Ani po roce 1989však řadě památek takzvaně pšenka moc nekvetla. Příkladem může být například zámeček vOstravě-Kunčicích, ze kterého už toho zbylo jen velmi málo. Objekt, který přešel po roce 1989do rukou soukromého vlastníka, je vhavarijním stavu. Podle dřívějších vyjádření zástupců obvodu Slezská Ostrava už jej nešlo zachránit. Po vydání demoličního výměru by se mělo začít sjeho úplným zbouráním, na novém místě by měl vyrůst nový autoservis. Slezskoostravská radnice chce ale alespoň zachránit vzácné dřeviny, které jsou součástí rovněž zdevastovanéhopar­ku.

Obdobné to je například se zámečkem vRopici uČeského Těšína. Soukromá společnost, která zámek vlastní, sice zveřejnila záměr vybudovat luxusní sportovní a ubytovací komplex. „Zatím se ale nic neděje. Okolí zarůstá a není vidět, že by se záměr společnosti začal uskutečňovat,“ uvedla starostka Ropice Uršula Waniová.

Vposlední době vzbudilo velký rozruch také rozhodnutí ministerstva zdravotnictví oprodeji nepotřebného majetku, který by jinak chátral. Podle Aktuálně.cz se sedmnácti budov vjednom balíku ministerstvo už zbavilo. Kyperským developerům prodalo kromě zámků také paneláky. Odhadní cena, za kterou stát podle Aktuálně.cz budovy nabízel, činila uzámku vBranticích tři miliony, stejná byla uzámku vDívčím Hradu. Vpřípadě zámku ve Slezských Rudolticích dosáhla odhadní cena 4,6milionukorun.

„Vpřípadě prodeje zámků ve Slezských Rudolticích, Dívčím Hradě a Branticích mám zásadní výhrady. Jde především oto, že ministerstvo zdravotnictví na základě zájmu obcí Slezské Rudoltice a Brantice slíbilo převést tento majetek bezúplatně na obce. VBranticích chtěli zámek přebudovat na hotel. Například Slezské Rudoltice pak zámek využívají ke komerčním účelům. Zastupitelé Dívčího Hradu projevili zájem obezúplatný převod stím, že by chtěli nemovitost do budoucna prodat. Domnívám se, že ministerstvo zdravotnictví mělo postupovat ve vztahu ktěmto obcím diferencovaně. Tam, kde byl ze strany obcí vážný zájem odalší komerční využití těchto nemovitostí, mělo dojít kbezúplatnému převodu,“ míní Jaroslav Palas, volební lídr ČSSD do krajského zastupitelstva.

Jako příklad uvádí bezúplatný převod zámku vLinhartovech na obec Město Albrechtice, který podle něj už přináší dílčí výsledky. „Obec za pomoci prostředků zEvropské unie provedla nejnutnější opravy a nyní zámek slouží kpořádání kulturních akcí. Ikdyž půjde minimálně oinvestice vřádu desítek milionů korun, je zřejmé, že některé obce jsou peníze na nezbytné rekonstrukce schopny zajistit,“ dodalPalas.

Podle něj zmíněné zámky na Osoblažsku mohly významně přispět nejen krozvoji turistiky. „Byly by vhodné kpořádání různých kulturních akcí, určitě by přitom našla práci část místních lidí,“ dodává Palas stím, že postup ministerstva zdravotnictví budí velké pochyby.