„Pokud by se objevil investor, který by chtěl ozdravné centrum Ještěrka koupit, zároveň by zaručil minimálně návratnost investice a garantoval dlouhodobé zajišťování služby občanům, pak s tím nemám problém. V případném hlasování bych byl pro prodej,“ prohlásil asi před měsícem náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS). Tehdy se o Ještěrku začal zajímat investor spojený s osobou bývalého majitele OKD Viktorem Koláčkem. Údajně má jít o Karvinskou hornickou nemocnici. Zda právě oni chtějí Ještěrku koupit, odmítl nyní Ženatý potvrdit, či vyvrátit.
Jisté je, že vedení města uvažuje o tom, prodat ozdravné centrum do soukromých rukou. Nechalo si zpracovat odhad tržní ceny komplexu. Jeho vybudování vyšlo zhruba na 134 milionů korun, z toho patnáct milionů šlo ze státní dotace. Ženatý odmítl, že by město mohlo na případném prodeji Ještěrky prodělat, i když její současná tržní cena je podle znalců nižší než pořizovací.
„Je standardní, že u nového, čerstvě otevřeného zařízení je tržní cena nižší než pořizovací. Město má ze zákona povinnost prodávat majetek za odhadní tržní cenu a zároveň povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře. Pokud budeme prodávat, bude to za vyšší z těch dvou cen,“ ubezpečil Ženatý. Zdůraznil, že zatím však není o ničem rozhodnuto. „Máme zájemce. Město půjde klasickou cestou. Tedy nejdříve schválí vyhlášení prodeje a pak samotný prodej, obojí půjde přes zastupitelstvo. Nyní čekáme ještě na vyjádření představitelů Radvanic a Bartovic,“ tvrdí Ženatý.
Pokud by ostravští zastupitelé souhlasili s prodejem Ještěrky, muselo by město zřejmě vrátit státu patnáctimilionovou dotaci. V tom nevidí problém ani Ženatý, ani ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD), který je prodeji za přesně vymezených podmínek také nakloněn.
Plány představitelů města však překvapily starostu Radvanic a Bartovic Břetislava Blažka (ČSSD). „Je to zarážející rozhodnutí. Myslím si, že by ozdravné centrum i vzhledem ke značně znečištěnému ovzduší v této ostravské části mělo zůstat v rukou města a sloužit všem obyvatelům. Když ho vybudovalo město, tak by mělo zůstat městským zařízením,“ míní Blažek. Nechce však předjímat rozhodnutí obvodních zastupitelů, kteří by o Ještěrce měli jednat na schůzi 20. března.
Ozdravné centrum Ještěrka je v provozu od půlky ledna. Bezbariérový komplex, zahrnující bazénovou a sportovní halu, restauraci s letní terasou, rehabilitaci s ordinací lékaře, v jehož venkovní části jsou sportovní hřiště a lezecká stěna, doplněné o nové parkoviště, postavilo sdružení firem ODS-BS Ještěrka 2006 (ODS – Dopravní stavby Ostrava a Beskydská stavební) za 134 milionů korun. Patnáct milionů na Ještěrku přišlo ze státní dotace, zbytek hradilo město Ostrava z rozpočtu. V současnosti areál provozuje městský podnik Sareza.