Již několik měsíců marně shání práci dvacetiletý David Pokluda. „Bavilo by mě dělat něco kolem počítačů,“ říká těžce zrakově postižený mladík, který pobírá invalidní důchod. „Nechci být jenom doma, rád bych pracoval,“ přeje si David.

Ostravský úřad práce eviduje v současnosti 2847 osob s handicapem, jimž může nabídnout 113 volných míst. Na jedno volné místo tak připadá pětadvacet uchazečů. „Mnohá z nich však ani nejsme schopni obsadit. Zaměstnavatelé například shánějí programátory, odborníky na informační technologie, administrativní pracovníky se znalostí cizích jazyků, účetní a další profese. Takové uchazeče však v evidenci nemáme,“ říká mluvčí úřadu Svatava Baďurová.

Hlavním problémem v uplatnění zdravotně postižených totiž bývá také nízké vzdělání. Podle statistik totiž měla téměř třetina uchazečů jen základní vzdělání a polovina střední odborné bez maturity. Problémem bývá také ztráta pracovních návyků a motivace při dlouhodobé nezaměstnanosti.

„Snažíme se pro ně hledat práci i v nabídce volných míst, která nejsou přímo určena pro lidi s handicapem a jednat se zaměstnavateli, zda by – pokud to podmínky dovolí – nezaměstnali i člověka se zdravotním postižením. Jsme v tom docela úspěšní. Vloni se nám podařilo najít pracovní uplatnění pro 655 takovýchto uchazečů,“ doplňuje Svatava Baďurová.

Šance lidí se zdravotním postižením, které není snadné zařadit do běžných rekvalifikačních kurzů, mají šanci se uplatnit i díky takzvané pracovní rehabilitaci. Jedná se o komplexní péči, od poradenství přes teoretickou až po praktickou přípravu na budoucí povolání, například v chráněných dílnách. Klienti s handicapem si však musejí o zařazení do pracovní rehabilitace sami požádat. „Například v Ostravě tak dosud učinilo 62 lidí, z nichž osmnáct už nastoupilo do zaměstnání,“ uvedla mluvčí úřadu práce. „Bez takové dlouhodobé a komplexní péče by zřejmě žádné uplatnění na trhu práce nenalezli. Nikdy nepůjde o masovou záležitost. Ale bez takovéto specializované pomoci by se asi nad řadou lidí prakticky zlomila hůl,“ dodala Baďurová.

Pracovní rehabilitace je plně hrazena úřady práce. Jen v Ostravě na ni loni vynaložili přes půl milionu korun.