Obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) shledal stromy lemující centrální náměstí krajského města jako nevyhovující a po zasedání lednové rady se rozhodl zažádat právě oprvní variantu, tedy ovýměnu dřevin. Magistrát města, tedy investor nedávné rekonstrukce Masarykova náměstí, byl však před takovýmto krokem, který by zřejmě znamenal částečné rozkopání centra Ostravy, opatrnější.

Nechal si tedy vtéto otázce zpracovat znalecký posudek. „Ten říká, že druhá varianta, tedy rovněž možné zapěstování stromů, je vhodnější a hospodárnější. Posudek nezávislého soudního znalce voboru byl na konci minulého týdne předán obvodu a je dohodnuto, že po jeho prostudování se sejdou náměstek primátora Zdeněk Trejbal a starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil, kteří se dohodnou na definitivním řešení. Sjejich stanoviskem pak bude seznámena firma Tchas, která rekonstrukci prováděla,“ přiblížila současný stav problému Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu.

Plánované jednání ktématu Stromy na Masarykově náměstí pak potvrdil také starosta MOaP Miroslav Svozil. Jaký výsledek od něj očekává? Za původním požadavkem na výměnu jerlínů už tak razantně nestojí. „Budeme jednat. Ve hře jsou obě varianty. Možnost zapěstování stromů tedy podle mě připadá vúvahu,“ vyjádřil se Svozil.

Jak už dříve pro Deník uvedl mluvčí společnosti Tchas Tomáš Svoboda, výměna či dopěstovávání stromů půjdou na náklady dodavatele. Město tedy tato akce nebude stát žádné penízenavíc.

martin.pleva@denik.cz