Na výpis zrejstříku trestů, který lidé potřebují doložit knejrůznějším správním řízením, museli ještě do začátku loňského roku zájemci čekat několik dnů. Do té doby museli zájemci ovýpis zrejstříku trestů žádat ovýpis tak, že žádost podali na okresním státním zastupitelství nebo matrice, které formulář odeslaly do Prahy. Výpis pak žadatel obdržel na uvedenou adresu zhruba za dvatýdny.

Loni vúnoru začalo vbudově Krajského soudu vOstravě fungovat nové pracoviště rejstříku trestů. Určeno je zájemcům orychlý výpis zrejstříku trestů. Toto pracoviště rejstříku trestů začalo jako první vkraji vydávat výpisy na počkání. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila bylo otevření ostravského rejstříku trestů vstřícným krokem kobčanům. „Odhodlali jsme se ktomu ztoho důvodu, že si občané často stěžovali, že pokud chtěli aktuálně a rychle získat výpis zrejstříku trestů a nechtěli čekat čtrnáct dní či déle, museli jet do Prahy do budovy Vrchního soudu a tam museli podstoupit několikahodinové čekání,“ řekl kotevření nového pracoviště ministr.

Několik týdnů poskytují výpisy zrejstříku trestů také nová pracoviště Czech POINT na ostravském magistrátu a dalších vybraných obvodních úřadech. Podle pracovníků ostravského magistrátu zájemci dostanou výpis zrejstříku trestů na počkání takétam.

Loni vydal rejstřík trestů vOstravě až tři a půl tisíce výpisů za měsíc. Od začátku ledna do včerejšího dne vyřídili jeho pracovníci necelé dva tisíce žádostí. „Nezdá se, že by těch žádostí ubylo. Pokud pracoviště Czech POINT fungují od 1.ledna, tak to chvíli trvá, než se jako novinka zažijí,“ uvedl předseda Krajského soudu vOstravě Jiří Doležílek.

Na pracovištích Czech POINT mohou zájemci obdržet ověřené výpisy zkatastru nemovitostí a zobchodního, živnostenského a trestního rejstříku.