I když se jim zjevně příliš nechce, budou ale muset brzy jasně říci, zda stejně jako ostravští radní schválí záměr ozdravné centrum prodat, nebo ne. Bez jejich „posvěcení“ se totiž celá transakce nemůže uskutečnit. Už minulý týden se měli na schůzi zastupitelstva rozhodnout, co s Ještěrkou dál, tento bod však z jednání stáhli a odložili na jindy. Proto o něm nemohli včera jednat ani ostravští zastupitelé.

Překvapilo je totiž, že by o prodeji „svého vymodleného děcka“, které bylo postaveno z městských a státních peněz, měli rozhodovat sami, a ne jejich kolegové z „velké radnice“, jak původně předpokládali. Ostravským radním to však připadá přirozené a navíc prý vše vyplývá ze statutu města. „Pokud obvod má svěřený určitý majetek, a Ještěrka takto svěřena Radvanicím a Bartovicím je, musejí obvodní zastupitelé, pokud si to ti městští nevyhradí, rozhodnout o prodeji sami. Polovina ze zisku pak putuje do pokladny obvodu, druhá do pokladny města,“ vysvětlil náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

Podporuje prodej ozdravného centra. „Pokud nový majitel zaručí minimálně návratnost investice a garantuje dlouhodobé zajišťování služby občanům, pak nemám s prodejem problém. Město tak zpátky získá peníze na další investice a nebude muset dotovat provoz celého zařízení,“ prohlásil Ženatý.

O Ještěrku projevil zájem bývalý majitel OKD Viktor Koláček. S vedením města i Radvanic a Bartovic jednal jménem firmy PEM-Invest, kterou řídí jeho dcery. Majitelé Karvinské hornické nemocnice by tu na základě nabídky této společnosti rádi v budoucnu provozovali rehabilitaci a zřídili odbornou ambulanci zaměřenou na léčbu pohybového ústrojí.

„Myslím si, že by ozdravné centrum za téměř 134 milionů korun vzhledem ke značně znečištěnému ovzduší v této ostravské části mělo zůstat v rukou města a sloužit všem obyvatelům. Když ho vybudovalo město, tak by mělo zůstat městským zařízením,“ míní starosta Radvanic a Bartovic Břetislav Blažek (ČSSD). Podobný názor zastává i jeho předchůdce ve funkci a současný náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář (ČSSD). „Proč měnit něco, co funguje? Městská společnost Sareza provozuje Ještěrku dobře, časem by to, myslím, nestálo ani tolik peněz,“ tvrdí Mynář.

Obávají se reakce místních obyvatel a také toho, že pokud Ještěrku prodají, nový majitel stoprocentně nezajistí, že ozdravné centrum bude dál sloužit tomu, kvůli čemu bylo postaveno. „Máme v ruce černého Petra. Bojím se, že nás lidi ukamenují, když centrum prodáme. Nejsme rozhodnuti, poradíme se, uvidíme,“ prohlásil Blažek.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) tvrdí, že obvodní radní neumějí zacházet s tak velkou investicí, jakou Ještěrka je. „Proto si počínají tak neobratně. Vyděsili se odpovědnosti,“ podotkl Kajnar.