Vichřice poškodila vnoci na neděli železniční trať mezi Studénkou a Jistebníkem. Vyvrácené stromy tam strhaly trolejové vedení. Některé spoje měly kvůli tomu až pětihodinové zpoždění. „První kolej byla zprovozněna elektricky vneděli od osmnácti hodin,“ uvedl Radek Joklík ztiskového oddělení Českých drah. Do té doby po ní museli železničáři přetahovat elektrické vlaky pomocí naftových lokomotiv.

„Stalo se to před třetí hodinou ráno, kdy popadaly stromy na trať tak nešťastně, že ji zablokovaly a poničily trolejové vedení. Před šestou hodinou ráno se podařilo zprovoznit jednu kolej stím, že zničená trolej je stále nad ní, takže jezdíme vdieselové trakci vúseku Jistebník-Studénka,“ uvedl vneděli dopoledne mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Železničáři původně odhadovali, že oprava trati bude trvat do pondělníhorána. „Udruhé koleje udělali podrobnější prohlídku a zjistili, že jsou tam pokroucené iněkteré stožáry,“ informoval Kubala.

Nakonec však železničáři museli pracovat oněkolik hodindéle.

Naftové lokomotivy přetahovaly soupravy podle toho, jak postupně přijížděly do stanic Studénka a Jistebník. Železničáři měli kdispozici čtyři naftové lokomotivy. Jejich pomoc využily také soupravy Pendolino. Některé znich však projely poškozený úsek bez elektrického vedení tak, že nabraly nejdříve rychlost a úsek projely setrvačností.

Nejhůře vneděli dopadly kvůli vyvráceným stromům spoje jako například rychlík mezi Košicemi a Prahou, který měl 210minut zpoždění, nebo spoj zKrakova do Prahy, jenž nabral až dvousetosmdesá­timinutové zpožděn.í

Související článek: