VPraze přebytek lidí, kteří se přistěhovali, dosahuje 9,5tisícovky lidí. VMoravskoslezském kraji byl naopak ve stejném období zaznamenán úbytek šestašedesátilidí.

Podle zprávy Českého statistického úřadu se vrámci kraje na negativní bilanci stěhování projevuje odchod lidí zKarvinska, částečně izokresu Ostrava-město a Bruntál. Do kraje se stěhovali hlavně cizinci, kterých vprvních šesti měsících roku přišlo téměř 1,9tisícovky, více než tisícovka přitom zamířila do Ostravy. Vkraji tak přibylo 377Ukrajinců, 314Slováků, 256Poláků a 205obyvatel Vietnamu.

Zúdajů statistiků ale vyplývá, že záporné číslo mezi těmi, kteří se zkraje odstěhovali, a těmi, kteří sem přišli, se vposledních letech snižuje. Také údaje úřadů práce ukazují, že lidé už zOstravy tolik neodcházejí pryč za prací. Loni jich zOstravy za prací do jiných míst republiky, případně do ciziny odešlo zhruba pět stovek. Podle mluvčí Úřadu práce vOstravě Svatavy Baďurové jde za posledních pět let, kdy se tyto odchody sledují, onejnižší početlidí.

Ostravský úřad práce začal sledovat odchody do zahraničí už vroce 2003, aby mohl porovnávat, jak se projeví vstup republiky do Evropské unie. „Vcelku sjistotou můžeme konstatovat, že lidé nezměnili zásadním způsobem své chování po vstupu země do EU. Ato ani přesto, že jejich zájem najít uplatnění vzahraničí nově povzbuzují iburzy práce organizované Evropskými službami zaměstnanosti Eures. Vroce 2003odešlo za prací zOstravy 851lidí, orok později 822, vroce 2005pak už jen necelých osm stovek lidí, předloni pak624.

Zúdajů úřadu práce vyplývá, že častěji odcházejí za prací muži. Nejvíce jsou zastoupeni lidé mladší třiceti let, čtyřicátníci a starší jsou naopak výjimkou. Jen velmi zřídka se rozhodli odejít za prací lidé, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní.