„Pamatuji si, že jsem po porodu stále krvácela. Myslela jsem, že umřu,“ vzpomíná žena, kterou do života vrátil unikátní zákrok lékařů porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice a také velké množství aplikované krve a plazmy.

„Díky vysoké úrovni českého zdravotnictví se dnes zapomíná na to, že porod mohou doprovázet opravdu závažné komplikace. Ty byly, jsou a budou, nelze je úplně vyloučit. V tomto případě šlo o opravdu silné poporodní krvácení, během kterého jsme museli mamince aplikovat deset jednotek krve a dvanáct jednotek plazmy,“ potvrdil přednosta kliniky Ondřej Šimetka s tím, že komplikaci, která ženu ohrožovala na životě, nakonec vyřešili ve spolupráci s kolegy z radiodiagnos­tického ústavu fakultní nemocnice.

„Zvolili jsme řešení, které se kvůli složitosti a odborné náročnosti zákroku používá jen výjimečně. V okamžiku, kdy selhávaly všechny postupy, kterými bývá poporodní krvácení běžně zastaveno, se lékaři museli rozhodnout, zda dělohu ženě odstraní, aby jí zachránili život. To by totiž znamenalo, že by už nemohla mít děti. Nakonec zvolili šetrnější postup. Díky zákroku kolegy Václava Procházky z radiodiagnos­tického ústavu, kterým ucpal cévy zásobující dělohu a zastavil tak krvácení, žena přežila a navíc může uvažovat o dalším miminku,“ vysvětlil Šimetka.

Ptát se, zda Jana Pěgřímová další dítě plánuje, je zatím trochu předčasné. „Vím, že mi po porodu šlo o život a jsem lékařům opravdu vděčná, že mi nejen zachránili dělohu, ale že mě vlastně vrátili do života,“ říká šťastná maminka malé Barunky. Věří, že na všechno špatné brzy zapomene. „Malá je moc hodná, pořád spí, nepláče, jako by se mi snažila vynahradit ty nepěkné okamžiky,“ tvrdí mladá žena.

Předporodní nebo poporodní krvácení patří spolu s emboliemi a hypertenzními nemocemi k nejčastějším komplikacím, které mohou rodící ženy potkat. „Porod malé Barunky byl provázen velmi těžkým krvácením, ke kterému dochází méně často. Loni se u nás narodilo 2267 dětí, komplikace s krvácením doprovázely zhruba dvě procenta porodů,“ upřesnil Šimetka.