Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovzduší na Ostravsku vážně poškozuje zdraví

Ostrava - Od dýchacích potíží až po mužskou neplodnost. Nejen to přináší zdejším obyvatelům stále se nelepšící stav ovzduší. Občané Ostravy proto v úterý 8. dubna vyrazí proti neútěšné situaci demonstrovat.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Smogová krajina s komíny ArceloruMittal v pozadíFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Situace je velmi vážná, podle mého názoru čím dál tím horší.“ Těmito stručnými a jasnými slovy hodnotí stav ovzduší na Ostravsku dětská lékařka Eva Schallerová, ale i mnozí další odborníci, kteří se vlivem zdejšího prostředí na zdraví obyvatel dlouhodobě zabývají.

„Přibývá množství alergií a zvyšuje se i množství astmaticky nemocných. Zhoršuje se možnost početí, průběhy těhotenství i adaptabilita novorozenců po porodu. Přibývá pravděpodobnost onemocnění rakovinou,“ přiblížila dále některé negativní dopady Schallerová. Obdobně hovoří i lékař Radim Šrám, který se na Akademii věd České republiky zabývá právě vlivem ovzduší na zdraví člověka.

„Je bez diskuse, že Ostravsko s přilehlou částí Polska je nejznečištěnější oblast na mapě Evropy. Zátěž je zejména velká v často zmiňovaném obvodu Radvanice a Bartovice. Ale také třeba Poruba, která je brána za čistou, je na tom dvakrát hůře co se týká poletavého prachu než třeba Praha,“ uvedl k problematice Šrám. K Schallerovou vyjmenovaným nemocem pak ještě přidal, že se zde kromě zhoršujících se respiračních onemocnění špatné prostředí negativně promítá i v plodnosti mužů. Co by se tedy mělo udělat pro to, aby se nynější nevyhovující situace lepšila?

Řešení? Hlavně zlepšení Mittalu

„V konkrétním případě Radvanic a Bartovic je patrně jediným řešením razantní omezení emisí škodlivin z huti ArcelorMittal,“ sdělil Jan Šrytr z brněnského Ekologického právního servisu, který nyní pomáhá zdejším lidem v boji za zlepšení.

Spolupracuje tak například se sdružením Vzduch, které jako jeden z kroků k nápravě nelichotivé situace připravilo na dnešní den protestní shromáždění občanů. „Současný stav ovzduší na Ostravsku je možné charakterizovat jedním slovem – nezákonný. Potvrzují to třeba statistiky, tedy to, že například zákonem daný počet pětatřiceti dnů s překročenými koncentracemi škodlivin v ovzduší byl naplněn již v polovině února. Nezanedbatelná jsou i subjektivní hodnocení obyvatel žijících v lokalitách Radvanic a Bartovic, které trápí jak vyšší nemocnost, tak třeba špinavé fasády či okna,“ přidal své stanovisko Radim Chrapek z občanského sdružení Vzduch.

Dále doplnil, že by si přál, aby krajský úřad znovuotevřel projednávání integrovaných povolení, která jsou udělována zdejším znečišťovatelům, a nastavil limity tak, aby společnosti byly nuceny zavést nejmodernější technologie, které znečištění radikálně sníží. To stejné si pak myslí také Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. „Je třeba zpřísnit limity hlavně pro hutě a koksovny a přehodnotit vydaná integrovaná povolení pro tyto provozy, hlavně však hlídat jejich dodržování. A do doby zlepšení také nepovolovat zvyšování kapacity výroby v nich,“ řekl závěrem Petrlík.

Autor: Martin Pleva

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení