Ostravský babybox by měl být umístěn vMěstské nemocnici Ostrava. Už loni otom rozhodli městští radní. „Jednáme spředsedou Občanského sdružení Babybox pro odložené děti Ludvíkem Hessem. Slíbil, že až od sponzorů sežene peníze, nechá vyrobit schránku. Ale nebude to hned, protože na jaro už má několik objednávek. Na nás přijde řada vlétě,“ potvrdil ředitel této nemocnice FrantišekJurek.

Dodal, že vedení nemocnice už vybralo vhodný prostor, který nebude na příliš rušném místě, ale zároveň jeho vzdálenost od čtyřiadvaceti­hodinové lékařské služby nepřesáhne sto padesát metrů. „Je to proto, aby rodiče nechtěných dětí nebyli všem přímo na očích a aby zdravotníci spolehlivě slyšeli akustický signál, když někdo do boxu dítě vloží,“ vysvětlilJurek.

Vedení nemocnice ještě musí podepsat sHessem smlouvu a vybourat otvor pro umístění schránky.

Ludvík Hess potvrdil, že chce Ostravě babybox dodat, kdy to bude, ještě přesně neví. Odhaduje to na srpen nebo na září. Jeho občanské sdružení už vČesku instalovalo šest babyboxů, vnichž šanci na život dostalo jedenáct dětí. Naposledy našli vbabyboxu hloubětínského Gyncentra tento týden lékaři několikadenní holčičku.

Obabyboxu se hodně diskutuje, má své zastánce, ale iodpůrce. „Já jsem došel kpřesvědčení, že právo dítěte na život je nadřazeno všem dalším právním a etickým normám,“ míníJurek.

Náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví a sociální věci Lubomír Pospíšil (ODS) je přesvědčen, že kdyby nový babybox zachránil jenom jedno dítě, má rozhodně smysl. Zdůrazňuje, že radní doporučili zřízení babyboxu jako další alternativu kexistujícím zákonným možnostem řešení situace dětí, které jejich matky odmítnou.

„Nakonec jsme se rozhodli podle hesla: Raději do boxu, než do popelnice,“ vysvětlil předseda zdravotnické komise při městském zastupitelstvu, lékař Petr Guziana.

Primář dětského oddělení městské nemocnice na Fifejdách Tomáš Gruszka je přesvědčen, že zřízení babyboxu je věc politického rozhodnutí. „Zmedicínského hlediska vtom nevidím žádný problém. Odítě zbabyboxu se postaráme stejně jako okaždé právě narozené miminko. Sociální, morální a jiné aspekty, to je další věc, ty však nemůžeme hodnotit,“ míní Gruszka.

Naopak ředitel ostravského kojeneckého ústavu Zdeněk Novotný je stále přesvědčen otom, že zřizováním babyboxů společnost podporuje nezodpovědnost lidí a morální degradaci rodiny. „To, co se na západě ruší, my zavádíme. Každá žena má unás možnost své dítě čestně a diskrétně odložit. Tak, aby dítě nebylo ohroženo a znalo svůj původ, protože má na to právo. Vkterémkoliv kojeneckém ústavu vzemi zajistíme takovýmto matkám diskrétnost, nikdo je nevyhodí, nemusejí se kvůli svému rozhodnutí cítit trapně,“ míní Novotný.