VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jestřábský je literát původem z Ostravy

Ostrava - Dílo o putování sedláka a anděla bylo naukou o zákonitostech společnosti.

3.2.2008
SDÍLEJ:

Takto vypadala Moravská Ostrava v roce 1728, tedy devět let po smrti V. B. Jestřábského. Kolorovaná kresba je z Hofferovy sbírky v Brně.Foto: Ostravské muzeum

Valentin Bernard Jestřábský byl vůbec první známý ostravský literát. I když, popravdě, spojení tohoto kněze s naším městem bylo jen velmi krátké. Narodil se totiž v Moravské Ostravě roku 1630 v chudé a současně mimořádně zbožné rodině. Když mu zemřel otec, odešel studovat do jezuitské školy v Hradišti, což je dnešní Uherské Hradiště. Z těchto faktů je zřejmé, že Jestřábský musel být tak jako tak vskutku nadaný chlapec. A to je všechno, co o pobytu spisovatele Jestřábského v našem městě víme.

Vojtěch Martínek v několika svých literárněvědných studiích připomenul, že tento skvělý barokní literát byl vůbec prvním náboženským spisovatelem pocházejícím z Moravské Ostravy, kromě něho totiž tady při nejlepší vůli nenajdeme vůbec nic, „nechceme- li vytahovati ze zaslouženého zapomenutí dva nebo tři podprůměrné veršovce“. To je dost tvrdé konstatování.

Později Jestřábský studoval teologii v Olomouci a kněžské svěcení přijal roku 1663. Po několika letech kaplanování nastoupil na farářské místo ve Veverské Bitýšce nedaleko Brna. Vedle latinských spisů vydal Jestřábský celou řadu českých knih se silným didaktickým akcentem. Byl to ovšem kněz lidový, skromný, pohostinný, který se staral o chudé a nemocné.

Knížka o andělích

Například Knížka pobožná o svatých anjelích velmi populárně popisuje dobrotu andělů, zdůrazňuje jejich užitečnost pro lidi a připomíná, že by měli být váženi a ctěni. Vydal česká kázání proti sedmi hlavním smrtelným hříchům. Velmi populární byl Katechismus domácí, dílo mravoučné a věroučné. Ve snaze vyhnout se suchopárnosti, prokládal texty příklady ze života, aby tak čtenáře mohl i pobavit, poučit, případně napomenout. Řadu podobenství, která ve svých spisech Jestřábský použil, najdeme i u jiných a starších autorů, nicméně jim dokázal vtisknout svěží a zábavnou podobu. Například, jak uvádí ve své přednášce Jan Kopecký, v knize Vidění sedláčka sprostného psal o malém čápěti, které vypadlo z hnízda, a jistá vdova mu ošetřila zlomenou nohu. Druhým rokem přiletěl čáp a donesl jí v zobáku drahou perlu. Naučení: dobro se vyplácí. V této knize sedláček prochází světem jako poutník doprovázen andělem, který mu ukazuje dobré i špatné stránky lidského života. Uvede ho mezi pány, úředníky i vojáky a lidi docela obyčejné. Zdůrazňuje význam selského stavu. Prochází venkovem, zajde do školy. Prohlédne si dokonce peklo, očistec a nebe. Kompozičně i tematicky to připomíná Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Není pochyb o tom, že Jestřábský dílo Komenského dobře znal.

O společnosti

Smyslem díla je znázornit, jak vlastně funguje společnost (samozřejmě společnost doby z počátku 18. století). Jestřábského „Vidění“ vyšlo snad již v roce 1710 v Olomouci, a zcela jistě v roce 1719 u Jana Šindlera v Opavě. Jestřábský zemřel koncem roku 1719 a pochován je ve farním kostele ve Veverské Bitýšce.

Po Valentinu Bernardovi Jestřábském nebylo v našem městě dlouho nic, místní literární historie skutečně začíná teprve Petrem Bezručem a Františkem Sokolem-Tůmou.

Autor: Boleslav Navrátil

3.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zemětřesení zaznamenané v noci na neděli 10. 12. 2017 na Ostravsku.
AKTUALIZUJEME
3

Lidi vzbudil silný otřes. Zemětřesení mělo epicentrum kousek od Ostravy

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

VIDEO: Požár v Ostravě-Vítkovicích poškodil auto i stroje

Požár v neděli v Ostravě-Vítkovicích poškodil auto a pracovní stroje. Škoda je odhadována na 300 tisíc korun

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Ta platí i pro Moravskoslezský kraj od nedělní 16. hodiny až do úterního poledne.

Vzdělávací projekty Tieto Czech míří i na jedenáctileté školáky

Ostrava − V horizontu patnácti let budou zhruba dvě třetiny dnešních školáků pracovat v profesích, které v současné době neexistují.

OBRAZEM: V Gongu zněly gospely

Dva koncerty zazněly v sobotu od 15 a 18 hodin v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic v rámci pátého ročníku akce nazvané Ostrava zpívá gospel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT