Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regenerace paneláků letos s otazníky

Ostrava - Vlastníci panelových domů i jejich nájemníci žijí od loňského října, kdy bylo pozastaveno přijímání žádostí o dotaci části úroků z úvěrů, v nejistotě.

5.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Ani počátkem února totiž nevědí, jak se situace bude vyvíjet dále. Ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner už v polovině ledna uvedl, že případným uchazečům o podporu v rámci programu Panel doporučuje se zahájením rekonstrukcí vyčkat.

Zástupci bytových družstev ale namítají, že celý proces přípravy trvá několik měsíců. „Pokud nepadne rozhodnutí v nejbližších týdnech, tak se toho moc letos už opravit nestihne. Přípravná fáze regenerace panelového domu trvá zhruba čtyři měsíce. Zahrnuje například vypracování energetického auditu včetně certifikátu tepelné náročnosti budovy, projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení a dalších věcí,“ uvedl Milan Malý, spolumajitel ostravské společnosti KRP Group, která se specializuje na revitalizace panelových domů.

Podle něj je důležité, aby vlastníci domů dostali co nejdříve jasnou odpověď. „Stát by měl jasně oznámit, zda regenerace panelových domů bude, či nebude podporovat,“ dodal Malý.

Také ředitel stavebního bytového družstva Nová huť Radomír Prešer míní, že současná nejistota je pro obyvatele panelových domů nejhorší stav. „Pokud budeme pořád jen čekat, jestli stát nakonec obnoví přijímání přihlášek, může být nakonec letošní rok ztracen. Pokud se naopak rozhodneme začít s opravami, může se stát, že program bude v dalších týdnech znovu spuštěn. Bytoví družstevníci nám pak budou vyčítat, že jsme je připravili o státní dotaci v řádu milionů korun,“ uvedl Prešer. Podle něj nejsou žádné domy bytového družstva Nová huť v havarijním stavu. „Domy opravujeme podle plánu, takže jsme se do nějaké krizové situace nedostali,“ dodal Prešer.

Při komplexní regeneraci domu se náklady přepočtené na jednu bytovou jednotku pohybují v rozmezí od 200 tisíc do čtvrt milionu korun.

Také podle ekonomického náměstka stavebního bytového družstva Vítkovice Mariana Beníka není žádný dům v havarijním stavu. „Celkem máme 13,5 tisícovky bytů, zhruba tisícovka z nich už je v osobním vlastnictví. Domy opravujeme podle předem připravených plánů,“ dodal Beník.

Podle Miroslava Starka, ředitele stavební společnosti Therm, postihuje zastavení přijímání žádostí o dotace úroků z úvěrů v rámci programu Panel výrazně obyvatele panelových domů, které města a obce, případně jiní vlastníci prodali až v poslední době. Ti totiž podle Starka na různé programy státní pomoci při opravách panelových domů dříve nemohli dosáhnout.

„Na rozdíl od stavebních bytových družstev či velkých společenství vlastníků, které vznikaly už dříve. Našetřit do fondu oprav dostatek peněz, aby mohli o úvěr požádat, není totiž otázka měsíců, ale spíše let. V Ostravě se to určitě týká velkého množství lidí, kteří bydlí v panelových domech v Porubě, centru města i Ostravě-Jihu. Přitom jde o problém, který se stejně bude muset řešit. Opravy panelových domů jsou nutností, aby se jejich životnost o několik desítek let prodloužila. Myšlenka, že všichni budou bydlet v útulných rodinných domcích, je sice pěkná, ale není reálná,“ míní ředitel společnosti Therm. Ostrava-Jih podle studie potřebuje na opravy bytů miliardy korun Ostrava/ Tři miliardy korun na nejnutnější údržbu bytů potřeboval podle studie z roku 2004 městský obvod Ostrava-Jih. Podle mluvčího obvodu Michaela Kuttyho si obvod před čtyřmi lety nechal zpracovat studii na veškerý bytový fond. „V té době bylo ve vlastnictví obvodu čtrnáct tisíc bytů. Dalších pět miliard korun bylo vyčísleno jako částka na nutnou údržbu bytů,“ upřesnil mluvčí. Městský obvod Ostrava-Jih si chce jako cílový stav ponechat šest tisíc bytů. „Do jejich oprav je třeba vložit částku přesahující půl miliardy korun. Ze zmíněných šesti tisíc bytů jsou asi dvě stovky panelových domů, do jejichž úprav je třeba investovat zhruba 540 milionů korun. Privatizace bytového fondu probíhá neustále ve dvou formách. Jde buď o prodej do osobního vlastnictví, nebo do vlastnictví právnické osoby (v drtivé většině družstva). Za loňský rok byly prodány byty za 140 milionů korun,“ dodal mluvčí Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. ⋌(lap)

Autor: Břetislav Lapisz

5.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení