Centrální ostravský obvod prozatím ustoupil od svého původního požadavku na jejich okamžitou výměnu.

Dvaatřicet jerlínů japonských lemujících nedávno rekonstruované centrální náměstí krajského města je zatím zachráněno.

Na tom, že stromy dostanou ještě šanci na zapěstování, se na počátku tohoto týdne dohodli zástupci ostravského magistrátu a vedení moravskoostravské radnice.

Důležitou úlohu hrál v tomto smyslu nezávislý znalecký posudek, ze kterého vyplynulo, že zapěstování stromů se jeví jako vhodnější a hospodárnější varianta než výměna dřevin. Ta by sice v rámci záruk na rekonstrukci náměstí nestála městskou kasu ani korunu, nicméně by znamenala pro lidi další nepříjemné rozkopávání povrchu centra Ostravy.

„Stav stromů bude znovu posuzován v období dalšího vegetačního klidu, tedy na začátku listopadu letošního roku. V případě jakýchkoliv problémů se ale bude stav stromů posuzovat dříve,“ přiblížila dohody plynoucí z pondělní schůzky Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu. Společný návrh ještě zhodnotí na svém čtvrtečním jednání rada městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP).

„Budeme spolu s místostarostou Havlíčkem na naší radě navrhovat s městem dohodnutou variantu, aby stromy dostaly do konce vegetačního období šanci. Před koncem roku se opět zhodnotí stav dřevin a padne definitivní rozhodnutí, zda je lepší je opravdu vyměnit, nebo naopak nechat. Uvidí se na podzim,“ vyjádřil se k problematice starosta MOaP Miroslav Svozil.