A to tím, že v územním plánu změní využití tohoto území – z průmyslové výroby na takzvané jádrové, které umožňuje výstavbu obytných domů, obchodů, peněžních či kulturních institucí.

„Jde o lokalitu uprostřed obytného území, není kontaminováno, a tak je vizí radnice i okolních obyvatel, aby sloužilo k bydlení,“ uvedla místostarostka Slezské Ostravy Hana Heráková. Už před iniciativou radnice žádali změnu územního plánu alespoň na část území někteří soukromníci a občanské sdružení Údolí svaté Trojice. Část areálu je už ale rozprodána soukromým vlastníkům, kteří tam právě průmyslovou činnost provozují. A někteří o záměrech radnice zatím nemají ani tušení. Dvě haly, kde se zpracovává hutní materiál, a další menší objekt tam vlastní například společnost Forecast Int.

„O něčem takovém nevíme. O stěhování neuvažujeme. Naopak. Protože chceme být blíže naší výrobě, máme v záměru tam postavit novou budovu pro naše obchodníky,“ uvedl pracovník firmy, který ale nechtěl být jmenován. „Žádný extra rachot tam ale myslím neděláme, haly jsou totiž uzavřené,“ dodal.

Dalším vlastníkem budovy v areálu je společnost Arnet. „Vím, že je záměr udělat tady z toho něco ve stylu Beverly Hills. Nakonec proč ne, vždyť je to taky na kopci,“ říká s úsměvem jeden z majitelů firmy Miroslav Helekal. Podle něj ale jejich podnikání není v rozporu s novým územním plánem, o který radnice usiluje. „My pronajímáme nebytové prostory kancelářského charakteru,“ vysvětlil Helekal.

Území bývalého dolu, kde těžba uhlí skončila v roce 1992, je rozsáhlé a ze strany podnikatelů je o něj veliký zájem. „Spousta věcí už je prodaných, nám zůstala jen kostra pozemků a pár budov,“ uvedl Josef Havelka, ředitel ostravské pobočky státní společnosti Diamo, která dostala areál po OKD na starost. Diamo tam vlastní už jen čtrnáct budov, devět muselo být kvůli špatnému stavu demolováno, patnáct jich už bylo prodáno. „Počítáme s tím, že postupně prodáme všechno,“ dodal Havelka.

Změna v územním plánu není jednoduchý proces, kromě Slezské Ostravy bude muset projít i schvalovacím procesem na magistrátu. „Bude to trvat tak rok a půl až dva roky,“ odhadl mluvčí radnice Slezské Ostravy Karel Klíma. Vypořádání s firmami, které v lokalitě provozují průmyslovou činnost, nebude podle něj zřejmě jednoduché, ale řešení se časem určitě najde. „Nechali by se tam do odvolání, nebo by je nový vlastník, který tam bude chtít domy stavět, musel vyplatit,“ míní Klíma. Pryč s průmyslem. Areál bývalého dolu Petra Bezruče by mohl v budoucnu být novou lokalitou určenou k bydlení.