Při sečtení obou letošních zdražení tak lidé, kteří obývají rodinný domek a plyn využívají nejen na vaření, ale i na ohřev vody a vytápění, zaplatí při srovnání s loňskem o bezmála 2,9 tisíce korun navíc.

Obyvatelé Ostravy, kteří včera odpovídali na anketní otázku, z dalšího zdražení moc nadšeni nebyli. „Popravdě řečeno už se tomu ale ani moc nedivím. Pro to zdražování se vždycky důvody najdou. Ať už je to plyn, elektřina, uhlí nebo benzín. Takže už beru tak nějak automaticky, že mi plynaři automaticky každý rok zhruba o pětistovku měsíční zálohy zvednou. Jestli to zdůvodňují oblíbeným zvyšováním cen ropy nebo třeba něčím jiným, je mi celkem jedno. Doma už chodíme přes zimu skoro pořád ve svetru a teplákách, abychom ušetřili. I tak ale platíme ročně za plyn skoro pětačtyřicet tisíc ročně. Před letošní zimou jsem po pěti letech dokonce zprovoznil zase krbová kamna, abychom alespoň v obýváku radiátory nepouštěli. To je ale jediné co proti tomu zdražování můžu dělat,“ uvedl důchodce ze Slezské Ostravy, který se představil jako Roman.

Plynaři zdůvodňují nárůst cen zdražováním ropy. „Ty se v posledních měsících pohybovaly na úrovni psychologické hranice sta dolarů za barel a několikrát překonaly historická maxima. Dopad na domácnosti na severní Moravě a ve Slezsku nebude však nijak dramatický. Za poslední dva roky cena domácnostem vzrostla zhruba o osm a půl procenta. Ve srovnání s jinými zdroji energie to je nejnižší nárůst,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel SMP Jindřich Broukal.

Podle něj je důkazem zájmu o zemní plyn i loňský nárůst počtu zákazníků. „Na tento ekologický zdroj energie se loni navíc připojilo přes 3,3 tisícovky zákazníků především pak domácností,“ doplnil Broukal.