„Jako učitel biologie jsem si tak rozšiřoval své odborné znalosti,“ říká Stiova. Ale kromě toho je tato záliba spojená spohybem vpřírodě, který má také rád. „Někdy je toho pohybu až moc. Za některým druhem se totiž musíte opravdu rozběhnout a sportovat jako na atletické dráze,“ usmívá se vášnivý sběratel.

Mezi jeho oblíbené denní motýly, na jejichž sběr se specializuje, patří jasoně a otakárci. Sezona jejich sběru vrcholí vobdobí od června do srpna. „Některé druhy se ale pohybují jen na určitém místě a vurčitém čase, to musí sběratel znát. Jen tak má naději, že něco uloví,“ upozorňuje Stiova, který je dlouhodobým členem entomologického klubu. Jeho členové se scházejí na pravidelných přednáškách a burzách, jedna znich se konala právě tento víkend ve Stanici mladých přírodovědců na Čkalovově ulici vOstravě-Porubě. Sběratelé si tam mohli obohatit své sbírky onové druhy motýlů ibrouků. Acena? Běžní motýli se pohybují od pětikoruny po pár desítek korun. Cena těch exotických se pak vyšplhá na několik setkorun.

Ajak hodnotí zkušený sběratel výskyt motýlů vnaší přírodě? „Některých druhů ubývá například kvůli tomu, že se mění obhospodařování krajiny. Na druhé straně se některé druhy objevují nově,“ tvrdí. Podle něj je to vlivem oteplování. Díky tomu se vČeské republice vyskytují druhy, které dříve žily vjižnějších částech Evropy. Jde například odruh žluťáska Cobias erate. Před léty žil vBulharsku, teď iunás. Nebo otakárek ovocný– dříve za ním sběratelé museli jezdit na jižní Moravu, dnes si lítá ipo severní.