Pastrňák způsobil škodu za necelých 330korun. Za normálních okolností by vyvázl s „podmínkou“. Má však za sebou kriminální minulost týkající se sprejerství. Proto jej soud nakonec poslal zamříže.

Pastrňák do poslední chvíle věřil, že odejde sdůrazným napomenutím a podmíněným trestem. „Kvůli třem stovkám si myslím, že nikoho do vězení nepošlou,“ dával si naději před zahájením procesu. „Musím se však připravit ina tu horší variantu,“ připustil vzápětí. Jeho obavy se po několika desítkách minut naplnily. Rozsudek, který pro něj znamená šestiměsíční pobyt vžaláři, však vyslechl snaprostým klidem. „Trest přijímám. Nebudu se odvolávat,“ prohlásitpouze.

Se sprejerstvím začal ještě na základní škole. „Ukázal mi to kamarád a mě se to velmi líbilo. Bavilo mě to. Je to jako sdrogou, když ji zkusíte, nedokážete přestat,“ řekl Pastrňák. Stejně jako ostatní sprejeři, tvořil svá díla tam, kde je uvidí co nejvíce lidí. „Nejlepší jsou frekventovaná místa, například vtramvajích nebo také ve vlacích Českých drah,“ řekl Pastrňák. Na své konto si již připsal postříkání dvou desítek domů vOstravě-Přívoze nebo posprejování tramvajové zastávky vOstravě-Mariánských Horách.

Pastrňák patří mezi známé a uznávané sprejery. Prostředí, ve kterém se pohybuje, sám označil za velmi konkurenční. „Mezi ostravskými sprejery je poměrně velká rivalita. Někteří dokonce mezi sebou jakoby válčí, kdo má toho více a na jak prestižním místě,“ řekl Pastrňák, nad kterým se vznáší ihrozba dalšího půlročního vězení. Před časem byl kvůli sprejerství odsouzen ke čtyřem stům hodinám veřejně prospěšných prací. Zatím však odpracoval jen patnáct a půl hodiny. Zbytek trestu mu proto bude přeměněn na vězení. Za každé dvě hodiny den žaláře, tedy přibližně šest měsíců. Jedinou Pastrňákovou šancí je, že před nástupem do vězení zbytek nebo alespoň podstatnou část veřejně prospěšných prací skutečně vykoná. Vzhledem ktomu, že předvolání do vězení může očekávat vhorizontu týdnů či měsíců, to lze teoreticky stihnout.

 

Lovec sprejerů věří, že odsuzující verdikt bude varováním pro další výtržníky

Ostrava/ Neoficiálně se mu říká Lovec sprejerů. Patří mezi policisty, kteří se úzce specializují na tento druh zločinnosti. Řeč je oostravském kriminalistovi Jiřím Buluškovi, který díky znalosti sprejerského prostředí přispěl kodsouzení řady vandalů. Bulušek věří, že půlroční vězení pro Tomáše Pastrňáka a zejména medializace případu by mohly být varováním pro další výtržníky.

„Někteří nad tím možná začnou přemýšlet. Většina znich totiž sprejerství bere pouze jako dobrodružství a zpestření života. Počítají stím, že když budou chyceni, dostanou veřejně prospěšné práce nebo podmíněné odsouzení,“ prohlásil Bulušek, který Pastrňáka dobře zná. Předloni jej usvědčil ze zničení několika fasád domů vOstravě-Přívoze. Vše ale začalo ve chvíli, kdy Pastrňáka na tramvajové zastávce vMariánských Horách díky kamerovému systému zadržela hlídka městské policie. Vté chvíli zrovna maloval po zastávce a blízkém stánku. Kriminalisté na základě analýzy nápisů na zdech idalších objektech zjistili, že má na svědomí idalší případy. Například na ulici Nádražní vOstravě vúseku tří set metrů postříkal během několika minut jedenáct domů. „Vystoupil ztramvaje a šel od jednoho objektu kdruhému,“ řekl Bulušek. Vté době Pastrňák podepisoval svá díla přezdívkou Mote. Později si ji měnil na Zeko. „Tohle po odhalení dělají běžně,“ prohlásil Bulušek, podle kterého si Pastrňák mezi ostravskými sprejery získal celkem slušné postavení. „Nevím, jestli můžeme hovořit přímo otopšpičce, ale nějaké jméno určitě měl. Rozhodně to nebyl žádný čmáral,“ doplnil Bulušek.

Vsamotné Ostravě působí asi třicítka aktivních a několik desítek příležitostných sprejerů. Podle Buluška bylo čmárání po tramvajích, domech a dalších objektech problémem především vdevadesátých letech. Zvrat přišel po červenci 2001, kdy se sprejerství objevilo vtrestním zákoně a bylo za ně možno uložit roční žalář. Někteří výtržníci se vobavě zvězení dali na oficiální sprejerství nebo přestali vůbec. Část znich přesto pokračovala vilegálním malování. Některé znich za to čekalo vězení, což je ipřípad Tomáše Pastrňáka. Zda nyní skutečně pověsí sprejerství na hřebík, jak sám avizoval, bude jasné až po jeho návratu zvězení. „Všichni tvrdí, že toho nechají. Ne každý to ale splní. Uvidíme …,“ uzavřel Bulušek.

 

Dopravní podnik Ostrava: Rozhodnutí soudu vítáme

Rozhodnutí Okresního soudu v Ostravě, který poslal na půl roku do vězení sprejera Tomáše Pastrňáka, vítá nejen policie, ale také Dopravní podnik Ostrava (DPO). Pastrňák byl dopaden krátce poté, co v tramvaji načmáral několik nápisů. Jak uvedl mluvčí DPO Miroslav Albercht, vandalové ročně způsobují firmě milionové škody. „Jsou to počmárané tramvaje, autobusy, ale také posprejované a zničené zastávky a další zařízení. Jsme rádi, že soud takto rozhodl,“ prohlásil Albrecht s tím, že verdikt by měl odradit další vandaly.

Dopravní podnik již kvůli sprejerům do některých vozů instaloval kamery, které pomohly k dopadení několika výtržníků. Se žádostí o pomoc se DPO obrátil i na veřejnost. Tomu, kdo pomůže k odhalení sprejera, slíbil odměnu. „Ohlas bohužel není takový, jak bychom si představovali. Jde spíše o ojedinělé případy,“ dodal Albrecht.