Moravskoslezský kraj v mnoha ukazatelích nedosahuje celorepublikového průměru, a tam, kde ho překračuje, se bohužel není čím chlubit. Výrazně nad celorepublikovým průměrem je kraj například v míře nezaměstnanosti či nemocnosti. Průměr překračuje i počtem rozvodů. „Na druhé straně můžeme být rádi, že ho nedosahujeme například v počtu trestných činů či dopravních nehod,“ uvedl Jan Dehner z Českého statistického úřadu Ostrava.

Daleko nad celorepublikovým průměrem je kraj i co se týká hustoty obyvatelstva. Například v Havířově žije dokonce o dvě stě lidí na kilometr čtvereční více než v Praze, a to přes 2626. V Ostravě je hustota obyvatel 1442 na kilometr čtvereční. Úspěšně nevypadá z pohledu statistiky ani údaj o počtu cizinců, kteří kraj navštívili. Za rok 2006, jehož údaje statistici definitivně uzavřeli, přespalo v ubytovacích zařízeních na severu Moravy a ve Slezsku 112 668 nerezidentů, to je cizinců a Čechů, kteří v republice nežijí. V celé republice to ale bylo přes šest milionů hostů. „Kraj prostě není příliš atraktivní pro turistický ruch,“ konstatoval Dehner.

Průměrných hodnot kraj dosahuje například co se týká počtu lékařů v nestátních zařízeních či měsíčního důchodu. Statistici poprvé zpracovali i zcela novou publikaci na téma udržitelný rozvoj. Ta mimo jiné ve třech hodnocených oblastech, a to ekonomické, sociální a environmentální, vybírá ukazatele, ve kterých Moravskoslezský kraj patří mezi nejhorší a naopak nejlepší ve srovnání s ostatními kraji v republice.

„Podprůměrně je na tom kraj co se týká čistého disponibilního důchodu, který ukazuje bohatství obyvatel, v míře zaměstnanosti starších lidí a na úplné špici je v produkci podnikového odpadu,“ shrnul Jan Halva z Českého statistického úřadu Ostrava. Naopak dobrých výsledků kraj dosahuje ve výdajích na výzkum a vývoj či například v podílu domácností připojených k internetu. Obě dvě publikace jsou k dispozici také v tištěné podobě i na webových stránkách Českého statistického úřadu Ostrava.