VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mittale, nechte nás dýchat!

Ostrava - Špatné ovzduší v regionu nenechává zdejší lidi klidnými. Není se co divit. Jde jim přece o zdraví.

19.2.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Je to hnus a hrůza! Doufám, že se s tím začne konečně něco dělat. Mám už pomalu strach vzít svou dceru ven na procházku, aby něco nechytla.“ Nebo také: „Ať jde ten Lakshmi Mittal bydlet do Bartovic. By se z toho posr… a zbledl.“ Takovéto a další bouřlivé reakce čtenářů vyvolalo téma o katastrofálním stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji, které bez skrupulí otevřel včerejší Deník.

Jeden z mnoha ostřejších názorů směřujících převážně proti hutnímu kolosu ArcelorMittal Ostrava napsal dokonce i Pavel Drobil, náměstek hejtmana kraje. Tedy muž z úřadu, na který se také v současnosti snáší kritika za měkký přístup k bývalé Nové huti. „Jsem velmi silně přesvědčen, že huť ArcelorMittal ve své dnešní podobě dalšímu rozvoji tohoto regionu neprospívá, ba jej přímo brzdí. Mittal je dnes dominantní příčinou toho, že každý další investor přicházející do našeho kraje se sebesofistikovanější výrobou bude mít problém získat takzvané integrované povolení v oblasti životního prostředí, bez kterého nebude moci žádnou výrobu spustit. Nastal čas k tomu, aby politická reprezentace kraje našla odvahu jasně říci, že každá rána na plicích našeho regionu bude buď vyléčena, nebo odstraněna. Padni komu padni,“ napsal mimo jiné ve své reakci na včerejší téma Deníku Drobil (celé jeho vyjádření najdete níže).

ArcelorMittal Ostrava ale svůj vliv na zdejší ovzduší „tak černě“ nevidí. Ochranu životního prostředí podle vyjádření mluvčího Vladimíra Raszky považuje za jednu ze svých priorit. „V současné době vypouštíme do ovzduší méně než desetinu tuhých znečišťujících látek proti roku 1990. V následujících letech hodláme investovat více než 5,5 miliardy korun do modernizace a ekologických projektů. Předložili jsme kraji a městu návrh dohody, v níž se dobrovolně zavazujeme snížit emise tuhých látek ze spékáren rud o více než padesát procent. Ale samozřejmě, že tato opatření nejde udělat ze dne na den,“ vyjádřil se za hutní kolos mluvčí Raszka.

Mittal brzdí další rozvoj kraje,

říká Pavel Drobil, náměstek moravskoslezského hejtmana

Ostrava - „Jsem velmi silně přesvědčen, že huť ArcelorMittal v dnešní své podobě dalšímu rozvoji regionu neprospívá, ba jej naopak přímo brzdí.“ To jsou slova, které napsal náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Pavel Drobil v úvodu své reakce na pondělní téma Deníku, jež se zabývalo kritickým stavem ovzduší v tomto regionu.

Politika tohoto hutního kolosu směrem k životnímu prostředí je podle jeho slov mírně řečeno podivná.

„Mittal je dnes dominantní příčinou toho, že každý další investor přicházející do našeho kraje se sebesofistiko­vanější výrobou bude mít problém získat takzvané integrované povolení v oblasti životního prostředí, bez kterého nebude moci žádnou výrobu spustit,“ uvedl dále Drobil.

Dále také zhodnotil častou obhajobu ArcelorMittalu, že je to přece jen obrovský zaměstnavatel zdejších lidí a také velký plátce daní.

„Osobně si myslím, že kdyby tady Mittal nebyl, tak by stejně jeho démonizovaný příspěvek k zaměstnanosti v kraji a platbě daní do státního rozpočtu bylo možné při dnešním investičním boomu velmi rychle nahradit. A navíc by se výrazně zlepšilo životní prostředí kraje a zdraví jeho obyvatel. Což je hodnotou samo osobě. Nastal čas k tomu, aby politická reprezentace kraje našla odvahu jasně říci, že každá rána na plicích našeho regionu bude buď vyléčena, nebo odstraněna. Padni komu padni,“ zakončil svůj postoj k současné kritické situaci náměstek hejtmana pro ekonomiku a rozvoj. (map)

Hutní gigant devastuje na Moravě ovzduší

Ostrava - Obyvatelé severní Moravy se dusí. Jde jim o zdraví. Současná katastrofální situace už ale není lhostejná nejen jim. Na zdejší problém si chtějí posvítit i lidé z Ekologického právního servisu.

Přezkoumejte povolení vydaná pro provoz největšího hutního závodu v republice – ArcelorMittalu Ostrava (AMO). S touto žádostí se včera obrátili na moravskoslezský krajský úřad lidé z brněnského Ekologického právního servisu. Navázali totiž spolupráci se sdružením Vzduch, které založili občané snad nejznečištěnějšího místa na mapě naší vlasti, ostravské městské části Radvanice a Bartovice. Právě ti mají za souseda takzvaného „kazivzducha“, a sice zmiňovaný hutní kolos AMO.

Právníci: zpřísněte limity

Výsledkem společné aktivity právníků z EPS a sdružení Vzduch by mělo být znovuotevření povolovacích procesů, v rámci kterých by měly být detailně analyzovány reálné možnosti redukce emisí ze zdrojů AMO a v návaznosti na to upraveny podmínky jejich provozování.

„Je s podivem, že v situaci, kdy všichni hlasitě mluví o znečištěném ovzduší na Ostravsku, úřady na hraně zákona ignorují existující velmi efektivní nástroj, který při řešení tohoto problému může výrazně pomoci. O příčinách takového jednání lze jen spekulovat. Snaha o zlepšení situace na Ostravsku se však doposud bohužel smrskává na nekončící vytváření rozličných komisí a podkomisí, případně uzavírání vágních a nekontrolovatelných dohod se znečišťovateli,“ vyjádřil se právník Jan Šrytr.

AMO: chováme se ekologicky

Hutní kolos AMO však má na celou věc jiný názor. Logicky se nedomnívá, že by krajský úřad rozhodoval ve zmiňovaných otázkách nesprávně.

„Krajský úřad využil svého práva při vydávání integrovaných povolení a společnosti AMO uložil zpřísněné emisní limity, které naše společnost plní. Zároveň kraj uložil pro rozhodující zdroje emisí i emisní stropy, které na rozdíl od emisních limitů neomezují pouze koncentrace škodlivin ve spalinách vypouštěných komíny, ale rovněž celkové roční množství vypuštěných emisí,“ předložil stanovisko huti k aktivitě právníků a sdružení Vzduch mluvčí AMO Vladimír Raszka. Vyjádření přímo moravskoslezského krajského úřadu se během pondělního dne i přes urgence Deníku bohužel nepodařilo získat.

Kraj: právníci nejednají korektně

Krajští úředníci pak názor právníků, že mají benevolentní přístup ke společnosti ArcelorMittal, považuji dokonce za naprosto nekorektní a velmi zavádějící.

„Krajský úřad zahájil v roce 2003 proces integrovaného povolování pro významné podniky v Moravskoslezském kraji, mimo jiné i pro současnou společnost ArcelorMittal Ostrava. V rámci těchto řízení se měly možnost do procesu zapojit i občanská sdružení jako například Ekologický právní servis. Ale nestalo se tak,“ sdělila mluvčí kraje Barbara Odstrčilíková.

„Krajský úřad stanovil ve vydaných povoleních pro ArcelorMittal Ostrava zpřísněné podmínky, což lze dokumentovat na konkrétních případech. Jedná se o nejvýznamnější provozy, které nejvíce znečišťují ovzduší,“ hájila přístup kraje mluvčí.

Vzduch: Mittal ohrožuje zdraví

Podle Radima Chrápka, zástupce sdružení Vzduch, je ale přístup krajských úředníků k hutnímu gigantu příliš benevolentní. A umožňuje mu tak systematicky a v nebývalé míře znečišťovat ovzduší a ohrožovat zdraví lidí.

„V situaci, kdy nedaleko od okna máte komíny největšího hutního závodu v republice, jen těžko vydržíte poslouchat argumenty snažící se vliv ArcelorMittalu na ovzduší v okolí našich domů relativizovat. V sázce je zdraví příliš velikého počtu lidí,“ vyjádřil se závěrem k problému Radim Chrapek.

 

Autor: Martin Pleva

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 17 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Manipulační dělník/ce - obsluha VZV a halového jeřábu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Holvekova 99/30, Ostrava - Kunčičky, Kontakt osobně, e-mailem: suproma@seznam.cz, telefonicky 8-14 hod. na č. 731 158 284., , Podmínky:, -praxe v oboru výhodou, -jeřábnický a vazačský průkaz, , Zaměstnanecké výhody: Prémie dle výkonu až 15 %.. Pracoviště: Suproma production s.r.o., Holvekova, č.p. 99, 718 00 Ostrava 18. Informace: Marcel Ožóg, +420 731 158 284.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 300 Kč

Ostatní výrobci mléčných produktů Operátor/ka ve výrobě - odběry zboží (odvoz palet). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14300 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Ostrava - Martinov, V případě zájmu pište na e-mail nebo volejte. Nechodit osobně (nevystavovat doporučenky)., , Jedná se o vizuální kontrolu výrobků (kartony s mléčnými výrobky), skládání papírových krabiček nebo odvoz palet od výrobních linek., Po získání odbornosti a zaučení je možnost profesního růstu na obsluhu strojního zařízení., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na jídlo, možnost zakoupení mléčných výrobků za zvýhodněné ceny, příspěvek na penzijní pojištění, 5 týdnů dovolené.. Pracoviště: Mlékárna kunín, a.s., provozovna martinov, Martinovská, č.p. 3168, 723 00 Ostrava 23. Informace: Gabriela Březinová, +420 724 141 939.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, Podmínkou zaslání životopisu s popisem dosavadní praxe na e-mail., Kontakt telefonicky od 7.30 - 14.30 hod. na č. 596 172 338, 596 172 214 nebo e-mailem: , jaroslavpolacek@seznam.cz nebo sekretariat@oossro.cz, , Požadované dovednosti:, -Zednické práce, -Obklady, Dlažby, -ŘP sk. B, -Praxe v oboru min.2 roky, , Výhodou znalost montáže sadrokartonu, tesařské práce., , Zaměstnanecké výhody: Po 2 letech zaměstnání odměny na prázdniny a vánoce.. Pracoviště: Ostravské opravny a strojírny, s.r.o., Na Valše, č.p. 237, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jaroslav Polaček, +420 596 172 338,596 172 214.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 65 000 Kč

Strojní inženýři přístrojů, strojů a zařízení Strojní inženýři přístrojů, strojů a zařízení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 65000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Na Rovince 895, Ostrava - Hrabová, V případě zájmu předem volat na č. 552 306 429 a domluvit si schůzku nebo pište na e-mail: tysonova.gabriela@swhitech.cz., , Instalace nových, popřípadě úpravy stávajících výrobních linek. Výstavba nových robotizovaných pracovišť. Návrhy pro optimalizaci koncepce, vývoje, popř. nastavení linek., Požadujeme Korejský jazyk-C1., , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravu, penzijní připojištění.. Pracoviště: Sungwoo hitech s.r.o., Na Rovince, č.p. 895, 720 00 Ostrava 20. Informace: Gabriela Tysoňová, +420 552 306 429.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání 21. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Dukla Praha, 17. března 2018 v Ostravě. Smutek Baníku.
2 29

Baník je i kvůli spornému verdiktu Patáka zase blíž sestupu

Budování dočasného dálničního sjezdu finišuje. Určen je ale pouze pro období stavby. O trvalém napojení se zatím jedná.
6

Buduje se dálniční sjezd do outletového centra

Útočník Vítkovic Roman: Na Kometě umíme zahrát, budeme dál bojovat a věřit

/ROZHOVOR/ Vztekle sekl hokejkou do plexiskla. Byl naštvaný, zklamaný… Po druhém čtvrtfinálovém souboji s Kometou Brno cloumaly s vítkovickým útočníkem Ondřejem Romanem emoce. A nejen s ním.

Na Duklu potřebuje Páník odhodlané bojovníky

Půjde dnes o všechno? Asi ještě ne. Ovšem nikdo z těch, kteří sledují počínání fotbalistů Baníku Ostrava v HET lize, nepochybuje, že zápas proti Dukle Praha může mnohé už poodkrýt. Souboj dvou celků namočených v sestupovém bahně začíná na Městském stadionu v 15 hodin.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

OBRAZEM: V Bredě se to hemžilo krásnými dívkami

Páteční večer se v Obchodním centru Breda v Opavě nesl ve znamení castingu soutěže s názvem Miss Czech republic, kterou jste dříve znali jako Miss Face.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT