Hrdiny příběhu jsou dva školáci – sourozenci Krystýna a Honza Juřenovi, kteří od zástupců ostravské městské policie převzali ocenění Mladý ochránce veřejného pořádku. Zasloužili si ho svým činem z podzimu loňského roku. Tehdy v Ostravě-Zábřehu přivolali pomoc k bezvládně ležícímu člověku, Bohužel, jak se později ukázalo, jeho stav byl velmi vážný a nedlouho po příjezdu záchranářů zemřel. Pravděpodobně by jej nezachránila ani včasnější pomoc. Zarážející je však skutečnost, že kolem muže prošla řada dospělých. Nikdo nic neudělal…

„I přes toto tragické zakončení události si urychlená a příkladná pomoc dětí zaslouží ocenění,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová.

„Z ocenění máme samozřejmě velkou radost. Nevidím v tom ale nic mimořádného. Takhle by se měli zachovat všichni,“ řekla devítiletá Krystýna Juřenová. Právě ona si všimla ležící postavy. Ihned běžela domů pro svého bratra Honzu (15 let). Když chlapec zjistil, že se muž nehýbá, kontaktoval městskou policii. Hlídka na místě zjistila, že dotyčný má na hlavě krvácející ránu zřejmě způsobenou pádem. „Strážník přivolal záchrannou službu a zraněného vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám přemístil do chodby domu. Muž ale po chvíli přestal dýchat, proto strážník zahájil umělé dýchání a masáž srdce. Po příjezdu záchranné služby zdravotníci v oživovacích pokusech pokračovali, ale přes veškerou snahu se jej nepodařilo oživit,“ popsala situaci Klišová.

„Ten muž tam zřejmě ležel delší dobu. Nikdo si jej ale nevšímal. Prvním, kdo pro něj něco udělal, byla až má sestra,“ podivoval se Honza Juřena.

„Bohužel, tato situace není nijak výjimečná. Lidé se spíše starají sami o sebe. A právě počin těchto dětí by měl být příkladem všem ostatním, a především nám dospělým,“ řekla Klišová, která zdůraznila, že ne každá ležící osoba musí být nutně opilec. „Může se jednat o člověka, který potřebuje akutně zdravotnickou pomoc,“ doplnila Klišová.