Městští radní nedávno otevřený komplex prodat chtějí. Jejich plány musí ještě schválit ostravští zastupitelé a záležet bude i na samosprávě ostravského obvodu Radvanice a Bartovice. Místní zastupitelé o budoucnosti Ještěrky mají rozhodovat v pátek.

Přes sto milionů korun, které město Ostrava investovalo do stavby Ozdravného centra Ještěrka v Radvanicích a Bartovicích, by mohlo dostat zpátky do městské pokladny. Ostravští radní totiž chtějí Ještěrku prodat. Záměr musejí schválit ještě městští zastupitelé. Důležité také bude, jak se zítra rozhodnou zastupitelé ostravského obvodu, kterému teď Ještěrka patří. Místní radní transakci za určitých přesně vymezených podmínek už „posvětili“. I když je myšlenka „zbavit se svého vymodleného děcka“ překvapila.

„Je to zarážející rozhodnutí. Myslím si, že by ozdravné centrum i vzhledem ke značně znečištěnému ovzduší v této ostravské části mělo zůstat v rukou města a sloužit všem obyvatelům. Když ho vybudovalo město, tak by mělo zůstat městským zařízením,“ prohlásil před časem starosta Radvanic a Bartovic Břetislav Blažek (ČSSD). Na tom si stojí, nechce však předjímat dnešní rozhodnutí obvodních zastupitelů. Podle všeho záměr prodeje zřejmě schválí.

„Pokud se Ještěrka prodá, polovina z ceny půjde do rozpočtu obvodu. Kdybychom však řekli prodeji ne, představitelé Ostravy by ji mohli prodat i bez našeho souhlasu. My bychom přišli o peníze a občané by nás pak nejspíš „ukamenovali“,“ podotkl starosta Blažek s tím, že obvodní zastupitelé se budou nejspíš řídit heslem – bližší košile než kabát.

Zájemce nechce prozradit své plány

Zájem o komplex už projevila kladenská společnost PEM-Invest, v níž figurují dcery bývalého uhlobarona a majitele OKD Viktora Koláčka – Petra, Eva a Martina. Právě Koláček už jménem této firmy jednal na ostravské radnici. Jaké plány má PEM-Invest s Ještěrkou do budoucna, pokud ji koupí, nechtělo vedení firmy říci. „Nebudu tuto záležitost jakkoliv komentovat,“ prohlásila členka představenstva PEM – Investu a Koláčkova dcera Eva Trotter.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) i jeho náměstek pro finance Lukáš Ženatý (ODS) svorně tvrdí, že pokud bude Ještěrka prodána, nový majitel musí garantovat návratnost celé investice a dlouhodobě zajišťovat služby občanům, kvůli kterým byl celý komplex postaven. Na tom trvá i starosta Radvanic a Bartovic Blažek.

Zřejmě s tím počítá i zájemce PEM-Invest. Vedení firmy už oslovilo majitele Karvinské hornické nemocnice. „Dostali jsme nabídku od společnosti PEM-Invest, abychom provozovali v Ozdravném centru Ještěrka rehabilitaci a zřídili tu odbornou ambulanci zaměřenou na léčbu pohybového ústrojí. Nabídku jsme přijali, je to naprosto v souladu se zaměřením naší nemocnice,“ potvrdil předseda představenstva a ředitel Karvinské hornické nemocnice Ivan Stejskal.

Náměstek primátora: Nesmíme prodělat

Vedení Ostravy si nechalo zpracovat odhad tržní ceny komplexu, jehož vybudování vyšlo zhruba na 134 milionů korun, z toho patnáct milionů šlo ze státní dotace. Starosta Blažek oslovil znalce, aby ocenil movitý majetek Ještěrky. Náměstek Ženatý odmítl, že by město mohlo na případném prodeji Ještěrky prodělat, i když její současná tržní cena je podle znalců nižší než pořizovací.

„Je standardní, že u nového, čerstvě otevřeného zařízení je tržní cena nižší než pořizovací. Město má ze zákona povinnost prodávat majetek za odhadní tržní cenu a zároveň povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře. Pokud budeme prodávat, bude to za vyšší z těch dvou cen,“ ubezpečil Ženatý. Pokud by všichni zúčastnění souhlasili s prodejem Ještěrky, musela by Ostrava zřejmě vrátit státu patnáctimilionovou dotaci. V tom nevidí problém ani Ženatý, ani ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Ozdravné centrum Ještěrka je v provozu od půlky ledna. Bezbariérový komplex, zahrnující bazénovou a sportovní halu, restauraci s letní terasou, rehabilitaci s ordinací lékaře, v jehož venkovní části jsou sportovní hřiště a lezecká stěna, doplněné o nové parkoviště, postavilo sdružení firem ODS-BS Ještěrka 2006 (ODS – Dopravní stavby Ostrava a Beskydská stavební) za 134 milionů korun. Patnáct milionů na Ještěrku přišlo ze státní dotace, zbytek hradilo město Ostrava z rozpočtu. V současnosti areál provozuje městský podnik Sareza, majitelem je městský obvod Radvanice a Bartovice.