„Pavilony budou od sklepa až po střechu nové. Budou tam menší pokoje, samostatná sociální zařízení, nový nábytek. Prostředí bude přátelské a přívětivé kpacientům,“ popsal ředitel nemocnice Svatopluk Němeček. Rekonstrukce onkologického pavilonu za 330milionů korun je největší investicí nemocnice vletošním roce. Oprava infekčního pavilonu přijde na 130milionů korun. „Celková hodnota investic vletošním roce, pokud nepočítáme strukturální fondy, přesahuje rekordních tři čtvrtě miliardy,“ sdělil Němeček.

Vdalších třech letech nemocnice plánuje irozšíření lůžkového oddělení psychiatrie, centra pro matku a dítě imodernizaci urgentního příjmu.

Nemocnice pracuje ina projektu neuroonkologického centra, na jehož realizaci chce získat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. To počítá se speciální technologií takzvaného kybernetického nože. „Toto zařízení umožňuje bezbolestnou a přesnou likvidaci malých nádorových ložisek vnepřístupných lokalizacích, ať je to vmozku, pankreatu či na plicích. Bylo by to jedno ze dvou center vČeské republice,“ vysvětlil Němeček.

Loni se podařilo nemocnici ukončit hospodaření se ziskem 56milionů korun. Idíky tomu si mohla dovolit zvýšit platy svým zaměstnancům. Průměrný plat lékaře tak činí 52710 korun, zdravotní sestra si přijde na více než čtyřiadvacettisíc.

Zástupci ministerstva zdravotnictví včera rozptylovali obavy zpřipravované transformace fakultních nemocnic na akciové společnosti. „Investice sedm set milionů korun se nedává zanikajícím nemocnicím, ale těm, které mají před sebou budoucnost a plánují se rozšiřovat,“ sdělil například ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Podle poslance Lubomíra Zaorálka zČSSD je ale Fakultní nemocnice Ostrava ve vážném ohrožení. „Převod na akciové společnosti je první krok kprivatizaci,“ říká Zaorálek, který se obává, že následovat může situace jako ve společnosti ČEZ. „Ten byl také původně státem kontrolován, ale dnes už vněm majoritu nemá,“ konstatoval Zaorálek. Pro nemocnici by to mohlo znamenat například rušení některýchoborů.

Takové obavy nejsou podle ministerstva na místě. „Nemocnice byla, je a zůstane státní,“ opakoval náměstek ministra Marek Šnajdr.