Igelitové sáčky, PET láhve, nejrůznější plastové obaly. To vše dobře známe. Plastové odpadky jsou téměř všude kolem nás. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Některá místa jsou jimi přímo „zavátá“.

Igelitový sáček už déle než rok mohou vídat lidé na jednom ze stromků uvlakového nádraží vOstravě-Svinově. Právě okolí nádraží je na nejrůznější povalující se plastové odpadky bohaté. Pohledů chodců jistě neunikne ani stromek za restaurací Koruna vOstravě-Porubě, na kterém vlají igelitové sáčky. „Je to ostuda. Vypadá to tady jako na smetišti,“ postěžoval si jeden znájemníků přilehlého panelovéhodomu.

Za úklid odpadků zveřejných prostranství zodpovídají majitelé, tedy nejčastěji místní radnice. Některé odpadky zaneřáděné plochy jsou však vrukou soukromých majitelů. „Vsoučasné době je na sbírání odpadu vměstském obvodu vyčleněno patnáct lidí. Pracovní četa uklízí obvody postupně– za jeden den udělá pořádek na území zhruba dvou obvodů, za týden tedy „vyčistí“ všechny porubské obvody. Po dokončení úklidu na osmém obvodu se opět vrací na obvod první,“ popsala mluvčí porubské radnice Petra Špornová způsob úklidu vPorubě a zároveň dodala: „VPorubě se snejvětším nepořádkem potýkáme vokolí kontejnerů, laviček, zastávek autobusů a především unávětrných stran některýchulic.“

Otom, že plastové odpadky, jejichž doba rozkladu je odhadována až na tisíce let, jsou „věčné“, se mohl nedávno přesvědčit Radek Šingr zOstravy. „Na Silvestra vroce 1996jsme hráli na zamrzlém jezírku uchaty vRychlebských horách hokej sPET lahví. Když jsme skončili, nechali jsme ji tam. Před rokem jsem toto místo navštívil a ta PET láhev tam pořád ležela,“ přiznal.

Některé státy se už pouštějí do přísného boje splastovými odpadky. Například Číňané už nebudou od letošního června vobchodech bezplatně dostávat tenké plastové nákupní tašky. Důvod? Čínská vláda tak chce bojovat proti znečišťování životního prostředí. Lidé by se tam měli vrátit knákupním košíkům a látkovým taškám.