VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak by bylo bez Mittalu?

Ostrava - Nepatrně by se možná zvýšila nezaměstnanost v regionu.

21.2.2008 9
SDÍLEJ:

Z vyhlídkové věže ostravské Nové radnice je dnes vidět jako na dlani nejen centrum krajské metropole, ale i kolos ArcelorMittal.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Především by se však výrazně zlepšilo zdejší špatné ovzduší. Nejen to by mohlo přinést hypotetické zrušení bývalé Nové huti.

Největším znečišťovatelem ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku je hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO). Za tímto tvrzením dlouhodobě stojí jak zdejší obyvatelé, tak třeba odborníci na životní prostředí. Společně zoufale čekají, kdy se huť zlepší.

Huť tomuto regionu neprospívá

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro investice a rozvoj Pavel Drobil (ODS) ale vynesl na světlo v této věci jinou možnost. Je podle svých slov přesvědčen, že AMO v dnešní své podobě dalšímu rozvoji regionu neprospívá, ba jej naopak přímo brzdí. Proto se ptá, co by se stalo, kdyby tady huť zkrátka nebyla…

„Osobně si myslím, že kdyby tady Mittal nebyl, tak by ho stejně jeho démonizovaný příspěvek k zaměstnanosti v kraji a platbě daní do státního rozpočtu bylo možné při dnešním investičním boomu velmi rychle nahradit. A navíc by se výrazně zlepšilo životní prostředí kraje a zdraví jeho obyvatel. Což je hodnotou samo o sobě,“ vyjádřil se pro Deník Drobil.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) by zrušení provozu v tomto hutním kolosu v důsledku také jako velký problém neviděl. S názorem hejtmanova náměstka tedy podle svých slov v zásadě souhlasí. Současný boom regionu je i podle něj dobře nastartovaný a bude ještě určitě pokračovat, takže by případně propuštěné oceláře pohltil.

„Nepřál bych si, aby byla huť jako výrazný zaměstnavatel živící mnoho rodin v Ostravě i v celém kraji zrušena. Pokud by ale nebyla jiná možnost, jak zabránit jejímu negativnímu vlivu na zdejší ovzduší, tak by to byla lepší varianta, než aby to tady tak přetrvávalo. Je třeba pracovat na tom, abychom ztratili neblahou pověst černého koutu republiky,“ uvedl ostravský primátor.

Zaměstnanci by byli nespokojeni

Podle Svatavy Baďurové, mluvčí ostravského úřadu práce, by však „zavření“ této společnosti neznamenalo jen ztrátu zhruba sedmi tisíc míst přímo v této továrně, ale mnoha dalších také u dodavatelů.

„Propuštění lidé by měli šanci získat nové zaměstnání, pokud by se ovšem rekvalifikovali převážně na zedníky, svářeče, zámečníky, kuchaře či případně řidiče nákladních automobilů. To jsou profese, po kterých je v kraji nejvyšší poptávka. Přechod do jiného zaměstnání by ale zřejmě vyvolával nespokojenost a napětí v poměrně velké skupině zdejší společnosti, protože propuštění lidé by neměli většinou šanci dosáhnout takových mezd a zaměstnaneckých výhod, jaké mají nyní ve společnosti ArcelorMittal,“ sdělila k tématu Baďurová.

Jaromír Radkovský, šéf personálního oddělení nošovické automobilky Hyundai, tedy společnosti, která nyní poptává nejvíce zaměstnanců v regionu, by byl ale i v případě zrušení ArcelorMittal Ostrava optimista.

„Jsem přesvědčen, že většina lidí je flexibilních. To je možné také mimochodem vidět i ve struktuře našich zaměstnanců, kde má předchozí zkušenost z automobilového průmyslu jen asi patnáct procent lidí. Lidé by se ale zaměstnali nejen v průmyslu. Vždyť se v našem regionu rozvíjejí i služby, stavebnictví a celá terciální sféra, která dnes hlásí nedostatek zaměstnanců. Náš region již velkou krizi v minulosti zažil. A přesto jsme se zvedli, začali jsme se pomalu měnit, lidé začali podnikat, přicházeli investoři a dnes jsme plně konkurenční v rámci celé republiky. Jsem patriot a našim lidem věřím. A věřím taky, že by se s danou situací zdárně vyrovnali,“ přidal stanovisko k hypotetické otázce ohledně důsledku zrušení AMO Jaromír Radkovský.

 

 

Zavření Mitalu by mělo negativní dopady, říká Svatava Baďurová, mluvčí ostravského úřadu práce

Co by znamenalo případné zrušení hutního kolosu ArcelorMittal Ostrava pro zaměstnanost ve zdejším regionu? Nejen na to jsme se zeptali mluvčí úřadu práce v Ostravě Svatavy Baďurové.

Jaký by tato varianta měla hypotetický dopad na nezaměstnanost v kraji?
"Zavřít" tuto společnost v Ostravě by neznamenalo jen ztrátu zhruba sedmi tisíc míst přímo v této továrně, ale mnoha dalších také u dodavatelů, nepochybně by to mělo dopad na odběratele doma i ve světě. Počítá se, že jedno kvalitní pracovní místo, což pracovní místa v ArcelorMittal jsou, na sebe váže další dvě až tři pracovní místa ve službách či u dodavatelů. Z toho můžeme odhadnout celkový dopad na trh práce. Přitom tak obrovské snížení zaměstnanosti by nepocítila jen Ostrava, ale také širší region vzhledem k tomu, že podle našich informací zhruba sedmačtyřicet procent zaměstnanců firmy dojíždí z dalších okresů. Zásadně by zrušení hutní firmy pocítilo i zdejší střední a vysoké školství a zřejmě i věda a výzkum.

Měli by dnes lidé z této továrny reálnou šanci najít zaměstnání v regionu?
Měli, ovšem pokud by se rekvalifikovali převážně na zedníky, svářeče, zámečníky, horníky, kuchaře a číšníky-servírky, případně řidiče nákladních automobilů a tahačů a montážní dělníky, což jsou profese, po kterých je v kraji nejvyšší poptávka. Jsou to profese určené převážně mužům, ti ovšem tvoří naprostou většinu zaměstnanců ArcelorMittal. Přechod do jiného zaměstnání by zřejmě vyvolával nespokojenost a napětí v poměrně velké skupině zdejší společnosti, protože propuštění lidé by neměli většinou šanci dosáhnout takových mezd a zaměstnaneckých výhod, jaké mají nyní ve společnosti ArcelorMittal.

Nebyla by tedy takováto varianta pro zdejší nezaměstnanost výrazně negativní?
Určitě by to byl velmi dlouhodobý proces (na několik let i přitom, že by trval hospodářský růst) než by se situace na trhu práce stabilizovala.

Co si vlastně o této možnosti z pohledu úřadu práce myslíte?
Myslíme si, že není správné vážně uvažovat o něčem takovém bez důkladné analýzy problému. Tu analýzu samozřejmě není možné vypracovat bez účasti samotné společnosti ArcelorMittal Ostrava.

 

Autor: Martin Pleva

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 18 810 Kč Ostatní úředníci jinde neuvedení Metodik/čka pro příspěvkové organizace. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosím všechny uchazeče, aby se seznámili s informacemi o podmínkách pro přihlášení se do výběrového řízení na stránkách městského obvodu www.moap.cz (sekce Radnice - Volná pracovní místa).. Pracoviště: Statutární město ostrava - městský obvod moravská ostrava a přívoz, náměstí Dr. E. Beneše, č.p. 555, 702 00 Ostrava 2. Informace: Daniela Durajová, +420 599 442 825. Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč/k kovů - horizontkář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: U Řeky 808, Ostrava - Hrabová, 720 00, Kontakt: své životopisy prosím zasílejte na e-mail: auto-kl@seznam.cz (příp. osobně na adrese pracoviště nebo telefonicky na č. 774 430 271), , Požadujeme: vyučení v oboru frézař, praxe výhodou, samostatnost, dobrá pracovní morálka, pracovní nasazení, čtení výkresové dokumentace, , Mzda dle praxe a pracovního výkonu., , NÁSTUP MOŽNÝ IHNED!. Pracoviště: Auto-služby k&l, ostrava - hrabová, U Řeky, č.p. 808, 720 00 Ostrava 20. Informace: Kubis, +420 774 430 271. Stavebnictví - Zedník od 32.000 Kč/měsíc nebo ŽL 32 000 Kč Zedníci Zedníci Hledáme do party prima chlapy co je baví stavařina a mají chuť do práce. Pracujeme hlavně v Ostravě a blízkém okolí. Děláme menší stavby RD. Klidně i na krátší dobu. Zavolej Markovi a on ti řekne více... Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 138 Kč Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) Válcíř/ka kovů - strojník/ce lisovací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 138.4 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Vratimovská 689/117, Kontakt: na výběrovém řízení dle předchozí domluvy., , Náplň práce:, Po prokázání znalostí Vlečkového řádu vlečky a Vlečkového řádu provou a stvrzení této skutečnosti podpisem Provádí dopravní manipulace v rámci celé vlečky, , Požadavky:, - samostatnost a zodpovědnost,, - vazačský průkaz, - ochota učit se novým věcem,, - schopnost práce v nepřetržitém provozu (práce v noci)., , Beneftiy:, Dotovaná strava, 25 dní dovolené. Pracoviště: Arcelor mittal ostrava a.s., Vratimovská, č.p. 689, 719 00 Ostrava 19. Informace: Sylwia Branny, +420 735 764 357.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Liana  Janáčková a Patrik Hujdus
48

Patriku, je to tvoje! Liana Janáčková pro Deník: Jinému bych funkci nepředala!

Tisková konference ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), na snímku (vlevo, ministr zdravotnictví) Adam Vojtěch, (vpravo, ředitel FNO) Evžen Machytka.
33

Kauza FNO: Medici odložili protest. Dodrží ministr Vojtěch slovo?

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata opět kandiduje, nemá soupeře

O post rektora Ostravské univerzity na další čtyři roky se bude ucházet pouze dosavadní rektor Jan Lata. Ve volbě tak nebude mít protikandidáta. Ve stanoveném termínu senát přijal 90 návrhů akademiků.

Třináct let za vraždu. Odsouzená žena se zhroutila

Ke třinácti rokům vězení byla v úterý odsouzena žena (28 let), která letos v březnu v Ostravě-Muglinově nožem zabila muže (40 let).

Nové značky omezí jízdu kamionů kolem přehrady Šance

Nákladní vozidla v zimě často brání provozu na kopcovité silnici u přehrady Šance. Změnit to má nový systém.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT