VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mittale, nechte nás dýchat!

Ostrava - Špatné ovzduší v regionu nenechává zdejší lidi klidnými. Není se co divit. Jde jim přece o zdraví.

19.2.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Je to hnus a hrůza! Doufám, že se s tím začne konečně něco dělat. Mám už pomalu strach vzít svou dceru ven na procházku, aby něco nechytla.“ Nebo také: „Ať jde ten Lakshmi Mittal bydlet do Bartovic. By se z toho posr… a zbledl.“ Takovéto a další bouřlivé reakce čtenářů vyvolalo téma o katastrofálním stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji, které bez skrupulí otevřel včerejší Deník.

Jeden z mnoha ostřejších názorů směřujících převážně proti hutnímu kolosu ArcelorMittal Ostrava napsal dokonce i Pavel Drobil, náměstek hejtmana kraje. Tedy muž z úřadu, na který se také v současnosti snáší kritika za měkký přístup k bývalé Nové huti. „Jsem velmi silně přesvědčen, že huť ArcelorMittal ve své dnešní podobě dalšímu rozvoji tohoto regionu neprospívá, ba jej přímo brzdí. Mittal je dnes dominantní příčinou toho, že každý další investor přicházející do našeho kraje se sebesofistikovanější výrobou bude mít problém získat takzvané integrované povolení v oblasti životního prostředí, bez kterého nebude moci žádnou výrobu spustit. Nastal čas k tomu, aby politická reprezentace kraje našla odvahu jasně říci, že každá rána na plicích našeho regionu bude buď vyléčena, nebo odstraněna. Padni komu padni,“ napsal mimo jiné ve své reakci na včerejší téma Deníku Drobil (celé jeho vyjádření najdete níže).

ArcelorMittal Ostrava ale svůj vliv na zdejší ovzduší „tak černě“ nevidí. Ochranu životního prostředí podle vyjádření mluvčího Vladimíra Raszky považuje za jednu ze svých priorit. „V současné době vypouštíme do ovzduší méně než desetinu tuhých znečišťujících látek proti roku 1990. V následujících letech hodláme investovat více než 5,5 miliardy korun do modernizace a ekologických projektů. Předložili jsme kraji a městu návrh dohody, v níž se dobrovolně zavazujeme snížit emise tuhých látek ze spékáren rud o více než padesát procent. Ale samozřejmě, že tato opatření nejde udělat ze dne na den,“ vyjádřil se za hutní kolos mluvčí Raszka.

Mittal brzdí další rozvoj kraje,

říká Pavel Drobil, náměstek moravskoslezského hejtmana

Ostrava - „Jsem velmi silně přesvědčen, že huť ArcelorMittal v dnešní své podobě dalšímu rozvoji regionu neprospívá, ba jej naopak přímo brzdí.“ To jsou slova, které napsal náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Pavel Drobil v úvodu své reakce na pondělní téma Deníku, jež se zabývalo kritickým stavem ovzduší v tomto regionu.

Politika tohoto hutního kolosu směrem k životnímu prostředí je podle jeho slov mírně řečeno podivná.

„Mittal je dnes dominantní příčinou toho, že každý další investor přicházející do našeho kraje se sebesofistiko­vanější výrobou bude mít problém získat takzvané integrované povolení v oblasti životního prostředí, bez kterého nebude moci žádnou výrobu spustit,“ uvedl dále Drobil.

Dále také zhodnotil častou obhajobu ArcelorMittalu, že je to přece jen obrovský zaměstnavatel zdejších lidí a také velký plátce daní.

„Osobně si myslím, že kdyby tady Mittal nebyl, tak by stejně jeho démonizovaný příspěvek k zaměstnanosti v kraji a platbě daní do státního rozpočtu bylo možné při dnešním investičním boomu velmi rychle nahradit. A navíc by se výrazně zlepšilo životní prostředí kraje a zdraví jeho obyvatel. Což je hodnotou samo osobě. Nastal čas k tomu, aby politická reprezentace kraje našla odvahu jasně říci, že každá rána na plicích našeho regionu bude buď vyléčena, nebo odstraněna. Padni komu padni,“ zakončil svůj postoj k současné kritické situaci náměstek hejtmana pro ekonomiku a rozvoj. (map)

Hutní gigant devastuje na Moravě ovzduší

Ostrava - Obyvatelé severní Moravy se dusí. Jde jim o zdraví. Současná katastrofální situace už ale není lhostejná nejen jim. Na zdejší problém si chtějí posvítit i lidé z Ekologického právního servisu.

Přezkoumejte povolení vydaná pro provoz největšího hutního závodu v republice – ArcelorMittalu Ostrava (AMO). S touto žádostí se včera obrátili na moravskoslezský krajský úřad lidé z brněnského Ekologického právního servisu. Navázali totiž spolupráci se sdružením Vzduch, které založili občané snad nejznečištěnějšího místa na mapě naší vlasti, ostravské městské části Radvanice a Bartovice. Právě ti mají za souseda takzvaného „kazivzducha“, a sice zmiňovaný hutní kolos AMO.

Právníci: zpřísněte limity

Výsledkem společné aktivity právníků z EPS a sdružení Vzduch by mělo být znovuotevření povolovacích procesů, v rámci kterých by měly být detailně analyzovány reálné možnosti redukce emisí ze zdrojů AMO a v návaznosti na to upraveny podmínky jejich provozování.

„Je s podivem, že v situaci, kdy všichni hlasitě mluví o znečištěném ovzduší na Ostravsku, úřady na hraně zákona ignorují existující velmi efektivní nástroj, který při řešení tohoto problému může výrazně pomoci. O příčinách takového jednání lze jen spekulovat. Snaha o zlepšení situace na Ostravsku se však doposud bohužel smrskává na nekončící vytváření rozličných komisí a podkomisí, případně uzavírání vágních a nekontrolovatelných dohod se znečišťovateli,“ vyjádřil se právník Jan Šrytr.

AMO: chováme se ekologicky

Hutní kolos AMO však má na celou věc jiný názor. Logicky se nedomnívá, že by krajský úřad rozhodoval ve zmiňovaných otázkách nesprávně.

„Krajský úřad využil svého práva při vydávání integrovaných povolení a společnosti AMO uložil zpřísněné emisní limity, které naše společnost plní. Zároveň kraj uložil pro rozhodující zdroje emisí i emisní stropy, které na rozdíl od emisních limitů neomezují pouze koncentrace škodlivin ve spalinách vypouštěných komíny, ale rovněž celkové roční množství vypuštěných emisí,“ předložil stanovisko huti k aktivitě právníků a sdružení Vzduch mluvčí AMO Vladimír Raszka. Vyjádření přímo moravskoslezského krajského úřadu se během pondělního dne i přes urgence Deníku bohužel nepodařilo získat.

Kraj: právníci nejednají korektně

Krajští úředníci pak názor právníků, že mají benevolentní přístup ke společnosti ArcelorMittal, považuji dokonce za naprosto nekorektní a velmi zavádějící.

„Krajský úřad zahájil v roce 2003 proces integrovaného povolování pro významné podniky v Moravskoslezském kraji, mimo jiné i pro současnou společnost ArcelorMittal Ostrava. V rámci těchto řízení se měly možnost do procesu zapojit i občanská sdružení jako například Ekologický právní servis. Ale nestalo se tak,“ sdělila mluvčí kraje Barbara Odstrčilíková.

„Krajský úřad stanovil ve vydaných povoleních pro ArcelorMittal Ostrava zpřísněné podmínky, což lze dokumentovat na konkrétních případech. Jedná se o nejvýznamnější provozy, které nejvíce znečišťují ovzduší,“ hájila přístup kraje mluvčí.

Vzduch: Mittal ohrožuje zdraví

Podle Radima Chrápka, zástupce sdružení Vzduch, je ale přístup krajských úředníků k hutnímu gigantu příliš benevolentní. A umožňuje mu tak systematicky a v nebývalé míře znečišťovat ovzduší a ohrožovat zdraví lidí.

„V situaci, kdy nedaleko od okna máte komíny největšího hutního závodu v republice, jen těžko vydržíte poslouchat argumenty snažící se vliv ArcelorMittalu na ovzduší v okolí našich domů relativizovat. V sázce je zdraví příliš velikého počtu lidí,“ vyjádřil se závěrem k problému Radim Chrapek.

 

Autor: Martin Pleva

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry bez specializace Všeobecná sestra - rehabilitační pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Bohumínská 1056/71, Slezská Ostrava , Kotnakt: e-mailem zasílejte profesní životopis na martincekova@dpd.ovanet.cz, , Požadavky: , -Odborná způsobilost dle zákona 96/2004 Sb. k výkonu povolání všeobecná sestra., -10. platová třída: platový tarif v rozsahu od 21 300,-- Kč do 32 070,-- Kč dle délky praxe,, osobní příplatek, -Bezúhonnost, zdravotní způsobilost., -Dobrá fyzická a psychická kondice, umění jednat s lidmi, svědomitost, trpělivost, empatie., -Zástup za mateřskou dovolenou., , Zaměstanecké výhody:, -příspěvek na stravování, , -příspěvek na životní a penzijní připojištění, , -6 týdnů dovolené. Pracoviště: Domov pro seniory kamenec, slezská ostrava, příspěvková organizace, Bohumínská, č.p. 1056, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jarmila Martinčeková, +420 599 505 058. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 100 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme, - stabilní, dlouhodobé zaměstnání na HPP, - stravenky (po zkušební době), - zdarma ubytování v místě výkonu práce, - příspěvek na dopravu. Pracoviště: Pmb-zos s.r.o., Krištofova, č.p. 1443, 716 00 Ostrava 16. Informace: Iveta Kwieková, +420 775 755 138. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce, asistent/ka prodeje, účetní e-shopu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Slavíkova 6168/18a, Ostrava - Poruba, Kontakt telefonicky 724 084 825 nebo e-mailem: lenka@kiteboarding.cz, , Náplň práce:, -asistent obchodníka - zpracování objednávek pro dodavatele/odběratele, -recepce (zpracování přijaté a odchozí pošty, návštěvy apod.), -fakturace, skladové hospodářství, evidence pohledávek a zvazků, -vedení pokladny, -administrativa dodávek zboží, -příprava účetních dokladů ke zpracování, -inventarizace skladových zásob, -další pomocné práce jako jsou např. práce související s chodem kanceláře apod., reporting zaměstnavateli, , Nástup možný ihned., , Požadujeme:, -min. SŠ s maturitou, ekonomický směr výhodou , -dobré komunikační schopnosti, -uživatelská znalost PC (Ms Office, internet - důraz na excel), -znalost skladového a účetního systému POHODA výhodou, -AJ na komunikativní úrovni slovem i písmem výhodou, -řidičský průkaz sk. B, -čistý trestní rejstřík. Pracoviště: Lenka žůrková - kiteboarding.cz,, Slavíkova, č.p. 6168, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lenka Žůrková, +420 724 084 825. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 10 550 Kč Pomocní skladníci Expedient/Expedientka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10550 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Keramická 377/35, Ostrava-Hrušov, Kontakt: telefonicky na 603 459 018,p. Škrabal; osobně pouze v ÚTERÝ nebo ČTVRTEK v 10hod., , Náplň práce: , -manipulace se zbožím - vychystávání zboží podle objednávek lékáren (lehčí zboží) , -kontrola šarží zboží , -další pomocné skladové práce, - 2 směnný režim 9:00-14:30, 16:00-22:00, 2x do měsíce neděle., , Benefity: , - stravenky, , -5 týdnů dovolené,, -zaměstnaneckou slevu na nákup produktů a širokou nabídku dalších zaměstnaneckých benefitů.. Pracoviště: Viapharma .s r.o. ov, Keramická, č.p. 377, 711 00 Ostrava 11. Informace: Marek Škrabal, +420 603 459 018.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Golf Park Lhotka hostil obchodní partnery Deníku.
25

Golf Park Lhotka hostil obchodní partnery Deníku

Pohřešovaná dívka.

Policisté hledají patnáctiletou Natálii z Ostravy. Dívka se dosud nevrátila domů

Kandidát do Senátu Jiří Paroubek odpovídal čtenářům v ON-LINE rozhovoru

Jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal v úterý 18. září 2018 na dotazy čtenářů Jiří Paroubek, kandidát do Senátu za Ostravu-Město.

Za smrtící drogy padlo další obvinění

V souvislosti s nebezpečnou drogou – syntetickými cannabinoidy – padlo další obvinění. Týká se muže (30 let) z Opavska. Policie celkem stíhá osm lidí.

Reskátor není podle znalce nepříčetný

Výslechem znalce psychiatra pokračovalo v úterý u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v případu Maroše G. (45 let) z Petřvaldu na Karvinsku. Muž přezdívaný Reskátor je obžalován z pokusu o dvojnásobnou vraždu.

"Dát první gól my, tak máme body," smutnil po Spartě Baroš

Byl zklamaný. Nebylo mu do řeči. Kapitán Baníku Ostrava Milan Baroš se po měsíci vrátil do akce a v pondělí musel skousnout bolestivou porážku 0:1 s pražskou Spartou. „Ve druhém poločase jsme mohli něco lépe dohrát,“ litoval Baroš.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT