„Děláme maximum pro to, aby byli naši žáci vbezpečí.“ To jsou slova Vlasty Henchozové, ředitelky ostravské základní školy waldorfské. „Byly doby, kdy se knám nějací cizí lidé snažili dostat. Teď už jsme ale proti nechtěným návštěvám zabezpečeni,“ sdělila mimo jiné ktématu Deníku Hana Kimerová, zástupkyně základní školy Ostrčilova.

Že se jejich tvrzení zakládají na pravdě, potvrdil nás namátkový test. Zmiňované školy totiž patřily ktěm náhodně vybraným, do kterých jsme se pokoušeli nenápadně proklouznout.

Bez vrátného ani krok

VZŠ waldordské jsme narazili jhned uvstupu. Hlavní vchod do budovy byl vdobě probíhající výuky uzamčen. Po zazvonění nám přišel otevřít vrátný, bez jehož doprovodu už jsme pak nesměli udělat anikrok. Nejprve nás podrobil klasickému výslechu. „Kdo jste? Za kým jdete?“ vyzvídal. Když se dozvěděl, že jdeme na návštěvu do ředitelny, hned tam volal. „Paní ředitelka vás přijme. Doprovodím vás kjejí kanceláři,“ oznámil vrátný vzápětí a už jsme spolu sním mířili chodbami školy až ke dveřím scedulkou ředitelna.

„Takhle jako vás vítáme každého návštěvníka. Musí být zapsán, ohlášen a pak službou na vrátnici doveden až ke kabinetu, kde na něj čekají. Tady se nikdo nedostane bez povšimnutí,“ uvedla ještě ředitelka waldorfské školy Vlasta Henchozová.

Nad vchodem kamerový systém

Ostražitá kontrola na nás čekala také na zmiňované základní škole Ostrčilova vcentru Ostravy. Izde je hlavní brána do budovy zavřená, člověk je dovnitř vpuštěn až poté, co mu služba na vrátnici otevře takzvaným bzučákem. Po uvolnění dveří se aspoň snažíme kolem vrátnice suverénně projít dál do budovy. „Stůjte! Musíte se mi tady zapsat. Za kým vlastně jdete,“ volala na nás okamžitě vrátná.

Následuje opět stejný proces zapsaní do knihy návštěv. Za učitelkou, kterou jsme se rozhodli navštívit, už pak ale můžeme jít sami. Dveře její třídy jsou však od vrátnice viditelné, takže cítíme pátravý pohled vrátné vzádech.

„Nemáme problém snechtěnými návštěvníky, jsme dobře zabezpečeni. Uhlavního vchodu máme nově instalovaný kamerový systém. Celý den, co škola funguje, je na vrátnici služba. Boční vchody jsou pak také zavřené a otevřít je mohou jen učitelé sčipovou kartou,“ vyjádřila se pak kbezpečnosti ZŠ Ostrčilova zástupkyně zdejší ředitelky Hana Kimerová.