Už za dva dny, v pátek 8. února, se sejdou na společné schůzi svolané k volbě prezidenta poslanci a senátoři Parlamentu České republiky. Jak budou hlasovat politici zvolení v Ostravě?

V Senátu Ostravu reprezentují bezpartijní Liana Janáčková, která byla zvolena za hnutí Nezávislí, bezpartijní Václav Roubíček za ODS a sociální demokrat Otakar Veřovský. Kdyby záleželo jen na těchto senátorech, nejspíš by vyhrál současný prezident Václav Klaus.

close zoom_in

close zoom_in Otakar Veřovský se sice ještě nerozhodl, koho bude volit, zato Janáčková s Roubíčkem mají jasno. „Václav Klaus je člověk nasvém místě, reprezentativní. Jeho názory jsou mnohdy nekonvenční, možná i proto je mi blízký. Pan Švejnar je zajisté také velmi inteligentní, charismatický a slušný člověk, ale za největší překážku toho, abych ho volila, považuji, že tady s námi celé ty dlouhé roky nežil,“ zdůvodnila Janáčková. Stejně se rozhodl i Václav Roubíček, kterému je Klaus i generačně bližší. „Znám ho od začátku jeho kariéry a s většinou jeho názorů se ztotožňuji. Nebyl jsem na setkání s panem Švejnarem, protože jsem nemocný, ale na tu volbu půjdu a dám hlas Václavu Klausovi,“ tvrdí.

Mezi poslanci z Ostravy převládají sociální demokraté a zelení, jejichž favoritem je Jan Švejnar. Slíbili, že ho také budou volit.

Místopředseda poslanecké sněmovny a šéf moravskoslezských sociálních demokratů nebude volit Klause proto, že nesplňuje jeho představu o close zoom_in prezidentovi. „Není nadstranický a nereprezentuje Česko v zahraničí, jak by měl. Svými názory a vystupováním se stal kuriozitou v zahraničí, takovým zlobivým dítětem Unie,“ řekl Zaorálek. Švejnaroovi se ale podle něj dá věřit. „Je nadstranický a celý jeho životní příběh dokazuje důvěryhodnost. Je blízko ČSSD svým postojem k EU, je sociálně a ekologicky citlivý. Švejnar je také na rozdíl od Klause schopen vést dialog,“ míní Zaorálek.

Petr Wolf své rozhodnutí hlasovat pro Švejnara veřejně nezdůvodnil, považuje to za své právo, zvlášť když se bude volit tajně. Také Jaromír Chalupa dodrží klubovou dohodu. „Švejnar je mi sympatičtější, přinesl na některé věci nový pohled, je to nový vítr. Je nadstranický, není svázaný s ani jednou politickou stranou ani s touto kulturou,“ vysvětlil Chalupa.

Věra Jakubková za zelené jednoznačně prohlásila: „Jednoznačně budu volit Švejnara. Tady není co řešit, je to kultivovaný, inteligentní člověk,“ odpověděla Jakubková.

Dva ostravští poslanci z ODS budou volit čestného předsedu své strany. „Vážím si ho, je to perfektní reprezentant v zahraničí. Když jsem se díval na duel v Senátu, byl mi sympatický i pan Švejnar, ovšem do té doby, než promluvil. Pak mě utvrdil v tom, že jsem se dobře rozhodl, když dám hlas Klausovi,“ uvedl Radim Chytka. Jeho stranická kolegyně Dagmar Molendová také považuje za samozřejmé, že bude volit Václava Klause. „Je to největší osobnost našeho současného politického života,“ míní.

Jak se rozhodne lidovecký poslanec Jiří Carbol, ví zatím nejspíš jenom on sám. „Pokud bude tajná volba, neprozradím, koho budu volit. Pokud veřejná, kterou prosazuji, tak samozřejmě nahlas řeknu jméno kandidáta,“ prohlásil.