VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mittale, nechte nás dýchat!

Ostrava - Špatné ovzduší v regionu nenechává zdejší lidi klidnými. Není se co divit. Jde jim přece o zdraví.

19.2.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Je to hnus a hrůza! Doufám, že se s tím začne konečně něco dělat. Mám už pomalu strach vzít svou dceru ven na procházku, aby něco nechytla.“ Nebo také: „Ať jde ten Lakshmi Mittal bydlet do Bartovic. By se z toho posr… a zbledl.“ Takovéto a další bouřlivé reakce čtenářů vyvolalo téma o katastrofálním stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji, které bez skrupulí otevřel včerejší Deník.

Jeden z mnoha ostřejších názorů směřujících převážně proti hutnímu kolosu ArcelorMittal Ostrava napsal dokonce i Pavel Drobil, náměstek hejtmana kraje. Tedy muž z úřadu, na který se také v současnosti snáší kritika za měkký přístup k bývalé Nové huti. „Jsem velmi silně přesvědčen, že huť ArcelorMittal ve své dnešní podobě dalšímu rozvoji tohoto regionu neprospívá, ba jej přímo brzdí. Mittal je dnes dominantní příčinou toho, že každý další investor přicházející do našeho kraje se sebesofistikovanější výrobou bude mít problém získat takzvané integrované povolení v oblasti životního prostředí, bez kterého nebude moci žádnou výrobu spustit. Nastal čas k tomu, aby politická reprezentace kraje našla odvahu jasně říci, že každá rána na plicích našeho regionu bude buď vyléčena, nebo odstraněna. Padni komu padni,“ napsal mimo jiné ve své reakci na včerejší téma Deníku Drobil (celé jeho vyjádření najdete níže).

ArcelorMittal Ostrava ale svůj vliv na zdejší ovzduší „tak černě“ nevidí. Ochranu životního prostředí podle vyjádření mluvčího Vladimíra Raszky považuje za jednu ze svých priorit. „V současné době vypouštíme do ovzduší méně než desetinu tuhých znečišťujících látek proti roku 1990. V následujících letech hodláme investovat více než 5,5 miliardy korun do modernizace a ekologických projektů. Předložili jsme kraji a městu návrh dohody, v níž se dobrovolně zavazujeme snížit emise tuhých látek ze spékáren rud o více než padesát procent. Ale samozřejmě, že tato opatření nejde udělat ze dne na den,“ vyjádřil se za hutní kolos mluvčí Raszka.

Mittal brzdí další rozvoj kraje,

říká Pavel Drobil, náměstek moravskoslezského hejtmana

Ostrava - „Jsem velmi silně přesvědčen, že huť ArcelorMittal v dnešní své podobě dalšímu rozvoji regionu neprospívá, ba jej naopak přímo brzdí.“ To jsou slova, které napsal náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Pavel Drobil v úvodu své reakce na pondělní téma Deníku, jež se zabývalo kritickým stavem ovzduší v tomto regionu.

Politika tohoto hutního kolosu směrem k životnímu prostředí je podle jeho slov mírně řečeno podivná.

„Mittal je dnes dominantní příčinou toho, že každý další investor přicházející do našeho kraje se sebesofistiko­vanější výrobou bude mít problém získat takzvané integrované povolení v oblasti životního prostředí, bez kterého nebude moci žádnou výrobu spustit,“ uvedl dále Drobil.

Dále také zhodnotil častou obhajobu ArcelorMittalu, že je to přece jen obrovský zaměstnavatel zdejších lidí a také velký plátce daní.

„Osobně si myslím, že kdyby tady Mittal nebyl, tak by stejně jeho démonizovaný příspěvek k zaměstnanosti v kraji a platbě daní do státního rozpočtu bylo možné při dnešním investičním boomu velmi rychle nahradit. A navíc by se výrazně zlepšilo životní prostředí kraje a zdraví jeho obyvatel. Což je hodnotou samo osobě. Nastal čas k tomu, aby politická reprezentace kraje našla odvahu jasně říci, že každá rána na plicích našeho regionu bude buď vyléčena, nebo odstraněna. Padni komu padni,“ zakončil svůj postoj k současné kritické situaci náměstek hejtmana pro ekonomiku a rozvoj. (map)

Hutní gigant devastuje na Moravě ovzduší

Ostrava - Obyvatelé severní Moravy se dusí. Jde jim o zdraví. Současná katastrofální situace už ale není lhostejná nejen jim. Na zdejší problém si chtějí posvítit i lidé z Ekologického právního servisu.

Přezkoumejte povolení vydaná pro provoz největšího hutního závodu v republice – ArcelorMittalu Ostrava (AMO). S touto žádostí se včera obrátili na moravskoslezský krajský úřad lidé z brněnského Ekologického právního servisu. Navázali totiž spolupráci se sdružením Vzduch, které založili občané snad nejznečištěnějšího místa na mapě naší vlasti, ostravské městské části Radvanice a Bartovice. Právě ti mají za souseda takzvaného „kazivzducha“, a sice zmiňovaný hutní kolos AMO.

Právníci: zpřísněte limity

Výsledkem společné aktivity právníků z EPS a sdružení Vzduch by mělo být znovuotevření povolovacích procesů, v rámci kterých by měly být detailně analyzovány reálné možnosti redukce emisí ze zdrojů AMO a v návaznosti na to upraveny podmínky jejich provozování.

„Je s podivem, že v situaci, kdy všichni hlasitě mluví o znečištěném ovzduší na Ostravsku, úřady na hraně zákona ignorují existující velmi efektivní nástroj, který při řešení tohoto problému může výrazně pomoci. O příčinách takového jednání lze jen spekulovat. Snaha o zlepšení situace na Ostravsku se však doposud bohužel smrskává na nekončící vytváření rozličných komisí a podkomisí, případně uzavírání vágních a nekontrolovatelných dohod se znečišťovateli,“ vyjádřil se právník Jan Šrytr.

AMO: chováme se ekologicky

Hutní kolos AMO však má na celou věc jiný názor. Logicky se nedomnívá, že by krajský úřad rozhodoval ve zmiňovaných otázkách nesprávně.

„Krajský úřad využil svého práva při vydávání integrovaných povolení a společnosti AMO uložil zpřísněné emisní limity, které naše společnost plní. Zároveň kraj uložil pro rozhodující zdroje emisí i emisní stropy, které na rozdíl od emisních limitů neomezují pouze koncentrace škodlivin ve spalinách vypouštěných komíny, ale rovněž celkové roční množství vypuštěných emisí,“ předložil stanovisko huti k aktivitě právníků a sdružení Vzduch mluvčí AMO Vladimír Raszka. Vyjádření přímo moravskoslezského krajského úřadu se během pondělního dne i přes urgence Deníku bohužel nepodařilo získat.

Kraj: právníci nejednají korektně

Krajští úředníci pak názor právníků, že mají benevolentní přístup ke společnosti ArcelorMittal, považuji dokonce za naprosto nekorektní a velmi zavádějící.

„Krajský úřad zahájil v roce 2003 proces integrovaného povolování pro významné podniky v Moravskoslezském kraji, mimo jiné i pro současnou společnost ArcelorMittal Ostrava. V rámci těchto řízení se měly možnost do procesu zapojit i občanská sdružení jako například Ekologický právní servis. Ale nestalo se tak,“ sdělila mluvčí kraje Barbara Odstrčilíková.

„Krajský úřad stanovil ve vydaných povoleních pro ArcelorMittal Ostrava zpřísněné podmínky, což lze dokumentovat na konkrétních případech. Jedná se o nejvýznamnější provozy, které nejvíce znečišťují ovzduší,“ hájila přístup kraje mluvčí.

Vzduch: Mittal ohrožuje zdraví

Podle Radima Chrápka, zástupce sdružení Vzduch, je ale přístup krajských úředníků k hutnímu gigantu příliš benevolentní. A umožňuje mu tak systematicky a v nebývalé míře znečišťovat ovzduší a ohrožovat zdraví lidí.

„V situaci, kdy nedaleko od okna máte komíny největšího hutního závodu v republice, jen těžko vydržíte poslouchat argumenty snažící se vliv ArcelorMittalu na ovzduší v okolí našich domů relativizovat. V sázce je zdraví příliš velikého počtu lidí,“ vyjádřil se závěrem k problému Radim Chrapek.

 

Autor: Martin Pleva

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: ZZ - Pracoviště: Lihovarská 1378/11, Ostrava Radvanice, - maximální zručnost i fyzická kondice, - zkušenost s prac. návyky, - možnost vyslání na prac. cestu v rámci firmy, Telefonicky: 9,00 - 15,00h.Osobně: středa 8,00 -11,00h na Serafinova 359/6, Ostrava Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz. Pracoviště: Lhr aktiv s.r.o., Michálkovická, č.p. 1942, 710 00 Ostrava 10. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 550 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17550 kč, mzda max. 18920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosím všechny zájemce, aby nezasílali životopisy e-mailem, ale seznámili se s podmínkami pro přihlášení do výběrového řízení, které jsou uvedeny na webových stránkách městského obvodu (www.moap.cz – sekce radnice – volná pracovní místa – aktuální nabídky volných pracovních míst)., , Jiné výhody: stravenky, příspěvek na PP nebo ŽP, příspěvek na rekreaci, rehabilitaci, sport, 25 dní dovolené, navíc 3 dny pracovního volna z rodinných nebo zdravotních důvodů.. Pracoviště: Statutární město ostrava - městský obvod moravská ostrava a přívoz, náměstí Dr. E. Beneše, č.p. 555, 702 00 Ostrava 2. Informace: Petra Hejsková, +420 599 442 825.

Výroba - Výroba Seřizovači 170 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač/ka a obsluha obráběcích CNC strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 170 kč, mzda max. 190 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CNC operátor v Ostravě - frézař/soustružník se zaměřením na řídící systém Heidenhain / Siemens Sinumeric - 3 osá horizontální a vertikální centra - znalost úpravy korekcí a práce s měřidly (mikrometr, posuvka, odpich). Materiály - ocel, nerez, tvrdokov, litina., Mzda 170 - 190Kč/hod. Práce na HPP - dlouhodobá spolupráce. Kontakt tel: 774 487 774 nebo email: koordinator@persomont.cz. Pracoviště: Persomont s.r.o., Ke Kamenině, č.p. 453, 711 00 Ostrava 11. Informace: Zdena Mihová, +420 774 487 774.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 17 680 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách Lektor/ka turečtiny a angličtiny. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava a blízké okolí (výuka jazyků převážně ve firmách/prosotorách našich klientů), Předem volat na č. 733 582 432 a domluvit si schůzku., , Požadavky:, Praxe ve výuce cizích jazyků min. 1 rok, znalost turečtiny - rodilý mluvčí, znalost angličtiny na úrovni C1 (bude otestováno v průběhu přijímacího pohovoru)., Náplň práce:, Výuka turečtiny a angličtiny převážně ve firemních kurzech (výuka probíha v prostorách našich klientů - firem v Ostravě a okolí) a veřejných kurzech (výuka v prostorách Escholy v Ostravě Porubě) v rozsahu 26 hodin./týdně.. Pracoviště: Eschola, v.o.s., Spartakovců, č.p. 6014, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lucie Murycová, +420 733 582 432.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Czech Raildays 2018 v Ostravě, 19. června 2018 v Ostravě. Nová  tramvaj Stadler nOVA.
2 24

Ostrava investuje do MHD miliardy, ve hře jsou i čínské tramvaje

Fotbalová sobota: SFC i Baník hrají na Opavsku. Hrozí střety fanoušků?

Baník v sobotu od 11 hodin hraje přípravný duel s Ružomberkem v Bolaticích. SFC pak od 15 hodin ve zhruba 15 kilometrů vzdáleném Oldřišově změří síly s Vítkovicemi.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT