Pouze bezpečnostní kontrolou procházejí od neděle cestující při letech mezi státy schengenského prostoru. Nebudou nadále procházet pasovou kontrolou, jako tomu bylo doposud.

Letiště Leoše Janáčka v Mošnově se tak rovněž dočkalo vstupu do Schengenu, jehož je Česká republika součástí od 21. prosince loňského roku.

„Pro letiště neznamená tento vstup žádné zvláštní opatření ani finanční náklady navíc. Se změnou se počítalo už při výstavbě nové odletové haly, která byla otevřena na konci roku 2006,“ sdělila na úvod mluvčí letiště Michaela Kubešová.

Ředitel letiště Lubomír Vavroš následně upozornil, že schengenský prostor není zcela totožný se zeměmi patřícími do Evropské unie. „V obou režimech panují rozdílná pravidla. Například při cestě do Švýcarska, které není členem EU, nebudou pasažéři procházet pasovou kontrolou, ale vztahují se na ně podmínky celního odbavení. Opačná situace nastane při cestě do Velké Británie,“ vysvětlil Vavroš. Vstup letišť do Schengenu podle jeho dalších slov zároveň rozhodně neznamená cestování bez jakýchkoliv dokladů.

„Pasažéři sice nebudou procházet pasovou kontrolou, mohou však být prováděny namátkové kontroly ve vnitrozemí. A to pro každého znamená povinnost předložit platný doklad totožnosti,“ dodal Lubomír Vavroš.

Mluvčí Michaela Kubešová pak ještě závěrem doplnila, že stále stejné podmínky budou i po 30. březnu platit pro ty, kteří budou z ostravského letiště cestovat mimo Schengen.

„Tedy třeba za dovolenou do letovisek v Egyptě či Tunisku,“ uzavřela Kubešová.

Kdo je v Schengenu?

Schengenskou dohodu už dříve podepsaly ze zemí Evropské unie Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko a Švédsko. Dvěma nečlenskými zeměmi v tomto prostoru jsou Island a Norsko. Součástí Schengenu naopak nejsou Velká Británie a Irsko. Od 21. prosince loňského roku jsou pak členy nově také Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.