Na sjezdovkách ale záchranáři doporučují obezřetnost, každý týden totiž v Jeseníkách ošetří na sedm desítek zraněných lyžařů. Od začátku zimní sezony evidují přibližně 500 úrazů. „Většinou jde o poranění na sjezdovkách, ojediněle ale také u běžkařů i pěších turistů. Nejčastěji si lidé způsobí zlomeniny, poranění kloubů, pohmožděniny a tržné rány,“ upozornil Michal Klimeš.
Jak dodal, zhruba ve dvou třetinách se jedná o karamboly lyžařů, méně havarují snowboardisté. Letos ale nechyběly ani vážnější úrazy, naposledy v pondělí si lyžařka na svahu v Ramzové přivodila frakturu pánve, před několika týdny zase mladíka v oblasti Velkého Kotle zasypala lavina. Také jeho zranění bylo kvalifikováno jako vážné. „V několika případech byl také lyžař převezen s podezřením na zranění páteře,“ dodal Klimeš.
Horská služba doporučuje návštěvníkům jezdit opatrně, nepřeceňovat svoje síly a chovat se ohleduplně k ostatním. V Jeseníkách platí první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí. V této souvislosti stále platí upozornění členů horské služby: v naléhavých případech volejte 155. Informační a pohotovostní telefonní číslo je 602 666 603.
Ve většině středisek se lyžuje na technickém sněhu, takže povrch je tvrdý a rychlý. Na Pradědu je momentálně 150 centimetrů zmrzlého sněhu a teploty zůstávají pod bodem mrazu. V Karlově je 40 centimetrů technického, v Petříkově a na Ramzové 45 cm zmrzlého a v Přemyslově 50 centimetrů technického sněhu. Včera ve většině středisek mírně sněžilo, foukal svěží vítr. „Lyžování na Červenohorském sedle je nyní velmi slušné, mimo provoz zůstává pouze černá sjezdovka,“ sdělil Tomáš Klíma ze Skiklubu Šumperk, který provozuje vleky na sedle. Stejně to vypadá i v ostatních střediscích, mimo provoz zůstává pouze Ostružná a Lipová Miroslav.
HANA KUBOVÁ, KAREL JANEČEK