Navzdory slušnosti. Takovým způsobem byla údajně Dana Dluhošová zvolena do čela Ekonomické fakulty (EF) Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Svého protikandidáta Josefa Fialu porazila v souboji o děkanské křeslo rozdílem jediného hlasu. A to s největší pravděpodobností toho svého.

Proti jmenování vítězné kandidátky se postavili mnozí pedagogové i studenti, kteří dokonce sepsali petici. Rektorovi univerzity Tomáši Čermákovi ji ale předložit nestihli. Ten totiž podle jejich mínění jmenoval Dluhošovou do funkce nečekaně rychle.

„Učím tady už třicet let, ale tohle jsem ještě nezažila. Vše sice proběhlo podle práva, ale zcela proti etice. Fakulta je nyní rozložená. Nová děkanka nemá žádnou autoritu, svým přístupem si vše jen pokazila. Lidé mají obavy, co bude dál,“ vyjádřila se k současné situaci pedagožka Olga Březinová z katedry ekonomie.

Ale zpět na začátek. Co se vlastně při volbě děkana na „ekonomce“ stalo podivného? Do klání nominovalo deset zdejších kateder stávajícího šéfa fakulty Fialu, čtyři katedry se pak vyjádřily pro Dluhošovou. V tajné volbě pak ale hlasuje patnáct členů akademického senátu. A mezi ně patřila i Dana Dluhošová. Když vyhrála poměrem 8 ku 7, oheň byl na střeše. Podle většinového mínění totiž kvůli své kandidatuře buď neměla hlasovat vůbec, nebo se měla předem rovnou vzdát svého členství v senátu.

„Kandidát, který nemá podporu většiny pedagogů ani kateder, se stává slabým děkanem a z hlediska budoucnosti není šťastnou volbou,“ sdělili k vyhrocené situaci pracovníci EF.

„Už je to bohužel upečené. Jsme z toho otráveni, ale asi se nic nedá dělat. Rektor totiž Danu Dluhošovou do funkce jmenoval i přes naše výhrady. Je to špatné, ale na druhé straně podle zákona,“ přidal svůj pohled na celou problematiku Miroslav Nejezchleba, pedagog EF, který stál v dřívějších letech rovněž v jejím čele.

Dana Dluhošová se k těmto výtkám snaží stavět čelem. Záporné ohlasy se totiž podle ní objevují po jakékoliv volbě, ze které vzejde nějaký vítěz. Ať už jde třeba o nedávnou volbu prezidenta republiky, nebo o toto zápolení o post děkana. „Důležité je, že vše bylo legislativně v pořádku. V tom, že jsem byla členkou akademického senátu a kandidátkou na děkana zároveň, problém nevidím. Stejná situace bylo i u uchazečů o tento post v předchozí volbě, a nikdo se tehdy nevyjadřoval proti. Tudíž nechápu, proč se z toho dělá rozruch nyní,“ přiblížila svůj pohled na věc nově jmenovaná děkanka.

Obdobnými slovy, tedy že volba proběhla podle zákona, pak hájil jmenování Dluhošové do funkce také rektor univerzity Tomáš Čermák. „Volba proběhla právoplatně, nebyla při ní žádná pochybení vůči zákonu. Jmenováním Dany Dluhošové do funkce děkanky tak k žádným pochybením z mé strany nedošlo,“ sdělil Deníku Čermák.