Přivolaná hlídka je legitimovala, poučila a pokutovala.

„V říjnu 2006 byl na místě půl hodiny po poledni spatřen muž, který už lezl z těžní věže. Byla provedena pouze jeho kontrola a muž byl z místa vykázán. Byl vyrozuměn i majitel těžní věže, aby místo vhodným způsobem zajistil proti vstupu nepovolaných osob,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová.

V obou případech podle ní upozornili na nezvané „návštěvníky“ těžní věže svědci na telefonní linku 156.

Jak Deník na místě zjistil, přístup na věž je snadný. Její kovová konstrukce totiž může sloužit částečně jako žebřík, věž je navíc z velké části vybavena kovovým schodištěm, ke kterému je snadný přístup. Výstupu na věž by nezabránily zřejmě ani bariéry na její konstrukci z ostnatého drátu či kamerový systém. Pomohlo by možná oplocení věže, které by jí však ubralo na kráse.

Majitelem těžní věže je od loňského roku společnost RPG, která věž na čas oplotí, jakmile se pustí do výstavby chystaného areálu Jindřich Plaza. Ten vznikne na místě dnešního Hotelového domu Jindřich. „Zatím konkrétní budoucnost těžní věže není jasná s ohledem na to, že se teprve připravuje celý projekt Jindřich Plaza, který vznikne u věže. Jediné, co víme, je, že vzhledem k tomu, že je to památkově chráněný objekt, tak bude zakomponována do celého nového projektu, aby byl jeho nedílnou součástí a významným bodem,“ uvedl mluvčí společnosti RPG Petr Handl. Jaké ale bude další konkrétní využití věže, nedokázal upřesnit.

Vedení města Ostravy před časem uvažovalo o tom, že v těžní věži s budovou někdejší strojovny Dolu Jindřich vybuduje informační centrum. Na vrchol věže měl vést také výtah. To však ještě věž vlastnil jiný soukromý majitel.