Občanští demokraté, kteří zatím všechny volby do krajského zastupitelstva vyhráli, rozhodli o tom, že je na podzim do krajských voleb znovu povede hejtman Evžen Tošenovský. ODS také sestavila pořadí dalších kandidátů, kteří se budou ucházet o hlasy voličů. Jsou mezi nimi známé tváře z předcházejícího období. Na druhém místě kandiduje primátor Opavy a současný krajský radní Zbyněk Stanjura, současní hejtmanovi náměstci Pavel Drobil a Jaroslava Wenigerová, Jiří Veverka, na kandidátce je také náměstek primátora Ostravy a současný krajský zastupitel Lukáš Ženatý. Znovu kandiduje také novojičínský starosta a současný krajský radní Ivan Týle či starosta Kopřivnice a bývalý náměstek hejtmana Josef Jalůvka.

Občanští demokraté mají jasno, kdo je bude zastupovat v boji o senátní křesla. Ve Frýdku-Místku chce své místo v Senátu znovu obhájit František Kopecký, v Ostravě Václav Roubíček. V Karviné se o hlasy bude ucházet Petr Trojek.

Evžen Tošenovský se ve volbách utká s lídrem sociálních demokratů Jaroslavem Palasem a se svým současným náměstkem a starostou Čeladné Pavolem Lukšou z KDU-ČSL.

KSČM a zelení: nerozhodnuto

Komunisté ani zelení zatím o krajském volebním lídrovi ani o kandidátech do Senátu nerozhodli. KSČM bude mít nominační sjezd koncem února, Strana zelených sestaví kandidátku nejpozději v polovině března. Do čela krajské kandidátky KSČM by se rád dostal současný šéf krajských zastupitelů Josef Babka. V Ostravě-Porubě se o senátorské místo bude ucházet současná europoslankyně Věra Flasarová. Oba už mají nominaci svých ostravských spolustraníků. Zelené do krajských voleb zřejmě povede jejich krajský předseda Vladislav Koval.

ČSSD a KDU–ČSL ještě chybějí lidé do Senátu

Za ČSSD do zastupitelstva kraje kandiduje i primátor Ostravy a současný krajský zastupitel Petr Kajnar. Je ve společnosti dalších primátorů či starostů měst a obcí Moravskoslezského kraje, například primátora Karviné Tomáše Hanzla, starosty Ostravy-Jihu Karla Sibinského nebo primátora Havířova Františka Chobota.

Do boje o senátorské křeslo půjde ve Frýdku-Místku současná primátorka města Eva Richtrová, v Karviné zastupitel a lékař Radek Sušil. V Ostravě se rozhodne koncem února. O nominaci tu bojují bývalý ostravský primátor Aleš Zedník a městský zastupitel a chirurg ostravské fakultní nemocnice Petr Guziana. Zdá se, že zatím má navrch Guziana, který dostal nominaci své domovské stranické organizace v Porubě. Zedníka zatím nominovali Mladí sociální demokraté a senioři. Za lidoveckým lídrem Pavolem Lukšou jsou na kandidátce KDU-ČSL současný náměstek hejtmana Petr Adamec, krajští zastupitelé Václav Pomikálek a Vít Slováček, který je zároveň starostou Českého Těšína. Kandidují například i ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo, ředitel psychiatrické léčebny v Opavě Ivan Drábek. O budoucích senátorech z vlastních řad mají lidovci rozhodnuto zatím jen ve frýdecko–místeckém okrese. Kandidovat za ně bude tamní městský zastupitel Petr Hartmann.