Ať to vyhrajete, chce to změnu, Švejnar na Hrad! Ozývalo se z hloučků lidí, kteří se připojili ke Švejnarovi a jeho doprovodu během krátké procházky centrem Ostravy. Spontánně ho zastavovali, podávali mu ruce, žádali autogram a diskutovali.

„Byl jsem deset let v gulagu v Sovětském svazu. Když jsem vás viděl v televizi v duelu s Václavem Klausem, tak jsme se s manželkou shodli, že každé vaše slovo bylo věrohodné, pravdivé, skutečné, nemluvil jste do větru a díval se zpříma. Kdyby byla přímá volba prezidenta, tak od nás dostanete šestnáct hlasů. Jo, šestnáct, mám totiž čtyři dcery, zetě, vnoučata. Lidi namítají, že jste Čechoameričan, manželku máte Američanku, no a co? V prvé řadě jste člověk a já vám přeji hodně šťastných kroků,“ popřál Švejnarovi čtyřiaosmdesátiletý bývalý politický vězeň Pavel Tunat. close zoom_in

„A tady vidím paní Jasques, kterou policajti obkládali v tom autě. Já si toho velice vážím, že jste taková otevřená, odvážná a hodná holka,“ objal muž poslankyni zelených, která prezidentského kandidáta v Ostravě doprovázela, Kateřinu Jacques.

„Beru všechny vaše hlasy, moc vám všem děkuji za milé přijetí, je to velmi dojemné a doufám, že to všichni vyhrajeme,“ poděkoval Jan Švejnar, který se kvůli velkému náporu lidí musel na náměstí postavit na odpočívadlo, aby ho všichni slyšeli a bylo na něj vidět.

„Moc se nám líbíte, fandíme vám. Pane profesore, co říkáte našemu soudnictví? Vy prý podporujete reformu, proč? Rád bych vás viděl na Hradě, vysvětlete mi, proč má stát takové dluhy?“ ptali se Ostravané.

„Soudnictví musíme zreformovat a zjednodušit, je to ale dlouhodobý proces. Podporuji ekonomickou část reformy, ne tu sociální, ta má příliš tvrdé dopady. Záleží na tom, jak se s vypůjčenými penězi nakládá. Vzít si úvěr může být za jistých okolností výhodné, může to znamenat dobrou investici,“ odpovídal Švejnar, kterému kolemjdoucí dávali květiny.

Z Ostravy si pro štěstí odveze i čokoládového velikonočního zajíčka. Když se mu v jedné chvíli rozvázala tkanička u bot, jedna z přítomných slečen se dokonce nabídla, že mu ji zaváže.

close zoom_in „Hlavně se nenechejte znechutit tím naším ostravským chlapem s gulama,“ loučil se důchodce. „Nenechám, nebojte,“ reagoval Švejnar.

Prezidentský kandidát byl v Ostravě poprvé. „V dětství jsem město navštívil, ale moc si na to nepamatuji, pak jsem tudy jen projížděl. Samozřejmě, že o kraji něco vím, ale vždy je přínosem mluvit s lidmi. Máte hezkou architekturu, je vidět, že udržujete město v pořádku, je tu hodně nových obchodů a podnikatelů. Ostrava je město, které začíná být opravdu dynamické, a tak to má být,“ zhodnotil Švejnar. Líbila se mu Stodolní ulice. „Stodolní je známá po celé republice, litovali jsme, že jsme tu nebyli v pátek nebo v sobotu, tuhle specialitu si udržte,“ doporučil Švejnar. Ostrava má podle něj obrovský potenciál.

„Když to srovnávám s jinými městy na světě, která prošla obdobným přerodem, už jsou tady vidět potěšitelné výsledky. Vsadil bych se, že za dvacet třicet let to bude město světové, možná v jiném průmyslu a na moderní technologie zaměřené,“ míní Švejnar.

Mirka Chlebounová

Vesmír byl Janu Švejnarovi malý

Lidé vstávají a bouřlivým potleskem vítají na pódiu Jana Švejnara. Tak včera vpodvečer vypadala předehra debaty s kandidátem na prezidenta České republiky, jež se uskutečnila v sále ostravského kina Vesmír.

Švejnar se zdejším lidem přijel představit v rámci své cesty napříč českými regiony. Zájem o debatu s ním byl opravdu velký, o čemž svědčí nejen close zoom_in to, že sál sloužící nyní právě k přednáškám pro studenty nejenže praskal ve švech, ale mnozí lidé se dovnitř dokonce ani nedostali. Diskusi s Ostravany předcházela Švejnarova přednáška na téma Česká ekonomika v globální perspektivě. Četné dotazy následně směřovaly jednak k nastoleným tezím, jednak třeba k problematikám, s nimiž se potýkají zdejší občané.

Odlišnější v tomto ohledu byl například dotaz jedné z účastnic debaty, která se zeptala na samotnou podstatu Švejnarovy snahy stát se prezidentem této země.

„Vůbec vás neznám. Řekněte mi tedy, proč chcete být prezidentem naší zdevastované republiky, když se v Americe určitě nemáte špatně?“ nastolila dotaz zmiňovaná žena.

Co na to Švejnar? Stejně jako na další dotazy se snažil odpovědět stručně, ale pokud možno jasně.

„Chci být prezidentem ČR, protože se cítím být vlastencem, i když jsem žil dlouho v zahraničí. Za druhé si myslím, že díky svým nabytým zkušenostem mohu této zemi poskytnout služby, které ji pomohou v dalším rozvoji,“ odpověděl prezidentský kandidát.

Hlasitý děkovný potlesk ukončil i hodinu a půl trvající besedu. Lidé opouštějící sál měli většinou z tohoto setkání dobrý pocit.

„Cením si toho, že vůbec taková debata proběhla. Jan Švejnar na mě působil příznivě, a ačkoliv ho nemůžu volit, tak je to můj kandidát,“ vyjádřila se například Eva Kalendová a dále dodala: „Oceňuji, že si tento člověk stojí za svými názory, ale přitom je také otevřený tomu, co mu říkají obyčejní lidé. Navíc umí být v dnešní době slušný.“

Martin Pleva