Bezbariérový komplex zahrnující bazénovou a sportovní halu, restauraci sletní terasou, rehabilitaci sordinací lékaře, vjehož venkovní části jsou sportovní hřiště a lezecká stěna, doplněné onové parkoviště, dokončilo sdružení firem ODS-BS Ještěrka 2006 (ODS– Dopravní stavby Ostrava a Beskydská stavební) vplánovaném termínu loni na podzim. Sloužit veřejnosti začala vpoloviněledna.

Ne vše zatím funguje

Veřejnosti Ještěrka slouží, ne však zcela. Stále ještě není otevřena restaurace, nefunguje rehabilitační zařízení a posilovna, protože teprve nyní probíhá výběrové řízení na jejich provozovatele.

Maximálně sto padesát návštěvníků ve všední dny a dvakrát tolik ovíkendu si sem chodí zaplavat do pětadvacetime­trového bazénu, využívat mohou itělocvičnu. Ta je ale nyní vytížena jen ze třiceti procent. Nákladný komplex tak zatím slouží hlavně místním obyvatelům a školákům, kteří tu mají plaveckou a tělesnou výuku. Přilákat sem časem inávštěvníky zokolí však zřejmě nebude jednoduché ani do budoucna.

„Myslel jsem si, že tu budou vířivky, trysky, eventuálně tobogan a hlavně nějaké atrakce pro děti, a ono nic,“ zhodnotil zklamaně Jiří Škuta, který sem ze zvědavosti přijel isrodinou ze Šenova. Izosobní zkušenosti redaktora Deníku vyplývá, že Ještěrka je pěkná plovárna za velký peníz, nic víc, nicmíň.

Potřebovalo město tak drahý areál?

Nabízí se proto otázka, zda Ostrava potřebovala tak drahý areál. Přímé odpovědi se současné vedení města většinou vyhýbá. Stavbu ijejí financování prosadil bývalý starosta Radvanic a Bartovic a současný náměstek ostravského primátora pro dopravu Vojtěch Mynář (ČSSD) vminulém volebním období. Nová reprezentace Ostravy nyní nechce komentovat rozhodnutí svých předchůdců. Většina shodně tvrdí, že jen dokončili rozdělanou práci a zvolili menší zlo– než megalomanský projekt vpolovině zakonzervovat a nákladně udržovat, je lepší ho dostavět.

„Pokud bychom dopřáli tento luxus každému obvodu onecelých sedmi tisících obyvatelích, tak zničíme městský rozpočet. Trochu to zlehčím, vyčistili bychom sýpky městského rozpočtu do nejzazších rohů,“ komentoval současný investiční náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD).

Dostala Sareza danajský dar?

Provozovatelem ozdravného centra Ještěrka je prozatím městská společnost Sareza. Tato firma byla zřízena stím, aby provozovala sportovní zařízení města Ostravy. Spravuje například ostravskou Čapkárnu, bazén vPorubě a další zařízení. Provozovatelem Ještěrky se stala na základě výběrového řízení, jehož ale byla jediným účastníkem. Podle kuloárních řečí se vedení Sarezy do provozování Ještěrky příliš nehrnulo, nicméně muselo.

Ikdyž vedení Radvanic a Bartovic ústy své tajemnice a mluvčí Renaty Nytrové ještě na podzim prohlašovalo, že nebudou na provoz Ještěrky potřebovat žádné dotace, a věřilo, že ovyužití komplexu bude takový zájem návštěvníků, že si Ještěrka na sebe vydělá sama, vedení Sarezy bylo hned jasné, že to není možné. Vkuloárech se mluví opotřebě sedmimilionové dotaceročně.

Obdobná centra nebývají výdělečná

VČesku svýjimkou libereckého Babylonu neexistuje takovéto zařízení, které by nepotřebovalo dotaci na provoz. Bez dotací by se pak cena vstupného musela vyšplhat do nepřijatelné výšky pro návštěvníky. Také vedení města Ostravy si uvědomuje nutnost Ještěrku dotovat. „Vrozpočtu města na tento rok jsme vyčlenili dva a půl milionu korun na provoz Ještěrky. Peníze dostane majitel a investor zařízení, tedy obvod Radvanice a Bartovice,“ potvrdil primátorův investiční náměstek Trejbal stím, že Sareza má smlouvu na provoz tohoto zařízení do konce března.

„Smlouvu je možné prodloužit až do konce roku, ale zároveň je nutné vypsat koncesní řízení, zněhož vyjde definitivní provozovatel ozdravného centra. Kdyby koncesní řízení nebylo vypsáno, mohlo by to být vnímáno jako nežádoucí veřejná podpora,“ tvrdí Trejbal.

POZNÁMKA

Nejprve se chlubili, teď raději mlží

Napište otom, jak je unás super. Aže budeme mít parádní vodní areál. Doufáme, že zaznamenáte, až tu chloubu budeme otevírat. Těmito a dalšími prosbami zasypávali vnedávné době naši redakci představitelé obvodu Radvanice a Bartovice. Přes média chtěli světu ukázat svou pýchu– novou Ještěrku.

Otevření ozdravného centra jsme samozřejmě vDeníku zachytili. Že šlo oudálost, nikdo nezpochybňoval. Jenže se jaksi ukázalo, že tento areál není obestřen jen samými pozitivy. Rozpočet při výstavbě rostl, až se vyšplhal vysoko přes sto milionů korun. Obrovskou sumu přitom zhltl „ještěr“, kterému kdokonalosti mnoho chybí. Azřejmě ichybět dálebude.

Po slavnostním otevření a prohlídce areálu jsme se proto začali zajímat, jaké má Ještěrka další vyhlídky. Proč stála tolik, kolik stála. Ajestli to třeba není pro ani ne sedmitisícový obvod příliš velkýluxus. Jenže tady už jsme narazili. Vrchnost zradnice této městské části, která ještě nedávno vehementně stála oto být vnovinách nejlépe na titulní straně, najednou zalezla do děr. Když jsme si chtěli na dané téma domluvit schůzku, jedni najednou onemocněli, jiným se zřejmě neustále vybíjelmobil.

Když jsme nakonec poslali otázky e-mailem, bylo také dlouho ticho po pěšině. Pak přišlo stručné vyjádření: Odpoví vám rada obvodu. Po kterém svém zasedání? To snad jen Bůh a Mynář vědí, říkali jsmesi. Nakonec odpovědi přece jen přišly. Na jasné otázky ale vyjádření jen velmi mlhavá. Tedy až na závěrečnou větu: „Nový areál byl vybudován pro občany městského obvodu, pro celé město Ostravu a je hojně navštěvován iobčany ze všech satelitních obcí. První týdny provozu ukázaly, že lidé jsou zařízením nadšeni– je vykazována vysoká návštěvnost a občané tím vyjadřují denně svou spokojenost a uznání.“

Znašich zjištění ale vyplývá skutečnost jiná. Jaká? Exstarosta Mynář daroval svému obvodu molocha, který bude pijavicí veřejných peněz. Sám za jeho vybudování přitom zkasíroval odměnu sto tisíc korun. Nejlépe by teď učinil, kdyby ji věnoval na krytí ztrát, které Ještěrka přinese. Ikdyž, proč by to dělal? Stejně by to stačilo jen na pár dní provozu.

Pomník je to zkrátka hezký hezký, ale stakovým vybavením lze těžko očekávat, že bude praskat ve švech a ze zamořených Radvanic a Bartovic udělá do budoucna lákavé lázeňské centrum.

Martin Pleva

Ještěrka je hezká plovárna. Nic míň, ale bohužel ani nic víc

Ostrava -Nejhorší ovzduší na Ostravsku trápí městský obvod Radvanice a Bartovice. Nedaleký hutní kolos bohužel smrdí nejvíce právě zde. Je tedy logické a oprávněné, že lidé ztéto části města volají po zlepšení podmínek kživotu. Zpříjemnit bydlení jim proto měl třeba ivelkolepý projekt snázvem Ještěrka. Klade si ambice vábit krelaxaci nejen obyvatele místní, ale ipřespolní. Jenže má opravdu na to, aby přitáhl iněkoho jiného než jen hrstku občanů zokolníchdomků?

Ne. Aspoň tedy zatím ne. Komplex, který je spíše obyčejnou plovárnou než ozdravným centrem, by totiž potřeboval řadu vylepšení, aby si ho všimli ivsoučasnosti jinými a lepšími centry zhýčkaní lidé. Přesvědčili jsme se otom sami při naší anonymní návštěvě.

Začátek „exkurze“ byl přitom docela příznivý. Vzhled budovy působil vábivě už zdálky, parkovacích míst bylo dostatečně. Ukasy nás následně uvítala příjemná pokladní, ochotná zodpovědět všechny zvídavé dotazy. Mimo jiné ito, že provozovatel restaurace a ordinací se zatímhledá. Neméně příjemné byly išatny, sprchy a další zázemí před vstupem do bazénové části. Což je vzhledem ktomu, že jde onovostavbu, samozřejmě logické.

Samotná „plovárna“ pestrostí barev použitých na obkladech oku návštěvníka také jistě lahodí. Zajímavé je, že jsou zde kachle použity ina obložení samotného bazénu. Vdnešní době je totiž podle nás přece jen častější použití vany znerezu.

Ale kvůli koukání tady asi nikdo nepřišel. Ve vodě byla vdobě naší návštěvy asi desítka lidí. Někteří neúnavně plavali, jiní seděli na speciální lavici a nechávali se masírovat bublinkami.

Co dál? Nic. Rodina smalým dítětem už očividně nevěděla, co by. Chybělo jí aspoň malé boční brouzdaliště třeba se skluzavkou. Mladý pár dováděl pod vodním chrličem, ale také ho to nebavilo dlouho.

My jsme pak také vyzkoušeli zdejší klasický trojúhelník. Plavání– chrlič– lavice. Pro zkrácení dlouhé chvíle jsme následně na lavici masírováni bublinkami pozorovali automobilový provoz viditelný přes velkou zasklenou stěnou. Byl klidný. Člověk by ztoho všeho skoro usnul. Aprožil opravdový sen, ve kterém by toho zažil více, než vtéto reálné Ještěrce.

Hodnocení deníku

Vzhled areálu 1
Vybavenost vnitřní části 3–
Kvalita obsluhy 1
Dostupnost 3
Celkový dojem 2–

(Známkovali jsme podle školního schématu: 1– výborný, 5– nevyhovující)

Martin Pleva

Kolik peněz Ještěrka už stála

Ostrava - Když schvalovali ostravští zastupitelé rozpočet města na rok 2003, počítali stím, že Ještěrka bude celkově stát 98milionů korun. Vyšla však nakonec mnohem dráž– na téměř 134milionů korun. Investorem bylo statutární město Ostrava, městský obvod Radvanice a Bartovice.

„Stavba byla financována statutárním městem Ostrava a zpatnáctimilionové dotace ministerstva financí. Městský obvod uhradil asi 600tisíc korun za dokumentaci pro výběr zhotovitele víceprací a za právní pomoc,“ řekl starosta Radvanic a Bartovic Břetislav Blažek (ČSSD). Upřesnil, že stavba byla vysoutěžena za 106milionů korun bez DPH. Konečnou cenu zvýšily vícepráce a veřejná zakázka malého rozsahu na realizaci stavebních prací spojených sdokončením stavby.

„Vícepráce byly ve výši patnácti milionů korun. Od zpracování přípravné dokumentace vroce 2003do doby vlastní realizace stavby vroce 2006došlo kvýznamnému posunu vtechnologiích. Vyvstal požadavek většího komfortu, rozšíření služeb vzhledem kposunu vléčbě pohybového ústrojí, dále došlo ke zpřísnění hygienických předpisů a ke zvýšení nároků na bezpečnostní zajištění, spočívající vinstalaci kamerového systému a vylepšení odbavovacího systému,“ vysvětlil Blažek.

(mch)

Co zjistili pracovníci odboru interního auditu a kontroly ostravského magistrátu?

Vpostupu při zadávání veřejné zakázky na zhotovení ozdravného centra Ještěrka byly zjištěny nedostatky. Smlouva svybraným uchazečem byla podepsána se zpožděním, ve smlouvě byly změněny podmínky pro složení jistoty, dodatkem číslo 1ke smlouvě došlo kprodloužení doby realizace díla, které by mohlo být vnímáno jako zvýhodnění uchazeče, nebyl dodržen termín pro uveřejnění informací ouzavření smlouvy. Na základě veřejné zakázky jednacího řízení bez uveřejnění byl podepsán dodatek číslo 2ke smlouvě na provedení víceprací. Oprávněnost těchto víceprací by si vyžádalo posouzení odborníkem voblasti projektových činností.

(mch)

Související články: