„Ne všechno je na Ještěrce špatné! Proč by malá obec nemohla mít bazén, zvlášť když je do ní dobrá dostupnost z velkých měst, a to nejenom autem? A co my místní, kterým jsou denně předkládány porce prachu, pachu a hluku z hutě? Místní koupaliště kdysi bývalo plné a pevně věřím, že i Ještěrka najde své příznivce,“ hájila například ozdravné centrum Ještěrka obyvatelka obvodu Radvanice a Bartovice Milena Šustalová.

Slova chvály na adresu zbrusu nového ozdravného centra, které přišlo na více než sto třicet milionů korun, pěl také Pavel Rais z Bartovic. close zoom_in

„Mám dva kluky ve věku sedm a deset let, kteří poznali už mnohé aquaparky a zábavní parky v Evropě. Naše ozdravné centrum už také navštívili několikrát a jsou velmi spokojeni. Dokážou si to užít i bez toboganu, skluzavek a dalších atrakcí,“ reagoval Rais na předchozí články, které mimo jiné upozorňovaly na slabou vybavenost komplexu.

Raisovým argumentem ve prospěch ozdravného centra ale bylo i to, že na rozdíl od jiných zařízení je zde pod jednou střechou bazén a krásná víceúčelová hala. „To jistě ocení nejeden návštěvník, který má zájem využít halu a pak si zaplavat v bazénu,“ napsal ještě mimo jiné tento občan Bartovic.

Podstatou dříve uveřejněných textů však nebyla snaha říci, že je Ještěrka „nehezká“, nýbrž poukázat na to, že vzhledem ke své účelnosti a vybavenosti přišla městskou kasu poněkud draho. A že nemalé peníze bohužel spolkne i její další provoz.

Že jsou za Ještěrku Radvaničtí a Bartovičtí rádi, je logické. Kdo by přece nechtěl mít hned před domem hezkou plovárnu se sportovní halou? Další čtenář, Petr Žemba z Moravské Ostravy, to ale vidí i z jiné stránky. Myslí si zkrátka, že by podobné nevýnosné projekty neměly zatěžovat veřejný rozpočet.

„Na budování podobných areálů by se města ani obvody podílet neměly. Osobně jsem nesouhlasil ani s investicí radnice v Ostravě-Jihu do tamního venkovního aquaparku. To je přece záležitost pro soukromé investory. Jenže kdo by šel do stavby takového projektu v městské části, která ovzduším od návštěvy spíše odrazuje, než láká?“ přinesl opačný úhel pohledu na danou problematiku Žemba.

Závěrem ještě uvedl: „Čelní představitelé obvodu Radvanice a Bartovice by se do povědomí lidí jistě zapsali lépe, kdyby místo budování takovýchto – jak jste napsali – pomníků začali usilovně a s kýženým efektem bojovat za to, aby jejich občané konečně dýchali zdravý vzduch.“

O Ještěrku se zajímal bývalý uhlobaron

MIRKA CHLEBOUNOVÁ

Ostrava/ Bývalý majitel Ostravsko-karvinských dolů Viktor Koláček se na ostravské radnici poptával na nedávno otevřený ozdravný areál Ještěrka v Bartovicích. Potvrdil to náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

„Nedá se v této souvislosti mluvit o obchodním jednání. Je pravda, že jsme byli požádáni o schůzku ze strany určitého investičního subjektu. Zajímal se o veřejně dostupné informace související s ozdravným centrem Ještěrka. Například o investiční náklady, provozovatele. K žádným návrhům, obchodním nabídkám nedošlo,“ řekl Ženatý.

Ozdravné centrum Ještěrka je v provozu od půlky ledna. Bezbariérový komplex, zahrnující bazénovou a sportovní halu, restauraci s letní terasou, rehabilitaci s ordinací lékaře, v jehož venkovní části jsou sportovní hřiště a lezecká stěna, doplněné o nové parkoviště, postavilo sdružení firem ODS-BS Ještěrka 2006 (ODS - Dopravní stavby Ostrava a Beskydská stavební) za 134 milionů korun. Patnáct milionů na Ještěrku přišlo ze státní dotace, zbytek hradilo město Ostrava z rozpočtu. V současnosti areál provozuje městský podnik Sareza.

Podle náměstka ostravského primátora pro investice Zdeňka Trejbala (ČSSD) má Sareza smlouvu na provoz tohoto zařízení do konce března.

„Smlouvu je možné prodloužit až do konce roku, ale zároveň je nutné vypsat koncesní řízení, z něhož vyjde definitivní provozovatel ozdravného centra. Kdyby koncesní řízení nebylo vypsáno, mohlo by to být vnímáno jako nežádoucí veřejná podpora,“ tvrdí Trejbal. To, že bude město, potažmo městský obvod Radvanice a Bartovice, hledat definitivního provozovatele Ještěrky, je jasné už od počátku, o eventuálním prodeji zatím ze strany vedení města nepadla zmínka.

„Pokud by se objevil investor, který by chtěl ozdravné centrum Ještěrka koupit, zároveň by zaručil minimálně návratnost investice a garantoval dlouhodobé zajišťování služby občanům, pak s tím nemám problém. V případném hlasování bych byl zřejmě pro prodej,“ podotkl Ženatý.