„Veřejné toalety? Vůbec nemám tušení, kde bych nějaké v Ostravě našla. S jejich počtem je to otřesné. A pokud tady nějaké jsou, nejsou ani viditelně označeny.“ Těmito slovy se vyjádřila k tématu Deníku třiapadesátiletá Eva Rajčoková. Následně doplnila, že naštěstí bydlí v centru města, takže tady problém nemá. „Pokud bych ale byla v jiné části Ostravy, nevěděla bych, kam jít. Když by to bylo nutné, odebrala bych se asi na záchod do nějaké nejbližší hospody,“ dodala Rajčková.

V centru moravskoslezské metropole je přitom v současné době situace v tomto směru poměrně uspokojivá. Veřejné toalety jsou zde hned troje, a k tomu zdarma. Jedny nově zrekonstruované se nacházejí v podchodu zastávek na náměstí Republiky, další dvoje pak v samotném srdci města. U hotelu Imperial a vedle katedrály Božského Spasitele.

Osud posledně jmenovaných se však zdá být nahnutý. Radnice Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) se totiž chystá rekonstruovat sousední parkoviště, jehož jsou tyto toalety součástí. „Projekt je pro nás zatím takzvaně pod čarou, tedy bez finančního krytí. Probíhají jednání. Obnova stávajících podzemních WC se však v této souvislosti jeví na základě analýz jako neefektivní. Rada obvodu proto zadala odboru místního hospodářství úkol zpracovat studii provozování veřejných toalet v rámci centra města,“ uvedl nedávno starosta MOaP Miroslav Svozil.

„Smrdí to na nich sice jako někde v pajzlu, ale pořád je to lepší než nic. Klidně bych i platil, jen aby tady veřejné záchody byly,“ zhodnotil pak stav toalet u katedrály, a na druhé straně jejich potřebnost zejména pro starší občany, pětašedesátiletý Jan Hlavatý.

A jak je to s veřejnými záchodky v jiných částech Ostravy: Žádná sláva. Například z veřejných toalet, které byly rovněž v podzemí u kruhového objezdu na porubské Hlavní třídě, se stala hospoda. V nejlidnatějším ostravském obvodu Jih se nacházejí jedny veřejné toalety na ulici Antonína Gavlase na Dubině. „Přestože jsou v udržovaném stavu, radnice uvažuje o jejich zrušení. Jednak z důvodu stále menšího využívání ze strany občanů a v neposlední řadě kvůli vysokým nákladům. Měsíční tržby se pohybují okolo dvou set korun, zatímco náklady na provoz a údržbu jdou měsíčně do tisíců korun,“ vysvětlil Michael Kutty, mluvčí jihoostravské radnice.


MARTIN PLEVA
PETRA UVÍROVÁ