Když přišla desetiletá Zuzana ze školy domů a svým rodičům oznámila, že paní učitelka je „prduch“, pomyslela si její maminka, že takové vyjadřování by si zasloužilo lepanec. Ovládla se však a dobře udělala. „No, přece pracující důchodkyně, takových je unás ve škole více,“ vysvětlila jí dcera. Aměla pravdu.

Lidí vdůchodovém věku, kteří jsou stále zaměstnáni, je na Ostravsku ve školství nejvíce. Ke konci loňského roku se pracující důchodci a důchodkyně na celkové zaměstnanosti vtomto oboru podíleli 7,6procenta. Atento jejich podíl podle informací ostravského úřadu práce oproti předcházejícímu roku ještě mírně, otři desetiny procenta, vzrostl.

Roman Tománek zoddělení analýz a prognóz Úřadu práce Ostrava upřesnil, že důchodci jsou kromě školství velmi činní také voblasti nemovitostí a pronájmu a pokračují vpodnikání. „Jejich podíl na celkové zaměstnanosti vtěchto odvětvích se pohybuje okolo 6,8procenta. Důchodci jsou vokrese Ostrava také z5,8procenta zaměstnáni ve veřejných, sociálních a osobních službách,“ upřesnil Tománek stím, že ostravský pracovní úřad zaměstnanost důchodců eviduje ufirem nad šestadvacet zaměstnanců.

Ajak to vypadá, když si chce ke svému důchodu senior ještě přivydělat?

Poměrně lehce sežene zdravý důchodce či důchodkyně vOstravě několikadenní brigádu. Jednatel personální agentury Job-centrum Ostrava Marek Lazor uvedl, že zaměstnavatelé potřebují brigádníky hlavně na manuální práce. Tvrdí, že firmy nesmějí diskriminovat žádného uchazeče kvůli věku či pohlaví, vagentuře ale vysledovali, že žádanější jsou více muži, kteří zvládnou ifyzicky náročnější práci. „Hledáme brigádníky pro potravinářské a stavební firmy, přivydělat si lidé mohou vúklidových službách nebo hlídáním dětí,“ upřesnil Lazor. Ikdyž si to nikdo nedovolí nahlas říci, ideální pro zaměstnavatele jsou lidé zdraví, fyzicky zdatní, mladí. Ale zdá se, že nastává doba, kdy zejména stavební firmy jsou vděčné za každou ochotnou a pracovitou ruku. „Zrovna před chvílí mi volali zjedné společnosti, že jsou velmi spokojeni právě se seniory,“ podotklLazor.

Ostravská pracovní agentura Personal fabric se specializuje na zprostředkování práce vdělnických profesích vcelém Česku. „Důležitý je zdravotní stav. Pokud je člověk schopen a chce manuálně pracovat, zaměstnání najde. Anezáleží na tom, zda je důchodce,“ uvedla pracovnice této agentury.

Pracovnice ostravské pobočky agentury Trenkwalder Kappa people na anonymní dotaz, zda je schopna zprostředkovat manuální práci na přilepšenou pětašedesátileté důchodkyni, odpověděla, že vtéto chvíli sice ne, ale že do měsíce by to bylo možné. „Nyní máme požadavky firem na vazače, jeřábníky, ale odhaduji, že tak za měsíc bude jedna velká firma potřebovat zaměstnance do výrobní linky kompletovat počítače. Důležitou podmínkou je ale dobrý zdravotní stav a schopnost takto pracovat potvrzená lékařem,“ reagovala žena.