„Moje děti se dusí. Moje manželka se začne dusit, když večer otevřu okno. Já se dusit nechci. Už půl roku přemýšlím ozorganizování demonstrací proti Mittalu.“ Těmito slovy například zhodnotil současný nepříznivý stav životního prostředí vMoravskoslezském kraji a zároveň označil jeho největšího škůdce čtenář Radim Václavík.

Hutní kolos ArcelorMittal Ostrava je hlavním viníkem zdejšího kritického stavu ovzduší také podle Tomáše Bárty. Podle svých slov ví, očem mluví. Vhutním průmyslu pracuje dvacetlet. „Rád bych pomohl sbojem proti nehoráznému znečištění ovzduší zArcelorMittalu. Několikrát jsem volal na krajskou hygienickou stanici onedýchatelnosti, avšak bez odezvy. Přistěhoval jsem se zVřesiny do Havířova-Šumbarku a je to opravdu hrozné. Navíc čekáme miminko. Mám velké obavy ztoho, co dýcháme,“ zoufal si na ohrožení zdraví spojené se změnou bydleníBárta.

„Mittal vžádném případě nemůže plnit limity. Prach jde zhal, a ne zmíst, kde jsou měřáky. Navíc jsou komíny, kde se absolutně nic neměří,“ doplnil ještě tento čtenář.

Jsme dušeni pomalu, a jistě

Některé dopisy si pak všímaly zajímavého důkazu, který svědčí otom, že obyvatelům regionu opravdu padají na hlavu hromady prachu.

„Špína je všude kolem. Umyji auto, a stačí zajet do Ostravy či Havířova a je znovu špinavé jako předtím. Vyjdu si na procházku se psem– a po návratu ho musím osprchovat. Oblečení se špiní více než dříve, ooknech nemluvě. Za vlhkého počasí se kolem silnic víří od projíždějících aut kapénky špíny. Za suchého počasí se práší vbytě ipři zavřených oknech. Ato již nehovořím odýchacích problémech, které to vše způsobuje– odkašlávání hlenů a problémy sprůduškami,“ vyjádřil své stanovisko pravidelný čtenář Deníku M. Dvořák zKarviné.

Zároveň ještě poznamenal, že vydá-li se mimo náš region, a to třeba ijen do blízkých Beskyd nebo na Moravu, dýchací problémy mizí, auto ioblečení zůstávají čisté, pes jakbysmet.

„Jsme dušeni pomalu, a jistě. Co stím? Toť otázka pro naše politiky na magistrátech, kteří mají moc, a tudíž mohou ovlivňovat dění vnašem regionu a zároveň kvalitu našich životů. Pokud to půjde tak dále, budeme za několik let zabetonováni a zaasfaltováni. Zbudou nám oči pro pláč,“ hořekoval pak nad nelepšící se situací pisatel, který se podepsal pouze monogramemŠF.

Kdo nám ničí zdraví?

Katastrofální ovzduší vkraji je problém, který naše čtenáře opravdu pálí. Prokázal to váš nebývalý zájem otéma, které jsme bez skrupulí otevřeli vnašem pondělním vydání. Deník chce ale spolu svámi inadále sledovat, zda se zde dělá vše pro zlepšení nevyhovující situace. Žijeme tady společně a chceme stejně jako vy volně dýchat. Bojujme ruku vruce onaše zdraví.