VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak by bylo bez Mittalu?

Ostrava - Nepatrně by se možná zvýšila nezaměstnanost v regionu.

21.2.2008 9
SDÍLEJ:

Z vyhlídkové věže ostravské Nové radnice je dnes vidět jako na dlani nejen centrum krajské metropole, ale i kolos ArcelorMittal.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Především by se však výrazně zlepšilo zdejší špatné ovzduší. Nejen to by mohlo přinést hypotetické zrušení bývalé Nové huti.

Největším znečišťovatelem ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku je hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO). Za tímto tvrzením dlouhodobě stojí jak zdejší obyvatelé, tak třeba odborníci na životní prostředí. Společně zoufale čekají, kdy se huť zlepší.

Huť tomuto regionu neprospívá

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro investice a rozvoj Pavel Drobil (ODS) ale vynesl na světlo v této věci jinou možnost. Je podle svých slov přesvědčen, že AMO v dnešní své podobě dalšímu rozvoji regionu neprospívá, ba jej naopak přímo brzdí. Proto se ptá, co by se stalo, kdyby tady huť zkrátka nebyla…

„Osobně si myslím, že kdyby tady Mittal nebyl, tak by ho stejně jeho démonizovaný příspěvek k zaměstnanosti v kraji a platbě daní do státního rozpočtu bylo možné při dnešním investičním boomu velmi rychle nahradit. A navíc by se výrazně zlepšilo životní prostředí kraje a zdraví jeho obyvatel. Což je hodnotou samo o sobě,“ vyjádřil se pro Deník Drobil.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) by zrušení provozu v tomto hutním kolosu v důsledku také jako velký problém neviděl. S názorem hejtmanova náměstka tedy podle svých slov v zásadě souhlasí. Současný boom regionu je i podle něj dobře nastartovaný a bude ještě určitě pokračovat, takže by případně propuštěné oceláře pohltil.

„Nepřál bych si, aby byla huť jako výrazný zaměstnavatel živící mnoho rodin v Ostravě i v celém kraji zrušena. Pokud by ale nebyla jiná možnost, jak zabránit jejímu negativnímu vlivu na zdejší ovzduší, tak by to byla lepší varianta, než aby to tady tak přetrvávalo. Je třeba pracovat na tom, abychom ztratili neblahou pověst černého koutu republiky,“ uvedl ostravský primátor.

Zaměstnanci by byli nespokojeni

Podle Svatavy Baďurové, mluvčí ostravského úřadu práce, by však „zavření“ této společnosti neznamenalo jen ztrátu zhruba sedmi tisíc míst přímo v této továrně, ale mnoha dalších také u dodavatelů.

„Propuštění lidé by měli šanci získat nové zaměstnání, pokud by se ovšem rekvalifikovali převážně na zedníky, svářeče, zámečníky, kuchaře či případně řidiče nákladních automobilů. To jsou profese, po kterých je v kraji nejvyšší poptávka. Přechod do jiného zaměstnání by ale zřejmě vyvolával nespokojenost a napětí v poměrně velké skupině zdejší společnosti, protože propuštění lidé by neměli většinou šanci dosáhnout takových mezd a zaměstnaneckých výhod, jaké mají nyní ve společnosti ArcelorMittal,“ sdělila k tématu Baďurová.

Jaromír Radkovský, šéf personálního oddělení nošovické automobilky Hyundai, tedy společnosti, která nyní poptává nejvíce zaměstnanců v regionu, by byl ale i v případě zrušení ArcelorMittal Ostrava optimista.

„Jsem přesvědčen, že většina lidí je flexibilních. To je možné také mimochodem vidět i ve struktuře našich zaměstnanců, kde má předchozí zkušenost z automobilového průmyslu jen asi patnáct procent lidí. Lidé by se ale zaměstnali nejen v průmyslu. Vždyť se v našem regionu rozvíjejí i služby, stavebnictví a celá terciální sféra, která dnes hlásí nedostatek zaměstnanců. Náš region již velkou krizi v minulosti zažil. A přesto jsme se zvedli, začali jsme se pomalu měnit, lidé začali podnikat, přicházeli investoři a dnes jsme plně konkurenční v rámci celé republiky. Jsem patriot a našim lidem věřím. A věřím taky, že by se s danou situací zdárně vyrovnali,“ přidal stanovisko k hypotetické otázce ohledně důsledku zrušení AMO Jaromír Radkovský.

 

 

Zavření Mitalu by mělo negativní dopady, říká Svatava Baďurová, mluvčí ostravského úřadu práce

Co by znamenalo případné zrušení hutního kolosu ArcelorMittal Ostrava pro zaměstnanost ve zdejším regionu? Nejen na to jsme se zeptali mluvčí úřadu práce v Ostravě Svatavy Baďurové.

Jaký by tato varianta měla hypotetický dopad na nezaměstnanost v kraji?
"Zavřít" tuto společnost v Ostravě by neznamenalo jen ztrátu zhruba sedmi tisíc míst přímo v této továrně, ale mnoha dalších také u dodavatelů, nepochybně by to mělo dopad na odběratele doma i ve světě. Počítá se, že jedno kvalitní pracovní místo, což pracovní místa v ArcelorMittal jsou, na sebe váže další dvě až tři pracovní místa ve službách či u dodavatelů. Z toho můžeme odhadnout celkový dopad na trh práce. Přitom tak obrovské snížení zaměstnanosti by nepocítila jen Ostrava, ale také širší region vzhledem k tomu, že podle našich informací zhruba sedmačtyřicet procent zaměstnanců firmy dojíždí z dalších okresů. Zásadně by zrušení hutní firmy pocítilo i zdejší střední a vysoké školství a zřejmě i věda a výzkum.

Měli by dnes lidé z této továrny reálnou šanci najít zaměstnání v regionu?
Měli, ovšem pokud by se rekvalifikovali převážně na zedníky, svářeče, zámečníky, horníky, kuchaře a číšníky-servírky, případně řidiče nákladních automobilů a tahačů a montážní dělníky, což jsou profese, po kterých je v kraji nejvyšší poptávka. Jsou to profese určené převážně mužům, ti ovšem tvoří naprostou většinu zaměstnanců ArcelorMittal. Přechod do jiného zaměstnání by zřejmě vyvolával nespokojenost a napětí v poměrně velké skupině zdejší společnosti, protože propuštění lidé by neměli většinou šanci dosáhnout takových mezd a zaměstnaneckých výhod, jaké mají nyní ve společnosti ArcelorMittal.

Nebyla by tedy takováto varianta pro zdejší nezaměstnanost výrazně negativní?
Určitě by to byl velmi dlouhodobý proces (na několik let i přitom, že by trval hospodářský růst) než by se situace na trhu práce stabilizovala.

Co si vlastně o této možnosti z pohledu úřadu práce myslíte?
Myslíme si, že není správné vážně uvažovat o něčem takovém bez důkladné analýzy problému. Tu analýzu samozřejmě není možné vypracovat bez účasti samotné společnosti ArcelorMittal Ostrava.

 

Autor: Martin Pleva

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplní je především administrativní (inženýrská) činnost při projednávání projektových dokumentací staveb. Jedná se o zajišťování vyjádření orgánů státní správy, správců sítí, vlastníků pozemků. Vítáno vzdělání v oboru stavebnictví a zkušenost se státní správou. Nutné příjemné vystupování, samostatnost a komunikativnost.. Pracoviště: Hydroidea s.r.o.,, Lešetínská, č.p. 676, 719 00 Ostrava 19. Informace: Jerzy Nowak, +420 776 023 980.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 30 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Řidič/ka zemních a příbuzných strojů, (strojník/ce) - řidič/ka nákladního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Na Valše 237/21, Ostrava - Přívoz, 70200, Kontakt: Strukturovaný životopis je podmínkou zasílejte na sekretariat@oossro.cz, , Požadujeme: vyučení v oboru opravář zemědělských strojů nebo automechanik nebo v jiném příbuzném oboru. Praxe alespoň 2 roky - na strojích, řidičský průkaz sk. C, profesní průkaz řidiče nákl.automobilů, praxe na kolových nakládačích a kolových jeřábech (JCB, FUCHS, AV-14, UNC)., , Zaměstnanecké výhody: po zapracování odměny na dovolenou a na vánoce.. Pracoviště: Ostravské opravny a strojírny, s.r.o.;, Na Valše, č.p. 237, 702 00 Ostrava 2. Informace: Bohumila Kudelová, +420 596 172 212,596 172 214od7do15hod..

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ, Pracoviště: Ostrava, - zateplování fasád , - práce se skelnou vatou, - práce ve výškách, Kontakt: telefonicky 9,00 - 15,00h, osobně - každou středu od 8,00 do 11,00 na Serafinova 359/6, Ostrava. Pracoviště: Karpatline s.r.o., Serafinova, č.p. 359, 719 00 Ostrava 19. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 31 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná zdravotní sestra s registrací. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 31000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Pavovova 2626/33, Ostrava, Kontakt: osobně - Sanatorium Jih, Pavlovova 2626/33, Ostrava, e-mailem na kovarikova@sanatoriumjih.cz, sekretariat@sanatoriumjih.cz nebo telefonicky na 777851257, , Jsme nestátní zdravotnické zařízení, poskytující dlouhodobou lůžkovou péči. Služby jsou 12 hod., ale lze se individuálně domluvit i jinak. , , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu, proplácení přesčasové práce, zák.příplatky za směny. Pracoviště: Osmed group s.r.o., Pavlovova, č.p. 2626, 700 30 Ostrava 30. Informace: Ivana Kovaříková, +420 777 851 257.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Někdejší podoba Sokolovny, potažmo multifunkční haly, ve Svinově.
4

Svinovská Sokolovna je opředena osmičkami. Vydrží to?

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Tragická nehoda na Plzeňské ulici. Pod koly auta skončili dva bruslaři

Obce chtějí dálnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou bez poplatku

Dálnice D56 by podle představ obcí měla být i pro auta bez dálniční známky.

Staré budky mizí ze zastávek

Kubánská byla na řadě včera, Mongolská i Jižní svahy to mají už za sebou.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Dvanáct let pro muže, který po "dokrmení opičky" zabil domácího

Ostrava – Dvanáct let žaláře za nesmyslnou vraždu. Takový rozsudek vynesl ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě nad Miroslavem J. (61 let), který vloni říjnu v Doubravě na Karvinsku usmrtil bytného.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT