Není zrovna běžné, aby nějaký stát zastupoval coby honorární konzul cizinec. Někdejšímu sociálnědemokra­tickému primátorovi Ostravy Aleši Zedníkovi se to povedlo. Koncem března převzal z rukou velvyslance Ruské federace v Praze pověřovací listiny, stal se tak honorárním konzulem Ruska v Ostravě. Svůj úřad teď buduje na Sokolské ulici v centru města, otevřít by ho chtěl 30. dubna. „V současnosti se adaptují tamní prostory, chtěl bych konzulát otevřít symbolicky v den, kdy byla Ostrava osvobozena Rudou armádou od fašismu,“ uvedl Zedník.

Poprvé ho z ambasády Ruské federace oslovili krátce poté, co skončil ve funkci ostravského primátora. „Taková nabídka se neodmítá. Pak více než rok trvaly všechny náležitosti a formality,“ vysvětlil Zedník.

Proč si naši východní sousedé vybrali právě Zedníka? „Má výrazný podíl na rozvoji obchodně-ekonomických, vědeckých, technických a kulturních vztahů mezi oběma zeměmi, městy Ostravou a Volgogradem,“ uvádí se na webových stránkách ruského velvyslanectví v Česku.

Nový honorární konzul Ruska v Ostravě chce nejdříve navázat kontakty s českými a ruskými firmami, které usilují o lepší vztahy v obchodní oblasti. „Rýsují se také velké možnosti kulturní spolupráce a rozvoj kontaktů mezi univerzitami,“ tvrdí Zedník. Předpokládá, že také podnikne delší cestu po zemi, kterou u nás reprezentuje. „Navštívím Moskvu, Volgograd a další místa,“ plánuje Zedník. Intenzivně „oprašuje“ také ruštinu. „Mám výhodu, že jsem chodil do školy s rozšířenou výukou jazyků a ruštinu mám ještě v takzvaně v uchu,“ směje se honorární konzul.

Za výkon této funkce nebude brát Aleš Zedník žádný plat. Je to funkce čestná a bezplatná. A čím se bude tedy živit? Předpokládá, že to bude poradenství a konzultace.

Konzul je zástupce jmenovaný vládou do velkých měst cizích států, mající na starosti ochranu zájmů svého státu a jeho občanů. Funkce konzula jsou zásadně administrativní, nikoli politické. Konzul není členem diplomatického sboru a užívá jen omezených výsad. Rozlišují se konzul z povolání a konzul honorární (obchodní), vykonávající svou funkci bezplatně jako čestný úřad.