VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak by bylo bez Mittalu?

Ostrava - Nepatrně by se možná zvýšila nezaměstnanost v regionu.

21.2.2008 9
SDÍLEJ:

Z vyhlídkové věže ostravské Nové radnice je dnes vidět jako na dlani nejen centrum krajské metropole, ale i kolos ArcelorMittal.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Především by se však výrazně zlepšilo zdejší špatné ovzduší. Nejen to by mohlo přinést hypotetické zrušení bývalé Nové huti.

Největším znečišťovatelem ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku je hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO). Za tímto tvrzením dlouhodobě stojí jak zdejší obyvatelé, tak třeba odborníci na životní prostředí. Společně zoufale čekají, kdy se huť zlepší.

Huť tomuto regionu neprospívá

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro investice a rozvoj Pavel Drobil (ODS) ale vynesl na světlo v této věci jinou možnost. Je podle svých slov přesvědčen, že AMO v dnešní své podobě dalšímu rozvoji regionu neprospívá, ba jej naopak přímo brzdí. Proto se ptá, co by se stalo, kdyby tady huť zkrátka nebyla…

„Osobně si myslím, že kdyby tady Mittal nebyl, tak by ho stejně jeho démonizovaný příspěvek k zaměstnanosti v kraji a platbě daní do státního rozpočtu bylo možné při dnešním investičním boomu velmi rychle nahradit. A navíc by se výrazně zlepšilo životní prostředí kraje a zdraví jeho obyvatel. Což je hodnotou samo o sobě,“ vyjádřil se pro Deník Drobil.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) by zrušení provozu v tomto hutním kolosu v důsledku také jako velký problém neviděl. S názorem hejtmanova náměstka tedy podle svých slov v zásadě souhlasí. Současný boom regionu je i podle něj dobře nastartovaný a bude ještě určitě pokračovat, takže by případně propuštěné oceláře pohltil.

„Nepřál bych si, aby byla huť jako výrazný zaměstnavatel živící mnoho rodin v Ostravě i v celém kraji zrušena. Pokud by ale nebyla jiná možnost, jak zabránit jejímu negativnímu vlivu na zdejší ovzduší, tak by to byla lepší varianta, než aby to tady tak přetrvávalo. Je třeba pracovat na tom, abychom ztratili neblahou pověst černého koutu republiky,“ uvedl ostravský primátor.

Zaměstnanci by byli nespokojeni

Podle Svatavy Baďurové, mluvčí ostravského úřadu práce, by však „zavření“ této společnosti neznamenalo jen ztrátu zhruba sedmi tisíc míst přímo v této továrně, ale mnoha dalších také u dodavatelů.

„Propuštění lidé by měli šanci získat nové zaměstnání, pokud by se ovšem rekvalifikovali převážně na zedníky, svářeče, zámečníky, kuchaře či případně řidiče nákladních automobilů. To jsou profese, po kterých je v kraji nejvyšší poptávka. Přechod do jiného zaměstnání by ale zřejmě vyvolával nespokojenost a napětí v poměrně velké skupině zdejší společnosti, protože propuštění lidé by neměli většinou šanci dosáhnout takových mezd a zaměstnaneckých výhod, jaké mají nyní ve společnosti ArcelorMittal,“ sdělila k tématu Baďurová.

Jaromír Radkovský, šéf personálního oddělení nošovické automobilky Hyundai, tedy společnosti, která nyní poptává nejvíce zaměstnanců v regionu, by byl ale i v případě zrušení ArcelorMittal Ostrava optimista.

„Jsem přesvědčen, že většina lidí je flexibilních. To je možné také mimochodem vidět i ve struktuře našich zaměstnanců, kde má předchozí zkušenost z automobilového průmyslu jen asi patnáct procent lidí. Lidé by se ale zaměstnali nejen v průmyslu. Vždyť se v našem regionu rozvíjejí i služby, stavebnictví a celá terciální sféra, která dnes hlásí nedostatek zaměstnanců. Náš region již velkou krizi v minulosti zažil. A přesto jsme se zvedli, začali jsme se pomalu měnit, lidé začali podnikat, přicházeli investoři a dnes jsme plně konkurenční v rámci celé republiky. Jsem patriot a našim lidem věřím. A věřím taky, že by se s danou situací zdárně vyrovnali,“ přidal stanovisko k hypotetické otázce ohledně důsledku zrušení AMO Jaromír Radkovský.

 

 

Zavření Mitalu by mělo negativní dopady, říká Svatava Baďurová, mluvčí ostravského úřadu práce

Co by znamenalo případné zrušení hutního kolosu ArcelorMittal Ostrava pro zaměstnanost ve zdejším regionu? Nejen na to jsme se zeptali mluvčí úřadu práce v Ostravě Svatavy Baďurové.

Jaký by tato varianta měla hypotetický dopad na nezaměstnanost v kraji?
"Zavřít" tuto společnost v Ostravě by neznamenalo jen ztrátu zhruba sedmi tisíc míst přímo v této továrně, ale mnoha dalších také u dodavatelů, nepochybně by to mělo dopad na odběratele doma i ve světě. Počítá se, že jedno kvalitní pracovní místo, což pracovní místa v ArcelorMittal jsou, na sebe váže další dvě až tři pracovní místa ve službách či u dodavatelů. Z toho můžeme odhadnout celkový dopad na trh práce. Přitom tak obrovské snížení zaměstnanosti by nepocítila jen Ostrava, ale také širší region vzhledem k tomu, že podle našich informací zhruba sedmačtyřicet procent zaměstnanců firmy dojíždí z dalších okresů. Zásadně by zrušení hutní firmy pocítilo i zdejší střední a vysoké školství a zřejmě i věda a výzkum.

Měli by dnes lidé z této továrny reálnou šanci najít zaměstnání v regionu?
Měli, ovšem pokud by se rekvalifikovali převážně na zedníky, svářeče, zámečníky, horníky, kuchaře a číšníky-servírky, případně řidiče nákladních automobilů a tahačů a montážní dělníky, což jsou profese, po kterých je v kraji nejvyšší poptávka. Jsou to profese určené převážně mužům, ti ovšem tvoří naprostou většinu zaměstnanců ArcelorMittal. Přechod do jiného zaměstnání by zřejmě vyvolával nespokojenost a napětí v poměrně velké skupině zdejší společnosti, protože propuštění lidé by neměli většinou šanci dosáhnout takových mezd a zaměstnaneckých výhod, jaké mají nyní ve společnosti ArcelorMittal.

Nebyla by tedy takováto varianta pro zdejší nezaměstnanost výrazně negativní?
Určitě by to byl velmi dlouhodobý proces (na několik let i přitom, že by trval hospodářský růst) než by se situace na trhu práce stabilizovala.

Co si vlastně o této možnosti z pohledu úřadu práce myslíte?
Myslíme si, že není správné vážně uvažovat o něčem takovém bez důkladné analýzy problému. Tu analýzu samozřejmě není možné vypracovat bez účasti samotné společnosti ArcelorMittal Ostrava.

 

Autor: Martin Pleva

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou - půl roku a poté možnost prodloužení., Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné a absolventy., , Požadujeme:, spolehlivé lidi s ochotou pracovat ve 3-směnném provozu., , Nabízíme:, Proplácení cestovného (na základě předložených jízdenek). Možnost rychlého karierního postupu na pozici mistra a vedoucího směny z důvodu absence zaměstnanců právě na těchto pozicích., , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na čísle 731 009 303 - p. Tomáš Linh Le, , Místo výkonu práce: CT Park (průmyslová zóna Hranice), ul. Olomoucká 306, 753 01 Hranice.. Pracoviště: Comfort job agency s.r.o., Stodolní, č.p. 741, 702 00 Ostrava 2. Informace: Tomáš Linh Le, +420 731 009 303.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 11 588 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11588 kč, mzda max. 17423 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dr.Šmerala 2565/25, Matiční gymnázium, Ostrava, příspěvková organizace, Kontakt: Marie Janečková, E-mail: janeckova@mgo.cz, Tel.: 596 116 238 volat Po-Pá 7:00-14:00 hod. , , Pracovní náplní je evidence drobného majetku v organizaci, vedení pokladny a archivu. V případě potřeby ochotně zaučíme. Nástup dle dohody - zástup za mateřskou dovolenou, pracovní doba v rozmezí od 6,30 hod. - 15,00 hod. - dle dohody, plat dle tabulek. Práce je vhodná i pro držitele invalidního důchodu.. Pracoviště: Matiční gymnázium,ostrava, příspěvková organizace, Dr. Šmerala, č.p. 2565, 702 00 Ostrava 2. Informace: Janečková, +420 596 116 238volatmezi7-14hod..

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 500 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/ná - Recepční - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Moravská Ostrava, Kontakt: telefonicky po - pá 9:00 - 15:00 hod., e-mailem, Pro informování ohledně pracovního místa volat na níže uvedený telefon. Nechodit na pobočku!, , Požadujeme:, - přiměřený zdravotní stav, - trestní bezúhonnost (čistý Výpis z rejstříku trestů), - Osvědčení profesní kvalifikace (zájemcům zajistíme vykonání zkoušky) (hradí zájemce sám)!, - schopnost jak samostatné, tak týmové práce, - zodpovědnost, spolehlivost, komunikativnost, flexibilitu, - dobrou pracovní morálku a základy etiky (vstřícné a slušné vystupování), - vítáme zkušenosti z oblasti fyzické ostrahy. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - moravská ostrava, K Trojhalí, č.p. 3361, 702 00 Ostrava 2. Informace: Simona Bernardi, +420 606 333 112.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 200 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách pro aktivizační činnost. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bohumínská 1056/71, Slezská Ostrava, Kontakt: Jarmila Martinčeková, profesní životopis zašlete na e-mail: martincekova@dpd.ovanet.cz, Tel: 599 505 058, , Nástup: ihned/dohodou - zástup za nemoc, , Požadujeme:, - min. výuční list+akreditovaný kvalifikační kurz, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., - znalost standardů kvality sociálních služeb, - uživatelská znalost práce s PC, - praxe v pobytovém zařízení soiálních služeb, - upřednostňujeme zájem o realizaci sportovních, pohybových a relaxačních aktivit, - výhodou znalost programu Cygnus, - empatie, spolehlivost, dobré komunikační a oraganizační dovednosti, tvůrčí myšlení, - zástup za nemoc, , Zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Domov pro seniory kamenec, slezská ostrava, příspěvková organizace, Bohumínská, č.p. 1056, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jarmila Martinčeková, +420 599 505 058.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
9

Ostravsko: Pro středoškoláky mladší 18 let je nabídka brigád mizivá

Houby. Ilustrační foto.

Prší, ale lesy jsou prázdné. Hřiby mají přestávku

Ostravské hotely jsou vyprodány. Některé už od loňského léta

Největší kulturní akce roku v Moravskoslezském kraji je tady. Se začátkem hudebního festivalu Colours of Ostrava tradičně hlásí plno prakticky všechny ostravské hotely a pensiony.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

OBRAZEM: Demolice Bazalů pokračuje. Podívejte se, jak od víkendu pokročila

FOTOGALERIE/ Jak už Deník o víkendu informoval, demolice fotbalového stadionu Bazaly ve Slezské Ostravě nabrala na obrátkách.

Ostrava se chystá na Colours. S přípravami finišují nejen pořadatelé

FOTOGALERIE/ Na hudební svátek Colours of Ostrava 2018 se připravují i restaurace v centru Ostravy, kavárníci, prodejci zmrzliny a také obchod s pracovními pomůckami, kde v uplynulém roce návštěvníci festivalu ve velkém nakupovali pláštěnky.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT