Plechových krabic velkých obchodních řetězců už je vOstravě dost. Stímto vyjádřením vtěchto dnech přišel starosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. Stejný názor mají iobčané bydlící poblíž fotbalového hřiště na ulici Muglinovské.

Právě na této ploše, kterou koupil soukromý investor, by přitom podle plánu další „nákupní obluda“ mohla vyrůst. Společnost Sallerova výstavba, která sídlí vChomutově a zabývá se převážně budováním marketů pro obchodní řetězce, totiž na místě škvárového hřiště poblíž oblíbených Komenského sadů hodlá vystavětTesco.

„Tento záměr se nám nelíbí, ale pozemky, na kterých by měl hypermarket stát, nejsou naše. Cesta kzablokování by možná mohla vést přes to, že příjezdová komunikace kobjektu by měla jít přes chodník patřící městu,“ hledal nějakou možnost, jak zamezit stavbě marketu, Svozil. Zároveň ještě dodal, že když už by na škvárovém hřišti mělo něco stát, měl by to být rozumný projekt, jako třeba obytný dům či administrativní objekt.

„Chceme tady mít hřiště, na kterém si mohou naše děti hrát. Obchoďák tady nepotřebujeme vžádném případě. Bylo by zde kvůli tomu jen více aut a smrad. Nákupních středisek je přitom vokolí už dost,“ horlila například jedna zobyvatelek okolních domů, třiapadesátiletá Marie Skálová. Jak dále uvedla, proti plánům na stavbu hypermarketu se vtéto lokalitě sepisovala petice už zhruba před rokem a půl. Pak situace utichla. „Všichni jsou ale stále proti,“ dodala Skálová.

Jak se na to dívá zmiňovaná společnost Sallerova výstavba? Vybudování nákupního areálu připravuje vpoklidudál.

„Společnost Sallerova výstavba plánuje na pozemcích vMuglinovské ulici vOstravě výstavbu obchodního centra, jehož součástí by měl být také supermarket Tesco. Termíny realizace a finální podoba obchodního centra jsou však závislé na celé řadě okolností, jejichž výsledky dnes ještě bohužel neznáme. Záměr společnosti je zcela vsouladu sregulativy pro dané území. Vsoučasné době neplánujeme změnu koncepce využití lokality. Věříme, že připravovaný projekt přinese pro občany ostravského regionu pozitiva vpodobě rozšíření nákupních možností či zřízení několika desítek nových pracovních příležitostí,“ reagoval na dotazy Deníku Martin Vokatý.

Hájí starosta Svozil opravdu zájmy občanů?

Tesco vPřívoze nikdo nechce. Dělá ale radnice Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) opravdu vše pro to, aby jeho stavbě zamezila? Tak úplně to nevypadá… Nákupní areál chce investor vybudovat na soukromých pozemcích, na kterých je dnes škvárové hřiště. Už vdubnu roku 2006bylo proto zažádáno ozměnu územního plánu zplochy určené pro sportoviště na místo pro občanskou vybavenost, které může být zastavěno třeba byty, ale klidně inákupním centrem.

Schvalovací proces tedy probíhá zhruba dva roky. Bývalé vedení radnice MOaP ani vládnoucí sestava nová však proti probíhajícímu řízení za celou dobu kupodivu nic nenamítaly. Vadí tedy moravskostravským radním opravdu stavba hypermarketu Tesco tak, jak nyní tvrdí? Nebo chtějí ukázat vlídnou tvář až vsouboji, který už je bohužel rozhodnutý, a přicházejí tedy slíbivým názorem takzvaně skřížkem po funuse?

„Poslední veřejné projednávání, kde ještě mohly být vzneseny podmínky jak obvodu, tak všech účastníků řízení, se uskutečnilo vlistopadu loňského roku. Žádná připomínka či námitka ale vzneseny nebyly. Atak jde materiál na změnu územního plánu vtuto chvíli ke schválení do zastupitelstva,“ přiblížil současný stav věcí kolem osudu hřiště na ulici Muglinovské vPřívoze Zdeněk Trejbal, náměstek ostravského primátora pro investice.

„Samozřejmě, že když se bude jednat ovýstavbu hypermarketu, tak všichni zastupitelé pochopí, že Ostrava má marketů dost a může se ta změna územního plánu ještě nějakým způsobem zastavit. Problém je ale ten, že my do této chvíle nemáme vruce jedinou vznesenou námitku. Věřím vto, že starosta MOaP Svozil vystoupí na zastupitelstvu města, osvětlí, proč nereagovali dříve, a ještě požádá zastupitele, aby hlasovali onevydání změny územního plánu,“ uvedl dále pro Deník Trejbal stím, že mu připadá, jakoby si zástupci MOaP dělali zcelého procesu tak trochu srandu.

Starosta centrálního ostravského obvodu Miroslav Svozil však vidí věci zcela jinak. Na to, aby se plánovanému nákupnímu areálu řeklo ne, podle něj ještě nenípozdě. „Pan náměstek Trejbal má pravdu vtom, že proces začal běžet už před dvěma lety, tedy vdobě, kdy byl ve vedení naší radnice někdo jiný. My jsme otěchto řízeních nevěděli. Chceme ale stavbu případného nákupního centra blokovat, očemž se už vyjádřila irada našeho obvodu. Jsme také připraveni blokovat změny územního plánu na zastupitelstvu města, pokud by se tam tento materiál dostal kprojednávání,“ sdělil své stanovisko kcelé situaci starosta Miroslav Svozil.