Většina z nich si našla novou práci. Na skoro čtvrtinu si ale došlápl zákon – o čtyřista šedesát lidí méně je v evidenci ostravského pracovního úřadu ne proto, že nastupují do zaměstnání, ale že nějakým způsobem porušili zákon o zaměstnanosti.

„Nejčastěji jde o to, že se nedostaví na úřad ve stanoveném termínu,“ uvedla mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová. Nepřijít na schůzku s poradkyní se nezaměstnaným nevyplatí – pro 366 takových „zapomnětlivých“ lidí to v únoru znamenalo konec výhod, které evidence na pracovním úřadu má. Například, že jim hradí sociální a zdravotní pojištění. „Je to takový polovojenský režim,“ potvrzuje jeden z čerstvých nezaměstnaných, který se evidoval na pracovním úřadu v Porubě. Sankční vyřazení čeká i nezaměstnané, kteří se různými fintami snaží mařit nástup do práce. Podle Baďurové se takový nezaměstnaný chová na schůzce s doporučeným zaměstnavatelem tak, aby ho odmítl. „Prezentuje množství osobních problémů. Naznačuje, že ne všechnu práci, kterou by měl dělat, je ochoten vykonávat, z čehož je jasné, že není tím, kdo by splňoval požadavky zaměstnavatele,“ vysvětlila Baďurová. O vyřazení si uchazeči ale koledují i jinak, když například nabízenou práci rovnou odmítnou.

Úřad práce v Ostravě evidoval ke konci února 17 437 uchazečů o zaměstnání, což je o 368 méně než koncem ledna. „Počet nezaměstnaných osob klesá nepřetržitě již třináct měsíců po sobě, což jsme nikdy po dobu sledování tohoto ukazatele nezaznamenali,“ konstatovala ředitelka pracovního úřadu Yvona Jungová. Nově se během února ucházelo o zaměstnání 1642 osob, nejčastěji bez kvalifikace. Z kvalifikovaných profesí převládali prodavači v obchodech, číšníci, servírky, montážní dělníci, kuchaři a úředníci ve skladech. Služby pracovního úřadu rovněž vyhledalo 56 bývalých živnostníků a 39 osob po výkonu trestu odnětí svobody.

K dispozici je nyní v Ostravě pro lidi hledající práci 4838 volných míst – firmy potřebují například řidiče nákladních automobilů a tahačů, svářeče kovů a páječe, montážní a manipulační dělníky, hledají se také obchodní zástupci, telefonisté a zájem přetrvává také o vysokoškoláky, zejména o lékaře, techniky, programátory a kontrolory jakosti.