Maminka dvou malých chlapečků, Jana Nováková, ale kvůli nižšímu porodnému smutná nebyla. „Skok vpenězích nemusel být tak velký, ale nevadí mi to. Jsem spokojená,“ řekla nedlouho po porodu. Byla šťastná, protože byli oba kluci po narození vpořádku.

Podobně smýšlí idalší nastávající maminka Lucie, která očekává dvojčata letos vbřeznu. Kvůli komplikacím je už nyní hospitalizovaná ve Fakultní nemocnici vOstravě-Porubě. „Vtuto chvíli nad tím moc neuvažuji, hlavně ať jsou ta prťata zdravá,“ přeje si. To, že dostane ohodně méně peněz než maminky, které porodily loni, ji přesto trochu mrzí. „Nemuselo se to třeba dostávat najednou, ale postupně. Dala se za to pro ně pořídit kompletní výbavička, a dobrá, žádné věci zdruhé ruky,“ podotýká. „My to ale nezměníme, nemůžeme jít stávkovat,“ vzkazuje znemocničníholůž­ka.

Maminky, které rodily loni, to měly po finanční stránce veselejší. Ikdyž rozdíl vporodném nebyl při narození jednoho dítěte tak citelný, jako při narození vícerčat. „Za porodné pro jedno dítě si maminky, pokud nebyly moc náročné, dokázaly pořídit celou výbavičku, a to kočárek, základní výbavu do postýlky ioblečení,“ říká prodavačka zprodejny dětského zboží Sam Baby vobchodním domě Laso. „Zato teď už jim na to oblečení moc peněz nezbude,“ dodává.

Akolik dětí se loni vkraji narodilo? Přesnou statistiku za celý loňský rok bude mít pobočka Českého statistického úřadu vOstravě vbřeznu. Už teď je ale zřejmé, že křivka porodnosti, možná idíky zvýšenému porodnému, mířila vzhůru. Kdispozici jsou údaje za první tři čtvrtletí– to se vkraji narodilo 10074 dětí, loni za stejné období to bylo9365.

Nejoblíbenější jména vMoravskoslezském kraji: (údaje Českého statistického úřadu, leden2007)

holčičky

1. Tereza
2. Karolína
3. Natálie
4. Kristýna
5. Eliška

chlapci:

1. Jan
2. Jakub
3. Adam
4. Ondřej
5. Filip